logo

trugen jacn

SÖZDE “ÇİN İSLAM CEMİYETİ” ‘NİN GÖREVİ İSLAM DÜNYASINDA ÇİN’İN CİNAYETLERİNİ ÖRTMEK

Çin İslam Cumhuriyeti'nin Arap-İslam ülkelerine ve diğer Müslüman topluluklara karşı yumuşak güç kullanımında yumuşak bir rol oynadığı söylenen en büyük organizasyon olduğu söylenen karikatür.  Ekim 2020.

 UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İslam ülkelerinin bir çoğu, BM.İnsan Hakları Yüksek Konseyinde 2019 yılı ile geçtiğimiz ay BM. 2020 yılı çalışmalarından sonraki oylamalarda Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ile soykırım cinayetlerini desteklemiş ve Çin’in lehinde oy kullanmışlardı. Bu durum, Çin yönetiminin bu ülkelere ekonomik olarak yardım etmesi karşılığı BM.başta uluslararası formlarda Çin’i desteklemesini istediği sonucunu ortaya koyuyor. Çin İslam İşbirliği Teşkilatı başta diğer örgütleri ve Arap ülkelerini Çin usulü tüm propaganda hilelerini kullanarak kendi tarafına çekerken, onları aynı zamanda kendisi için yumuşak güç kullanması dikkat çekiyor.

Özgür Asya radyosu(rfa.org/Uyghur) ‘nun Amerikan Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nün internet sitesindeki bir haber yorumu kaynak göstererek verdiği habere göre , Çin’in Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı başta bir çok Arap ve diğer Müslüman Örgütler ile diğer toplulukların uluslararası ilişkilerde Çin için yumuşak güç olarak kullanılmasında önemli bir rol oynadığını bildirdi .Ayrıca haberde ” Çin İslam Derneği” ‘nin Arap Dünyasında Çin’in Uygur Müslümanlara karşı insanlık suçları karşısında Sessiz kalmasında Katkıda bulunduğunu ve Çin için bir Yumuşak Bir Güç olmasında büyük katkılar sağladığını bildirdi.

Haberde Çin İslam Derneğinin 1953 yılında Çin Komünist Partisinin desteği ve ona bağlı olarak kurulduğu ve bu derneğin ilk başkanı Burhan şehidi olmuştur. Bu dernek Büyük Kültür Devrimi sırasında kapatılmıştı.  1979’da Sovyetlerin Afganistan’ı işgalinden sonra, Çin hükümeti “Sovyet emperyalizmine karşı çıkmak ve Müslüman dünyasına yaklaşmak” için bu derneği yeniden kurdu ve geliştirdi. 

Xi Jinping’in ÇKP.’nin iktidarını ele geçirmesinden sonra Bu Dernek, Çin’in “Tek Kuşak – Bir Yol” projesine uyum sağlayarak İslam ülkeleri ile Müslüman dünyasına Çin’in bu projesinin Müslümanların ve uluslararası toplumun refah ve kalkınmasına katkıılar sağlayacağı propagandasına başlamıştır.

Diğer yandan, Hindistan’da yayınlanan Economic Times gazetesi geçtiğimiz günlerde ” Taliban. Çin’in ” Bir Kuşak ve Yol ” girişimini desteklemek için Müslüman Uygurları terk etti” başlıklı bir makale yayınladı ve Çin’in sadece Pakistan’a değil Afganistan’a da yatırım yaparak bölgenin stratejik rolünden yararlanmak istediğini bildirdi.

Çin İslam Derneği’nin 8 Aralık 2019 tarihli haberine göre, Çin İslam Derneği Afganistan Hac ve Din İşleri Bakanı liderliğindeki bir heyeti Pekin’de coşku ve memnuniyetle karşıladığını ve görüşmeler sırasında Çin İslam Derneği başkanı, Afgan hükümetinin Çin’in “Tek Kuşak – Bir Yol” projesini desteklemesini umut ettiklerini söylediğini yazdı.

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ