logo

trugen jacn

SİYASİ PARTİLERDEN ORTAK TALEP : SUÇLULARIN İADESİ ANLAŞMASI ÇİN’E İADE EDİLMELİ !

Bu anlaşmayı Çin'e iade edin

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin ile 2017’de imzalanan Suçluların karşılıklı olarak iadesini öngören Anlaşmanın Çin’e iade edilmesi muhalefete mensup,İYİ Parti,Gelecek Partisi ve Demokrasi ve Atılım(DEVA) Partisi tarafından bu iade anlaşmasının Çin’e iade edilmesi yönünde açıklamalar yapıldı.

Ulusal basının Doğu Türkistan meselesindeki yüz akı ve mazlum Doğu Türkistan Türklerinin sorunlarının yılmaz ve sarsılmaz takipçisi ve savunucusu KARAR Gazetesi 30 Aralık 2020 tarihinde sürmanşetten verdiği haber yorumunda şu ifadelere de yer verdi: “Doğu Türkistan’ı kurduğu yüzlerce toplama kampıyla devasa bir cezavine dönüştüren Çin’in zulmüne sessiz kalmakla suçlanan Ankara uzun süreden beri Muhalefet tarafından eleştiriliyordu. Doğu Türkistan’da kimlik soykırımı uygulayan Pekin, zulümden kaçıp vahşeti dünyaya duyuran Uygurları da ‘ikili anlaşma’ kılıfıyla yakalamaya çalışıyor. Ankara’yla yapılan iade anlaşmasını meclisinde onaylayan Çin’in gözünü Türkiye’ye sığınanlara dikmesi toplumsal vicdanı harekete geçirdi. Mutabakatın iptal edilmesi çağrıları gelirken muhalefet ortak tavır koydu: Bu vebalin altından kimse kalkamaz.”ifadeleri yer aldı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Anlaşma 12 Nisan 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla TBMM Başkanlığı’na gönderilmişti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise kanun teklifini, 26 Nisan 2020’de görüşülmesi için meclise sundu.  

10 binlerce Uygurun iadesini kolaylaştıracak Kanun teklifi Meclis Dışişleri Komisyonu’nda görüşülme sırasını bekliyor. Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri ise bu anlaşmanın kanunlaşma ihtimali nedeniyle tedirgin. Kanun teklifi yasalaşırsa, Çin’in gıyabında mahkum ettiği Uygur Türklerini, Türkiye Pekin’e iade etmek zorunda.

Anlaşma TBMM Dışişleri Komisyonunda

Çin, 2017’de Türkiye ile Suçluların karşılıklı iadesini öngören anlaşmayı kendi meclisinde onayladı. Buna karşılık Türkiye tarafı Mutabakat zaptını Nisan 2019’da TBMM’ne gönderdi ve anlaşmanın Dışişleri Komisyonu aşamasında olduğu ortaya çıktı.

Gelişme, gerekçesiz, kanıtsız milyonların parmaklıklar ardına konulduğu Doğu Türkistan’dan kaçıp Türkiye’ye sığınanlarda büyük korku yarattı.

Pekin’in bu anlaşmayı kötü niyetli kullanarak Uygurlu aktivistleri yakalamak için bir araç haline getireceği endişesi öne çıktı. Komisyon aşamasındaki mutabakatın iptal edilmesi yönünde kamuoyu oluştu.

Bu konuda siyasi Partilerin Açıklamaları Şöyle :

Karamollaoğlu'dan 'Anayasa görüşmesi' iddialarına yanıt

SAADET PARTİSİ : MAZLUMLARIN İADESİ KARA LEKE OLUR

SP.Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu yaptığı açıklamada : ‘Çin’in idaresindeki Doğu Türkistan’da bir vahşet yaşanıyor. Şimdi Türkiye eğer bu anlaşma Meclis’ten geçerse Çin’in talep edeceği Uygurları terörist yaftasından dolayı onları iade etmek zorunda kalacak.Mazlumların teslim edilmesi tarihe kara leke olarak geçektir. İşte o zaman siz fecaati görün. Çin bu konuda dünyaya kapalı bir ülke. Bu vebalin altından siz değil sülaleniz bile kalkamaz. Böyle bir kanunu Meclis’ten geçirmeyin” ifadesini kullandı.  

AK Parti'den istifa eden Mustafa Yeneroğlu da Babacan'ın partisine katıldı  | Haberler.com Güncel

DEVA PARTİSİ : ANLAŞMANIN ONAYLANMASI ÇİN ZULMÜNE ORTAK OLMAKTIR

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Mililetvekili Sayın Mustafa Yeneroğlu şunları ifade etti : ““Çin’de adil yargılanma hakkının ihlâl edileceğine ilişkin ciddi şüphelerin bulunmasına rağmen söz konusu anlaşmanın imzalanması uluslararası hukuka aykırıdır. Anlaşmanın onaylanması uygun bulunur ve yürürlüğe girerse, Çin zulmünden ülkemize kaçan ancak vatandaşlık hakkı ve sığınma hakkı tanınmayan Uygur kardeşlerimiz, iktidarın takdirine göre doğrudan Çin’e iade edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle ‘yerli ve milli’ olmayı kimseye bırakmayan üçlü iktidar koalisyonuna soruyoruz ‘Uygur Türklerine uygulanan zulüm karşısında sessizliğiniz daha ne kadar sürecektir?  İade anlaşmasının şartları keyfi yoruma açıktır. Bu hususa özellikle dikkat çekmek istiyorum. İade Anlaşması Çin’in Uygurlara uyguladığı muameleye iktidarın ortak olması anlamına gelir” ifadesini kullandı.

GP'li Özcan: 'Ülkeyi ucuz iş gücü cenneti yaptınız'

GELECEK PARTİSİ : HÜKÜMET BU ONUR KIRICI ANLAŞMADAN GERİ ÇEKİLDİĞİNİ İLAN ETMELİ!

Gelecek Parti Sözcüsü Serkan Özcan ise Çin ile yapılan Suçluların Karşılıklı iadesi anylaşması için “Bu nasıl bir onursuzluktur? Gerçekten tarihe geçtiniz. Ancak sizin gibi sözüm ona ‘yerli ve milli bir iktidar’ Doğu Türkistan’ı unutup Çin’in soykırımlarına çanak tutabilirdi.  İktidar bu onur kıran anlaşmadan çekildiğini ilan etmezse kardeşlerimize yapılan zulme ortaktır.” cümleleri ile tepkisi ortaya koydu.

Share
332 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ