logo

trugen jacn

PEKİN, UYGUR SOYKIRIMI SEBEBİYLE İNSANLIĞA KARŞI İŞLEDİĞİ SUÇLARDAN SORUMLUDUR

2.dünya harbı sırasında Nazi Soykırımdan kurtulan Alfred Münzer, ABD Soykırım Müzesi’nde USHMM) düzenlenen bir toplantı’da konuştu.Münzer Pekin hükümetinin Uygur halkına din ve etnik kökenlerine dayalı sistematik zulüm ve soykırım cinayetleri için ” Pekin,Ugurlara yönelik Soykırım uygulamaları sebebiyle İnsanlığa karşı işlediği bu suçlardan sorumludur.” sözleri ile ÇKP işgal yönetimine en sert şekilde tepki gösterdi.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 Merkezi Washington’da buunan ABD Soykırım Müzesi,(USHMM) Pekin yönetiminin idaresi altında ki Uygur bölgesinde yaşayan Uygurlara yönelik soykırım uygulamalarını gündeme getiren özel bir toplantı düzenledi.Bu özel Toplantıda Çin’in Uygur azınlıklar karşıtı kampanyasının ” insanlığa karşı işlenen suçlar olarak belirlenmesi istendi.Çin’in Uygurlara karyı usoykırımlarının İnsanlığa karşı işlenen Suçlar olarak sorumlu tutulması talep edildi.
Oda karanlıktı.. Kırklı yaşlarındaki bir adam kameraya yönelik konuşuyor.  O, “Şu anda Çin’de bir organ ticareti büyük bir sorun” diyor. Kısa bir siyah sakalı var ve geleneksel bir gömlek ve başörtüsü takıyor. “Organları yaşayan Uygurlardan zorla alıyorlar ve bu organları Helal Organlar olarak Arap ülkelerine satıyorlar” diye devam ediyor. 

Çin yönetimi,canlı bir kişiden organ çıkarmanın en taze ve saf yöntem olduğuna inanıyorlar

Kırmızı başörtüsü olan genç bir Uygur kadını şunları ekliyor: “bu toplama kampları daha çok İkinci Dünya Savaşı sırasında var olan toplama kamplarına benziyor.” Aile üyelerinin korkutulması, Çin gizli polisi tarafından sebepsiz yere tutuklanması ve kamplara götürülmesi hakkında hikayeler anlatan en az dört Uygur daha var.
Kendisini Çin’in “ Uygur soykırımının dolaylı kurbanı” olarak tanımlayan Zafer Erdem sahibi olduğu yayın organı aracılığı ile Uygur aktivistlere destek verdiğini anlattı. O.raportajinda , “Belçika’da kuzeni satılması için organları zorla alınan ve daha sonra öldürülen bir Uygur hanımı tanıyorum.” sözleri ile anlatmaya başladı . Erdem dün başlayan Ramazan ayından günler önce sosyal medya kanalında kon ile ilgili videolar yayınladı. İslam geleneğinde Ramazan, merhamet ve sevgi zamanıdır. Ancak Çin Komünist Partisi Müslüman Uygurlara herhangi bir merhamet göstermiyor ve bunun aksine, onlara kutsal ramazan ibadetlerini oruç tutmalarını yasaklıyorlar.” dedi.

ABD Holokost Müzesi’ndeki soykırım çalışmalarının direktörü Bayan Naomi Kikoler, ÇKP. rejimin Uygur halkına zulmettiğini vurguladı. Kitlesel gözaltı, zorunlu çalışma ve ayrımcı yasalarla ve yüksek teknolojili gözetim yoluyla Pekin, Uygurları insan haklarından mahrum ediyor.  sözleri ile durumu özetlemeye çalıştı.

Saykırım Müzesi, geçtiğimiz Perşembe günü Çin’in Doğu Türkistan ‘daki ( Sincan’daki) Uygurların kitlesel olarak sözde eğitim stajına yönelik 15 ülke’de vaka çalışması yaptığını listesine ekledi.

Yüz binlerce Uyguru Çin Komünist Partisini’nin Uygur bölgesinde kurduğu yüzlerce toplama kamplarından serbest bırakmaya zorlamak ve onları kurtarmaya yönelik olarak sosyal medyayı kullanıyor. 

ABD.Dışişleri Bakanlığı’na göre, Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki yüzlerce Çin tipi toplama kamplarında haksız yere en az 1-3 milyon Uygur.Kazak ve diğer azınlıklara mensup tutukları zorla hapsetmiş bulunuyor.

Mayıs 2019’da üst düzey Pentagon yetkilisi Hint-Pasifik Güvenlik İşleri Savunma Bakan Yardımcısı Randall G. Schriver, ABD makamlarının Uygur bölgesindeki kamplarda tutulanların sayısının çok büyük ve milyonlarca olabileceğini tahmin ettiiklerini açıklamııştı. Bakan Yardımcısı bu durum göz önüne alındığında, “en az 1-3 milyon arasında Uygur ‘un kamplarda tutulduğunu bu rakamın ise ama muhtemelen toplam bölge nüfusunun(Çin 10 milyon olduğunu iddia ediyor) 1/3 ‘ne tekabül ettiğini ifade ediyor ve bu insanların Pekin rejimi tarafından haksız yere hapsedildiğini açıklıyor.

Uygur Hareketi Lideri( Genel Müdürü )Rushan Abbas , yapılan röportajda ” Toplama kamplarında tutulan masum tutukluların durumları gün geçtikçe kötüye gidiyor .  Uygur Hareketi olarak Ramazan ayı boyunca faaliyetlerimize ve protesto gösterimize devam edelim”dedi.

Rushan Abbas; bir süre önce sosyal medya üzerinden Komünist Çin’un uşgalındaki Doğu Türkistan’daki ailesi ve yakınları ve sevdiklerinin akıbetini hatırlatmak için Uygur kültürü ile Çin’in toplama kamplarındakı esas alan uygulamalarını anlatan bir dizi resim sergisi açtı ve bunların daha fazla paaylaşılması için mesajlarını sosyal medya üzerinden yayınladı. fotoğraflarını göndermeyi teşvik etmeyi twetledi. O, Kampanyanın Pekin yönetiminin Uygurların dini hak ve özgürlüklerini sistematik olarak nasıl yoksun bıraktıklarını anlatması hedefleniyor.

ABD Holokost Müzesi, Çin Komünist Partisinin Uygurlara zulmetmesinin, onları Nurnberg davasında yargılanan Yahudi Soykırımından sorumlu Naziler’e ahlaki ve yasal olarak eşit olduğuna inanmak için makul bir neden olmadığından şüphe duymuyor. Kikoler, ahlaki sorumluluğun yasal hesap verebilirlikle yakından ilişkili olduğunu vurguladı. “Çin hükümetinin bu konuda başarısız olduğuna inanmak için makul bir temel var ve onlar insanlığa zulüm ve hapis ya da fiziksel özgürlüğün ciddi şekilde yoksun bırakılması suçlarını işliyorlar” dedi.
i
Çin Komünist Partisi tarafından işlenen suçlardan biri de Uygurların organlarının canlı olarak zorla alınması idi. Londra merkezli bir uluslararası Mahkeme, Çin’in Uygur bölgesindeki Hapishane/ Kamplarında gözaltında tutulan azınılık Müslümanaların canlı iç organlarını zorla alarak bu organları zengin yabancılara satması ve bundan devlete gelir sağlaması idi.

Çin yönetiminin Uygurların Biyolojik verileri Toplamasının Organ Ticareti ile Bağlantılı olmasından şüpheleniliyor
Bir Japon gazeteci, Kaşgar kentinde bulunan uluslararası havalimanınında Uygurca ve Çince dillerinde “Özel Yolcular, İnsan Organı Taşıma Yolu” yazılı bir levhanın fotoğraflarını yayınladı , Doğu Türkistan’da, Uygurların kadim vatanı Bu levha  Doğu Türkistan’ın en batısında yer alan Kaşgar,kentinden , muhtemelen canlı insan organlarının Arap ülkelerine taşınmasına taşınmasına (mesafenin kısa olması savı ile) izin verdiğini gösteriyor. Pekin yönetiminin Uygurların iç organlarını canlı olarak zorla alarak bunları fahiş fiyattan sattıkları ve bu ticaretten gelir elde ettiklerini ortaya koyan şüphe ve endişelerini güçlendiren ve haklı çıkaran daha fazla kanıtlar olduğu gerçeği bulunmaktadır.

Komünist Çin yönetimi geçmiş yıllarda bölgede yaşayan etnik Çinli yerleşimcileri dışındaki müslüman nüfusun ( Doğu Türkistan’ın nüfusu 36 milyon olduğu belirtiliyor) tamamının kan ve DNA örneklerini, retina taramaları dahil her türlü biyolojik verilerini zorla alarak arşıvlemiştir.  ÇKP, işgal yönetimi bu genel sağlık tarama ve depolama işlemlerinin “ Rutin sağlık kontrolü” olduğunu iddia etmişti. Fakat bize konuşan bazı Uygurlar Çin yönetiminin bu açıklamalarına asla inanmıyorlar. Onlar bu tarama ve biyolojit ver toplama hakkında  “ Çin,bizim biyometrik verilerimizi bu koleksiyon şeklinde arşivlediğini ve bu şekilde bu veritabanından yararlanarak bir şekilde organlarımızı çalma işi ile bağlantılı olduğunu sanıyoruz.” şeklinde konuşuyorlar. Ayrıca ” Sürgünde Doğu Türkistan hükümeti’nin Başbakanı ve Doğu Türkistan Milli Uyanış Hareketi’nin Kurucu Başakanı olduğunu ifade eden Salih Hudayar da bu minvalde ifadeler kullanıyor.

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Holokost Müzesi, Pekin rejiminin Uygur bölgesinde yürüttüğü baskı,zulüm ve soykırım kampanyasını ” insanlığa karşı işlenen suçlar olarak ” belirleyen çok önemli ve benzeri görülmemiş bir adım atmış bulunuyor.  Bu cesur karar, hip kuşkusuz, Çin Komünist Partisinin doğası ve Batı’daki Uygur halkının kaderi hakkındaki doğru algıyı şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

Ama bu önemli karar sadece başlangıç ​​olmalı. Batılı avukatlar Çin Komünist Partisi aleyhine, Çin’in ulusları üzerindeki büyülü ve baskın gücünün gayri meşru olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasına neden olacak bir dava açmalıdır. Mevcut Pekin rejiminin bizzat kendisi ve özü, zaten insanlığa Karşı İşlenmiş bir suç niteliğindedir.

Kaynak : https://ph-tribune.com/19-0a-YW/beijing-responsible-for-crimes-against-humanity-us-holocaust-museum.html?fbclid=IwAR1jU

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
505 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ