logo

trugen jacn

REUTERS : CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇİN LİDERİ Xİ JNGPİNG İLE UYGUR SORUNUNU GÖRÜŞTÜ

 Dünyanın önde gelen haber ajanslarından  Reuters  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Temmuz Salı günü Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile telefon görüşmesinde Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Kazak ve diğer Müslüman Türk azınlıkların durumunu  günedeme getirdeğine dair bir haber-yorum yayınladı. Türkiye Cumhurbaşkanlığı  İletişim  Ofisinin bu konudaki açıklamasına  vurgu yapan  ajans Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın   Çinli  Mevkidaşı Xi’ye ” Uygurların  kendi ana vatanlarında diger Çin Vatandaşları gibi  huzur ve barış içinde yaşamlarının kendileri için  çok önemli olduğu gibi Çin’in toprak  bütünlüğü  güvenliği  ve itibarına  çok önem verdiklerini söylediğini  bildirdi.  

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 2019'da Çin'in 2 başkenti Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda karşılama bölümünden ayrıldı.  REUTERS aracılığıyla Roman Pilipey/Havuz

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA AMERKEZİ(UYHAM)

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletiş Ofisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’in   Çin Lideri Xi ile  yaptığı telefon görüşmesi ile ilgili haberleri paylaştı. 

 Çin Doğu Türkistan’daki Toplama Kamplarının Varlığını  İnkar Ediyor   

BM.başta uluslararası insan haklarında örgütleri Çin’in Uygur bölgesinde kamplanma içinde Çin tipi Toplamalarında 1-3 milyon Uygur,Kazak ve diğer Türk asıllı yaşamaları hapiste baskını belirtiyor. Ancak,Çin yönetimi bu iddiaları reddediyor. Buna yönelik eğitim amaçlı küçük kampların var olduğu görülmektedir.  

Türkiye Cumhurbaşkanlığı, Uygur Türkleri ile Aynı Değerler ve Ortak tarihi paylaştıklarını ifade ediyor  

Açıklamaya göre Erdoğan, Xi’ye Türkiye ile Çin’in ekonomik ve ticarilerde ve diplomatik ilişkilerde yüksek potansiyel sahibi olabilirsiniz ve telefon görüşmesinde iki liderin enerji, ticaret, ulaşım ve sağlık gibi ulaşım imkanlarıyla görüştükleri bildiriliyor.

Türkiye’de 40 Bin  Uygur Türkü Sığınmacı Yaşıyor

 Reuters   haber yorumunda şu bilgilere yer veriyor :   “Türkiye’de  Doğu Türkistan’daki  Çin’in  baskı,zulüm ve soykırım  uygulamalarından kaçarak sığınan yaklaşık 40 bin  Uygur yaşıyor.  Çin yönetimi  2017’de Pekin’de imzalanan Suçluların iadesi anlaşması gereğince Türkiye’de yaşayan bazı Uygurların Çin’e iadesini  talep ediyor. Ancak,bu anlaşmanın amzalanmasından 5 yıl geçmiş olmasına rağmen Türk kamu oyunun yoğun baskıları sebebiyle  İade Anlaşması Türk Parlamentosu(TBMM)’nde  komisyona bile gönderilmedi ve görüşülmedi kabul edilen iki ülke çapındaki yıl bir iadesini kabul edilmedi. Türkiye’nin dışişleri bakanı  Çavuşoğlu Mart ayında yaptığı bir açıklamasında Çin’in Türkiye’de yaşayan bazı Uygurların kendilerine iade edilmesini sürekli gündeme getirdiklerini ancak.bunun kabul edilmediğini belirtmişti.  

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Mart Ankara’ya gerçek olmayan bir gerçek Türkiye’de gerçek olmayan olaylardan ve yakın bir şekilde bir şekilde bir şekilde almadıkları ileri sürerek küçük de bazı protestolar gerçekleştirilebilir. 

Kaynak : https://www.reuters.com/world/china/turkeys-erdogan-chinas-xi-discuss-uyghurs-phone-call-turkish-presidency-2021-07-13/?

Share
167 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ