logo

trugen jacn

“SUÇLULARIN İADESİ”ANLAŞMASINI ÇİN ONAYLADI.TBMM’DE BEKLİYOR. UYGURLAR ENDİŞELİ !

Çin ile Türkiye arasında 2017’de imzalanan fakat TBMM”’de daha onaylanmayan “Suçluların Karşılıklı İadesi Anlaşması” Pekin yönetimi tarafından kabul edildi. TBMM.’de onaylanması beklenen Yasa Ankara’dan da kabul görürse Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin durumu daha da zorlaşacak . Uygur Türkleri tek umut ve ilham kaynağı olarak güvendikleri Türkiye’nin Çin’in düzmece ve yalan dosyaları ile kendilerini düşmanları Çin’e şimdiye kadar teslim etmediğini ancak, Çin’in etkisinin günden güne arttığı günümüzde yine de bu konuda endişeli olduklarını ifade ediyorlar.

Pekin yönetimi, Uygurların iadesini hızlandıracak anlaşmayı onayladı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP Komünist Diktasının güdümündeki Sözde  Ulusal Halk Kongresi Daime Komitesi, yaptığı bir açıklama ile Çin ile Türkiye arasında 13.05.2017’de imzalanan fakat TBMM’nin henüz onaylamadığı “Suçluların İadesi Anlaşması”nı oylayarak kabul ettiğini duyurdu. 

Çin Parlamentosu’nun internet sitesinde cumartesi akşamı duyurulan haber, Türkiye’de yaşayan Uygur vatandaşlarda endişeye neden oldu.  

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

 

UYGULARIN SINIR DIŞI EDİLME SÜRECİ HIZLANACAK 

Anlaşmaya göre Pekin yönetimi, özellikle Türkiye’ye sığınmış ve “terör suçu” işlediğini ileri sürdüğü Müslüman Uygurların sınır dışı edilme sürecini hızlandırmayı hedefliyor. 

Bununla birlikte ikili anlaşma metni birçok ret maddesi de içeriyor. Örneğin sınır dışı isteği gönderilen ülkedeki kişinin bir “siyasi suç” işlediği düşünülüyorsa, kişi isteğin yapıldığı ülkenin de vatandaşı ise ya da iltica hakkından faydalanıyorsa Pekin’in sınır dışı talebi reddedilebiliyor.  

DÜNYA UYGUR KURULTAYI : ÇİN,GUMA'DA UYGURLARA YARGISIZ İNFAZ VE KATLİAM  YAPMIŞTIR | World Uyghur Congress | Dünya Uygur Kurultayı

UYGURLAR ARASINDA PANİĞE NEDEN OLDU

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, sınır dışı etme anlaşmasının Çin’den kaçmış ve henüz Türk vatandaşlığı almamış Uygurlar arasında “büyük bir panik” yaratacağını söyledi.

Pekin yönetiminin Ankara üzerinde anlaşmanın kabul edilmesi için ekonomik bir baskı oluşturduğunu ileri süren Raşit, “Türk hükümetine bu anlaşmanın bir zulüm aracı olarak kullanılmasını önleme çağrısında bulunuyoruz” dedi. 

tbmm.jpg
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, Manas Deryasi dahil, oturan insanlar, şunu diyen bir yazı 'Tweetle T.C. Adalet Bakanlığı @adalet bakanlik 13 May 2017 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye ile Çin arasında "Suçluların Karşılıklı İadesi Anlaşması"n imzaladı. 0ㅇ… 23 40 144'

SUÇLULARIN İADESİ ANLAŞMASI 

14-15 Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin’de birçok ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının iştirak ettiği “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na katılmıştı. Bu forumdan sadece bir gün önce Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Türk ve Çin heyetleri arasında ikili görüşmelerde bulunuldu. 

Görüşmeler kapsamında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında Suçluların İadesi Anlaşması” Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalandı. 

Görüntünün olası içeriği: yazı

TÜRKİYE ÇİN’İ ELEŞTİREN TEK MÜSLÜMAN ÜLKE  

Türkiye, Doğu Türkistan’daki durumdan dolayı endişesini dile getiren tek Müslüman ülke olarak ön plana çıkıyor. Ankara son olarak şubat ayında Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nde de durumu eleştirmişti. 

Çin’in terörle mücadele hakkını tanıdıklarını ve ‘Tek Çin’ politikasını desteklediklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘terörist ile masum insan’ arasında ayrım yapılmasının altını çizmişti. 

SUNGUR TEKİNALP (O.Tuna) on Twitter: "Bağ ayrıca, “Zinnetgül Tursun Tacik  değil ve Tacikistan pasaportu da taşımıyor. 30 yaşında iki çocuklu dul bir  kadın neden sınırdışı edilir? Adım başı idam cezasının uygulandığı bir

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde doğup büyüyen ve yaşadığı İstanbul’da Haziran 2019’da adına Tacikistan pasaportu düzenlenerek Çin’e iade edilen Zinnetgül Tursun ve 2 küçük kızı.Kendisi Nazi Kampında iken,şimdi kayıp durumda

“ELEŞTİRİLER DEVAM EDERSE EKONOMİK İLİŞKİLER TEHLİKEYE GİREBİLİR” 

Bunun üzerine Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’nin Uygur Türklerinin durumunu eleştirmeye devam etmesi halinde Pekin ile ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağı uyarısında bulunmuştu. 

ÇİN, ERDOĞAN’IN İFADELERİNİ DEĞİŞTİRMEDİ 

Çin haber ajansı ise geçen sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında “Sincanlılar refah içinde mutlu” açıklaması yaptığını ileri sürmüş fakat Ankara bu haberin bir çeviri hatası olduğunu açıklamış ve düzeltilmesini istemişti.

Fakat Erdoğan’ın açıklaması Çin basınında değiştirilmemişti. Ankara, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu cümle yerine “Türkiye, Sincan’daki (Doğu Türkistan) halkların barış ve refah içinde mutlu bir şekilde yaşamasını ümit ediyor” dediğini açıklamıştı. 

Kaynak : https://www.karar.com/pekin-yonetimi-uygurlarin-iadesini-hizlandiracak-anlasmayi-onayladi-1598941

Share
322 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ