logo

trugen jacn

SİYASİ PARTİLERDEN SERT TEPKİ: ÇİN ELÇİSİ KULAĞINDAN TUTULUP DERHAL GÖNDERİLMELİ !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin Büyükelçiliği’nin  İYİ  Parti Genel Başkanı  Sayın  Meral Akşener ile  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın  Mansur Yavaş’ın  Çin’in 31 yıl önce Doğu Türkistan’ın Barın İlçesinde katliamında   şehit olan Uygur Türklerini anma mesajina karşı  tweeti TBMM Genel Kurulu’nda da gündeme geldi. Siyasi Partilerin Gurup Başkanvekilleri ile Milletvekilleri arda arda söz alarak Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin  diplomasi  kurallarına uymayan hadsız ve hukuksuz tweetini sert sözlerle tepki göstererek kınadılar ve Çin Büyükelçisinin İstanmeyen Adam ilan edilerek Türkiye’den derhal gönderilmesini açıkladılar.

Mustafa Elitaş ilk kez açıklıyorum dedi! Meğer generaller oğluyla tehdit etmiş - Internet Haber

AK Parti Gurup Başkanvekili Elitaş : Çin Elçisinin Twetini Şiddetle Reddediyoruz 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Çin Büyükelçisi ile ilgili olarak, “Bu konu diplomatik kuralları aşan, diplomatik nezaketi tamamen göz ardı eden bir davranış şeklidir; kabul edilemez. Böyle bir paylaşımı doğru bulmadığımızı ifade ediyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağırılarak gerekli uyarılar ve bu konuyla ilgili tepkilerimiz dile getirilecektir. Türkiye’de siyasi partilerin ne zaman ne konuşacakları, hangi ölçüde konuşacakları ve bunu tayin etme hakkının da bir başka ülkenin büyük elçisine düşmediğini açık ve net şekilde ifade ediyoruz. Bu, bizim demokratik kurallarımıza aykırı bir davranış şeklidir, şiddetle reddettiğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

İYİ Parti Gurup Başkanvekili Ağıralıoğlu : Dışişleri Bakanlığı Bu Tehdidi Kınamalı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Ankara Çin Büyükelçiliği’nin bir ödev olan  önemli bir ilkeyi bugünkü tarihli bir ‘tweet’ Genel Başkanların isimlerini  zikretmek suretiyle ihlal ettiğini belirterek, “Bu durum, iktidarın Çin’e karşı izahı zor hoşgörüsünden cesaret alan bir eylemdir. Siyaset kurumuna karşı işlenmiş bu hadsizliği kınıyoruz. Dışişleri Bakanlığının da Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin kullandığı bu tehdit mesajını kınamasını bekliyoruz. Çin Büyükelçiliğinin bu “tweet”i Sayın Genel Başkanımızın hâlen zulme tabii tutulan Uygur Türkleriyle ilgili Doğu Türkistan’a dair bir açıklaması üzerine yapılmıştır. Ayıp işlemiştir” ifadelerini kullandı.

Share
131 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ