logo

trugen jacn
30 Eylül 2014

RUS TARİHÇİ DİMİTROV : “ DOĞU TÜRKİSTAN ÇİN’İN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR” SÖYLEMİ MANTIK DIŞI VE BÜYÜK BİR SAFSATADIR.

sergey-dmitiryew.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
ABD.merkezli G.Washington Üniversitesi’nde  25-27 Eylul tarihleri arasında ilk kez düzenlenen “ULUSLAR ARASI I. UYGUR TARİH VE KÜLTÜR SEMPOZYMU” nda konuşan bilim adamları ” Doğu Türkistan(Xinjiang),Çin’in ayrılmaz Bir Parçasıdır.”iddiasının mantık dışı ve bilime tamamen aykırı bir söylem olduğunu açıkladılar.
G.Washington Üniversitesi,Elliot Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü, ile Avrupa,Rusya ve Avrasya Araştırma Merkezi’ne bağlı Orta Asya Programı Yöneticiliği’nce ortaklaşa düzenlenen ve üç gün süren sempozyumda Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan konusu bir kez daha gündeme getirildi.
Uygurların tarihi,kültür ve medeniyeti,dili ve edebiyatı, sosyal ve siyasi geçmişi ile güncel durumu,ekolojik sorunları,nüfus ve uluslar arası ilişkiler vebenzeri konulara ait hazırlanan 40 civarındaki bildiriler sunuludu ve ayrıntılı olarak tartışıldı.
Sempozyumda en önemli ve dikkati çeken bildirilerden birisi de Rusya Bilimler Akademisi Doğu ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi’nden uzman ve  Tarihçi  Sergi Dimitry tarafından sunulan “Moğol İmparatorluğu Devrinde Uygurlar ve Karakurum Meselesi ”  Konulu bildiri oldu. Dr.Dimirov bildirisinde Uygurların tarihte kurdukları devletler ve Çin’in Tang Hanedanlığı ile olan ilişkileri ve Çin’le yaptığı savaşlar” konusunda ayrıntılı bilgiler verdi.  Tang İmparatorunun Uygur Türkleri ile barış yapabilmek için kendi kızını Uygur Hakanı’na eş olarak gönderdiğini açıklayan Dr,Dimitrov ayrıca,Yuan Hanedanlığı’nda İmparatorluk sarayında Uygur Türklerinin çok önemli mevkilerde görevlendirildiklerini ve bu Hanedanlıkta devlette  öncülük rolü oynadıklarını   de ifade etti.
Dr.Dimitrov  sunumunun sonundaki soru-cevap kısmında bir dinleyicinin “ Günümüzde Çin yönetimi özellikle Uygur bölgesinde Doğu Türkistan(Xinjiang) Çin’in ezelden beri Çin’in ayrılmazı bir parçasıdır, iddia ve söylemini Uygurların bilincine zorla  yerleştirmeye çalışmaktadır.Çin ,ayrıca Uygurlara sürekli olarak “Uygurlar tarihte hiçbir zaman devlet kurmamıştır.” iddiasını  sürekli dillendirmektedir. Sizce bu söylemler mantıkli mi ? sorusunu şöyle cevapalandırdı : “ Uygurlar geçmişte Moğolistan Bozkırlarında,daha sonraları ise,yaşadıkları Uygur bölgesinde kudretli ve büyük devletler kurmuştur.Elbette Çin’in bu söylemleri  tamamen mantık dışı ve büyük bir safsatadan ibarettir ve gülünç bir iddiadır.” Şeklinde cevaplandırdı.
Sempozyuma katılanların büyük alkışları ile karşılanan bu konuşma ve cevap  için Uygur Türkü bilim adamları ve dinleyiciler Dr.Dimitri’yi tebrik ederek teşekkürlerini sundular.
Uygur Türkçesi resmi bildiri dili olarak tesbit edilen  sempozyum, çok çeşitli ve  önemli konularda hazırlanan çeşitli bildirilerin sunulması ve tartışılması ile son buldu.

Kaynak  :   rfa.org.uighur/Medeniyet-Tarih/Cuma-27.9.2014

Etiketler: » » » »

Share
1547 Kez Görüntülendi.