logo

trugen jacn

ÖZBEKİSTAN’DAN DOĞU TÜRKİSTAN’A ÇOK DEĞERLİ, ÖNEMLİ VE TARİHİ KARDEŞLİK DESTEĞİ !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Özbekistan’ın Buhara şehrinde, 12 Kasım Doğu Türkistan Milli Günü’ne (Doğu Türkistan Cumhuriyetleri Kuruluş yıl dönümlerine) ithafen Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için, Buhara’da faaliyet gösteren “Turan” isimli futbol takımı, Uygur Türkleri ile dostluk maçı yaptı.

Konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Dünya Türk Halkları Asamblesi’nden Karlin Mahbirov, yapılan dostluk maçıyla Uygur Türklerinin günümüzde yaşadığı baskılara dikkat çekmek için böyle bir maçın organize edildiğini ifade etti.

UYGUR TÜRKLERİYLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLDUKLARINI GÖSTERMEK İÇİN DOSTLUK MAÇI YAPTILAR

Edinilen bilgilere göre, Buhara’daki futbol takımı Turan’ın, bünyesinde tüm Türk halklarından futbolculara yer verdiği öğrenildi. Mahbirov’un bildirdiğine göre, turnuva organizatörleri, yapılan maç ile hem Doğu Türkistan’daki baskı ve insan hakları ihlallerini gündeme getirmek hem de Uygur Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını göstermek istedi.

Öte yandan, dostluk maçına çıkan Uygur Türklerinin, Çin’in baskı ve asimilasyon politikaları nedeniyle fotoğraflarının yayınlanmasını istemediği ve bu yüzden fotoğraf çektirmediği belirtildi.

Kaynak :https://qha.com.tr/haberler/ozbekistan-in-turan-takimindan-dogu-turkistan-a-destek-icin-dostluk-maci/136914/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
984 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ