logo

trugen jacn

SİYASİ PARTİLERDEN ORTAK GÖRÜŞ : D.TÜRKİSTAN’I TÜRKİYE’NİN MİLLİ MESELESİ YAPACAĞIZ!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’in BM.Genel Kurulunda yaptığı konuşması  ile TBMM’nin yeni açılış yılı töreninde yaptığı   konuşmalarında Uygur Türklerini dillendirmesi ve  Uygurların insan hakları  vurgusu   yapması  Doğu Türkistan Meselesinin Türk kamu oyunda bir kez daha gündeme gelmesine yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’in Uygurların temel insan hakları sorununu ele alırken Çin’in toprak bütünlüğü vurgusu  yapması da bir çok tartışmalara ve çeşitli yorumlara  yol açtı.  ABD merkezli Özgür Asya Radyosu  Uygurca bölümü Ankara Temsilcisi  Erkin Tarım muhalefetteki siyası Partilerden,İYİ Parti Genel Başkanı Servet Sefer Hali, Gelecek Partisi Genel Başkanı Doç.Dr.Selzuk Özdağ ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Keser ile  görüşerek onların görüşlerini aldı. Muhalefet Partilerin Parti Genel Başkan Yardıımcıları  Doğu Türkistan Meselesinde çok önemli olan şu  temel ve ortak görüşte  birleştikleri memnuniyetle  müşahede edildi. Siyasi Partilerimizin Genel Başkan Yardımcılarının görüşlerini aşağıda ilgilerinize sunuyoruz.(UYHAM)

تۈركىيەدىكى ئۆكتىچى پارتىيەلەر: ئۇيغۇر مەسىلىسىنى تۈركىيەنىڭ مىللىي مەسىلىسىگە ئايلاندۇرىمىز

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türkiye’de faaliyet gösteren muhalefetteki siyasi Partilerin üst düzey Yöneticileri  Parti olarak iktidara geldiklerinde Doğu Türkistan sorununu Türkiye’nin Milli bir meselesi haline getireceklerini açıkladı.

Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcinin  Doğu Türkistan Sorunu ile ilgili sorularını   Cevaplayan  İYİ Parti, Gelecek Partisi  ile Büyük Birlik Partisinin üst düzey yetkililerinin açıklamaları şöyle ;

Servet Hali (@servet_hali) | Twitter

İYİ  Parti Genel Başkan Yardımcısı : Servet Sapar HALİ

İYİ Parti olarak kurulduğumuz tarihten beri   Uygur Türklerin  temel insani haklarını elde etme ve koruma konusunda  kendilerini desteklediklerini ve bundan sonra da  desteklemeye devam edeceğini belirtti ve şunları ifade etti :  “Genel başkanımız Meral  Akşener’in talimatıyla öncelikle Doğu Türkistan meselesine Türk halkının dikkatini çekmeye çalıştık ve bu konuda bir hayli  başarılı olduk.  Doğu Türkistan STK’larının faaliyetleri Çin’in doğrudan  mağdurları sebebiyle  çok önemlidir. Doğu Türkistan’da durum şu anda çok ciddidir ve  bu yüzden kamuoyunu  aydınlatarak ve halkımızın de desteği ile  hükümetin Uygurlara yönelik yanlış politikalarını düzeltmeye çalışıyoruz. Anne ve babası toplama kamplarına atılan bir grup Uygur genci,  ‘ Doğu Türkistan’daki Toplama Kampı Mağdurları” adı altında  Anadolu kentlerimizde  etkinlikler düzenliyor. Türkiye’nin bütün illerini geziyorlar. Onları destekliyoruz ve onlara yardım ediyoruz. Doğu Türkistan meselesini her yerde gündeme getirmeye ve Doğu Türkistan davasını desteklemeye devam edeceğiz. Seçimi kazanır ve iktidarı  ele alırsak  Doğu Türkistan Sorununu  Türk devleti için milli bir mesele haline getirerek çözmeye çalışacağız.”dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a saldırı - Son Dakika Haberler

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve eski Doç.Dr. Selçuk  Özdağ

GP.Genel Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Selçuk Özdağ  Parti olarak Doğu Türkistan sorununu   Türkiye’de  milli  bir mesele haline getirmeye çalıştıklarını belirterek şöyle dedi : ”  Ben geçmiş dönemlerde  TBMM.Üyesi iken bile Doğu Türkistan meselesiyle ilgileniyordum.  Genel Başkanımız ve Eski Başbakanımız  Ahmet Davutoğlu,  de uzun  süredir Uygur meselesiyle yakinden ve ciddi olarak  ilgileniyor. Gelecek Partisi olarak, Uygur meselesine bugüne kadar özel bir önem verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Seçimi kazanır ve hükümet kurma hakkını elde edersek, Uygur meselesini Türkiye’nin milli meselesi haline getireceğiz.”şeklinde konuştu.

BBP TEFTİŞ KURULU BAŞKANI ALİ KESER'DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR - YouTube

Büyük Birlik Partisi(BBP)Genel Başkan Yrd.cısı Ali Keser 

Şu anda Türkiye’de iktidarda olan  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetini destekleyen Büyük Birlik Partisi’nin Türk Dünyasından  Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Ali Keser, partinin kurulduğu 1993 yılından bu yana Uygur davası için mücadele ettiğini ,bunu Partisinin  kendi davası olarak gördüğünü belirterek şunları söyledi : ” Türk halkı ve uluslararası toplum  Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarından yeterince haberdar olmadığını düşünüyorum. Türkiye’deki uzmanlar Doğu Türkistan konusunu bilimsel olarak gündeme getiriyorlar. Ancak hala Türk hükümeti veya Türk parlamentosu tarafından  bu konuda kabul edilen bir karar yok. Doğu Türkistan meselesi  belirli bir partinin  meselesi  olmayıp, Türkiye’deki tüm partilerin ortak  sorunu ve  Türk devletinin milli  bir meselesidir. İki yıl öncesine kadar Çin büyükelçisi, “Niçin vatandaşımız Uygurları destekliyorsunuz?” diyerek partimize gelip bizi  eleştirmeye kalkıyorlardı. Biz onlara ” Uygurlar bizim kardeşimiz, Doğu Türkistan bizim vatanımız,dır. Doğu Türkistan sizin zorla işgal ettiğiniz  Türk topraklarıdır.Çin yönetimi olarak siz  onlara  zülmediyor ve etemel insan haklarını ağır biçimde çiğniyorsunuz.   Bütün bu yaptıklarınıza; baskı ve zulme  bir an önce   son vermeniz gerekir.” şeklinde kendilerini eleştirdik ve protesto ettik.   Bunun üzerine Çin Elçilik Heyeti bize   ”  Orada baskı  ve zulüm yoktur.”   diyerek yaptıklarını inkar etmeye kalktı. Biz de bunun üzerine  onlara : ” Madam baskı ve zulüm yok,Doğu Türkistan’a bir heyet gönderelim.  Onlar istediği yerleri  bağımsız olarak  incelesin, baskı ve zulüm olup olmadığını yerinde görsün ve gerçekleri  açıklasın.” teklifinde bulunduk.  Ama Çin Heyeti bu teklifimizi  kabul etmedi ve  bir daha Partimizi ziyaret etmedi. Biz Büyük Birlik partisi olarak ; Doğu Türkistan esaretten kurutulup özgür ve bağımsız olana kadar  Doğu Türkistan davasını  desteklemeye devam edeceğiz ve bu davayı kendi davamız olarak  ele alacağız.” şeklinde konuştu.

Uzmanların Görüşü :  Türkiye’de Doğu Türkistan meselesine yönelik ilgi ve günden güne aratan bu sempatinin 2023  yılında yapılacak Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Uygur meselesinin tüm partilerin meselesi haline geleceğini, Türk halkının  Doğu Türkistan’da mevcut durumdan son derece mustarip olduğunu ve özellikle Uygur  Türklerinin mevcut durumundan endişe duyduğunu   bu  durum ve hassasiyetin  tüm siyası partilere yansıması olduğunu    ve tüm tarafların bu konuda endişe içinde  olduklarını savunuyorlar.

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ