logo

trugen jacn

PAKİSTAN’İN ÇİNKUKLASI İKİYÜZLÜ BAŞBAKANI’NDAN “2 YÜZLÜLERE” TEPKİ

Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere baskı, zulüm,işkence soykırım cinayetleri karşısında sürekli olarak  Soykırımcı Çin’i  destekleyen “İslam Cumhuriyeti ” Pakistan’in ikiyüzlü ve Çinsevici Başbakanı   İmran Han bu kez  Çin’in soykırım cinayetlerine tepki gösteren batılı ülkeleri iki yüzlükle suçladı. Başbakanı Han, Batılı medya organlarında Uygur meselesi ve Hong Kong’un öne çıkarılırken Keşmir’deki gibi dünyanın farklı yerlerinde yaşanan insan hakları ihlallerine neredeyse hiç dikkat çekilmemesini ‘iki yüzlülük’ olarak nitelendirdi.

Pakistan'dan Batı medyasına 'Keşmir'in göz ardı edilmesi' konusunda 'iki yüzlülük' tepkisi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İmran Han, Çin basınına yaptığı açıklamada, Çin’in Uygurlarla ilgili tutumunun Batılı medya organlarında anlatılanlardan tamamen farklı olduğunu savundu.

Batı medyasında Uygur meselesi ve Hong Kong’un öne çıkarılırken Keşmir’deki gibi dünyanın farklı yerlerinde yaşanan insan hakları ihlallerine neredeyse hiç dikkat çekilmemesini “iki yüzlülük” olarak nitelendiren Han, Çin ile olan son derece yakın ilişkilerden dolayı Pekin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygurlara muamelesine yönelik anlatısını kabul ettiklerini dile getirdi.

Han, bugüne kadar kendilerine Batı demokrasisinin toplumları kalkındırmak için en iyi yol olduğunun söylendiğine dikkati çekerek, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) eşsiz modeliyle Batı demokrasisine alternatif olduğu değerlendirmesinde bulundu.

20 Haziran’da HBO televizyonundaki “Axios on HBO” programı için verdiği röportajda Han, muhabirin, kendisine Batı’da İslamofobi ile mücadele konusundaki girişimlerini anımsatması ve “Çin’in Müslüman Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili neden açık şekilde konuşmadığını” sorması üzerine, “Çin ile ne sorunumuz varsa kapalı kapılar arkasında konuşuruz. Çin, Pakistan’ın en zor zamanlarında bizim en büyük dostumuz oldu.” ifadelerini kullanmıştı.

Çin’in  Uygur Özerk Bölgesi’ndeki uygulamaları

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyunca eleştiriliyor.

Pekin’in “mesleki eğitim merkezleri” olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise “yeniden eğitim kampları” diye tanımladığı yerlerde, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

Kaynak : https://www.timeturk.com/dunya/pakistan-dan-bati-medyasina-kesmir-in-goz-ardi-edilmesi-konusunda-iki-yuzluluk-tepkisi/haber-16916

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ