logo

trugen jacn

MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN DOSTU TÜRK Prof.SANCAR,NOBEL KİMYA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

2015 Nobel Kimya Ödülü’ne aynı zamanda ABD vatandaşı  da olan mazlum Uygur Türklerinin dostu Türk bilim insanı  Prof.Dr. Aziz Sancar’ın kazandığı açıklandı. Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşunu yaparak,kanser tedavisinde çığır açtı ve bilim dünyasında büyük üne kavuştu. Aziz Sancar

Türk-İslam Dünyasının gururu Prof.Sancar “DOĞU TÜRKİSTAN’A HÜRRİYET” yazılı tişörtü ile.

Ayrıca Kimya bilim ödülüne  yine  bilim adamları ABD’li Paul Modrich  ile  İsveçli Tomas Lindahl  da layık görüldü.  Sancar, Lindahl ve Modrich; 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandığı belirtildi.  Söz konusu çalışmalardan, yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde faydalanabileceği bildirildi.

Ödülün sahiplerinin açıklanmasının ardından Twitter’da Nobel Ödülü hesabından atılan tweet:

CQtKcTrU8AANrV8

Prof.Dr.SANCAR KANSER ARAŞTIRIMALARI İLE BİLİM DÜNYASINDA ÇIĞIR AÇTI

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi  düzenlediği basın toplantısında  bilim insanları Sancar,Lindahl ve Mordich’ın “Hücrelerin hasar görenDNA.’yı nasıl onardığını ve genetik bilgiyi nasıl koruma altına aldığını” ortaya çıkardıkları için Nobel kimya ödülüne layık görüldüklerini ,bu üç bilim insanının  hücrelerin işleyişine yönelik  son derece önemli bilgiler sağlayarak  yeni kanser tedavilerinin gelişmesinde çığır açtıklarını”  açıkladı.

PROF.Dr. AZİZ SANCAR ABD.’DE  MAZLUM UYGUR TÜRKLERİNİN EN YAKIN DOSTU VE DESTEKÇİSİ

2015  Kimya dalında Nobel  ödülünü kazanan Prof.Sancar, mazlum Uygur Türklerinini en büyük dostu ve yakın destekçisi olarak  tanınıyor. ABD.’de yaşayan Uygur Türk toplumunun bütün sosyal ve kültürel faaliyetleri ile İşgalcı Çin yönetimine karşı yapılan tepki eylemleri ile protesto gösterilerine  “Free Estern Turkestan = Doğu Türkistan Hürriyet” yazısının basılı  meşhur tişörtünü giyerek en önde yer alıyor ve Uygur Türklerine büyük destek veriyor. Ayrıca,Uygur Türklerinin problemlerinin çözümüne yakından yardımcı oluyor.ABD.’ye tahsil amacı ile gelen Uygur Türkü öğrencilerin en büyük destekçilerindendir.Kurucular arasında yer aldığı “TÜRK EVİ”‘nde  aynı zamanda Eşi Gwen Sancar  de  Müdür olarak görev yapıyor.Türk Cumhuriyetleri ile Türk dünyasının değişik yörelerinden gelen öğrenecilere de devamlı  surette destek veriyor.

 Türklerin gururu,Nobel ödülü sahibi ve Uygur Türklerinin dostu Prof.Sancar Uygur Türkü Dr. Tuğluk Abdurrezzak ile birlikite ABD.

YEĞEN SANCAR : AMCAM,UYGUR  TÜRKLERİNİN DE HÜR VE DOĞU TÜRKİSTAN’IN DA BAĞIMSIZ OLMASINI  ÇOK ARZU EDER

Trt Avaz radyosu Uygurca servisi muhabiri Mirkamil Kaşgarli’ya konuşan  Nobel kimya ödülünü  kazanan  Prof.Sancar’ın Yeğeni Hakan Sancar şunları ifade etti,” Amcam,ABD.’de yaşayan Uygur Türkü Kardeşlerimizin bütün faaliyetlerini canu gönülden  destekler ve  yürüyüş ve gösterilerde ünlü Doğu Türkistan’a Hürriyet tişörtünü giyerek en ön saflarda yer alır ve bundan da son derece mutlu olur.Doğu Türkistan’da yaşayan mazlum Uygur Kardeşlerimizin  dramatik ve insanı olmayan durumundan çok büyük üzüntü ve istirap duyduğunu her zaman bizlere ifade eder. Çin işgalindeki Doğu Türkistan’ın da diğer Türk Cumhuriyetleri  ve bu Cumhuriyetlerde hür yaşayan Kardeşlerimiz gibi bir an önce hür olmalarını ve ülkelerinin de bir an önce bağımsızlığa kavuşmasını  çok arzu ettiğini söyler.Bir çok Uygur Türkü Kardeşimiz Amcamın Nobel ödülü almasından  sevindiklerini ifade ederek tebriklerini sundular.” şeklinde konuştu.

Nobel ödülünü kazanan Prof. Sancar’ın  bir diğer öz yeğeni olan ülkücü kökenli Ülkü Sancar amcası için   Aze.News  sitesine şu açıklamaları yaptı, ” Kıymetli amcam , Prof.Dr.  AZİZ SANCAR TÜRK İsmini Dünyaya Altın harflerle yazdırdı . Kimya Nobel ödülü Mardin’in Asil Türk evladının Türkiye’ye armağanı olsun.

Prof.Dr.AZİZ SANCAR’İN AİLESİ MARDİN YÖRESİNDE YAŞAYAN BİR  TÜRKMEN

Prof.Dr.Aziz Sancar’ın Nobel Kimya ödülünü kazanması ile ilgili sosyal medya’ya açıklamalarda bulunan Ağabeyi Tahir Sancar “Ailemiz Horasan yöresinden göç ederek Mardın yöresine Savur’a yerleşen bir Türkmen aşiretine mensuptur.” ifadesini kullandı.

aZİZ bAYRAK

 Prof.Dr.AZİZ SANCAR KİMDİR ?
Halen ABD.’nin Kuzey Carolina Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sancar, Mardin’in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne-babanın 7. çocuğu olarak 1946 yılında dünya’ya geldi.Lise yıllarında Futbola merak saran Sanacar iyi bir kaleci olarak biliniyordu. Ancan,o tıp bilimini seçti.  İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitiren Sancar,ihtisas  ve bilimsel araştırmalar yapamak üzere ABD.’ye gitti. Yaptığı bilimsel çalışmalar sonucu  Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen üç Türk‘ten biri olmuştu.1997 yılından beri Kuzey Carolina Üniversitesi ile G.Hill Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bilim dallarında araştırma ve bilimsel çalışmalarda bulundu.Bu arada kendi bilim dalı ile ilgili 300 kadar bilimsel makale kaleme aldı.Bilimsel makaleleri  12.bin ilmi çalışma ve makale’de kaynak olarak gösterildi ve alıntı yapılıdı.

ÖDÜLÜNÜ 10 ARALIK’TA ALACAK
Bu yılın başarılı isimleri Nobel Ödülü’nü Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta teslim alacak. Ödül, 3 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarında.

2014 yılı Nobel Kimya Ödülü ‘nano dünyaya kapı aralayan’, ‘süper çözünürlüklü floresan mikroskobu’ geliştiren çalışmaları nedeniyle ABD’li kimyagerler Eric Betzig ve William E Moerner ile Alman kimyager Stefan W. Hell’e verilmişti.

2006 yılında da  Romancı  Orhan Pamuk,  agresif  ve  Türk  milletini suçlayan sıradışı  aykırı ifadeleri ile şüpheli bir şekilde Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı.  Türk bilim adamı Prof.Dr.Aziz Sancar  kazandığı Nobel kimya ödülü ile,Nobel ödüllü ikinci Türk olarak biliniyor.

Kaynaklar : Trt.radyo  Uygurca sitesi ve  hurriyet.com.tr/gundem-Bugun.com.tr  07.10.2015

Etiketler: » »
Share
2287 Kez Görüntülendi.