logo

trugen jacn
29 Haziran 2014

MHP MİLLETVEKİLİ Dr. SİNAN OGAN : ÇİN, UYGURLARA “EZAN SUSMASIN – TÜRKLER ÖLMESİN ” DEDİKLERİ İÇİN ZÜLMEDİYOR !

sinan-ogan-benge-turk-tv.jpg

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

MHP İğdır Milletvekili ve USAK Uluslar Arası Stratejik Araştırmalar Kurumu başkanı Dr.Sinan Ogan katıldığı bir Tv.programında “ Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türkleri,bu topraklarda Ezan susmasın ve Türkler bu topraklarda bundan sonra de yaşasın ve yok edilmesin “ dedikleri için Çin yönetiminin zulüm ve işkencelerine maruz kaldıklarını söyledi.
Dr.Ogan ayrıca, Doğu Türkistan Türklerinin günümüzdeki dramatik durumu hakkındaki görüşlerini de ayrıntılı olarak ortaya koydu ve Hükümetin Doğu Türkistan konusuna gereken ilgi ve hassasiyeti göstermesini istedi ve Çin yönetimini de Doğu Türkistan’daki uygulamaları konusunda uyardı.
Dr.Ogan Tv. Program yöneticisinin sorularını cevaplandırırken, şunları söyledi ; “ Çin yönetimi Doğu Türkistan’da bilinçli ve kasıtlı olarak bir asimilasyon politikası uygulamaktadır. 5 Temmu 2009 Urumçi katliamının yıl dönümü yaklaşıyor. Çin zulmünün katliama dönüştüğü bu gün yaklaştıkca ülkede olaylar tırmanıyor. Çin yönetimi de şimdiden harekete geçti bile. Urumçi bir Çin şehrine dönüşmüş durumda. Fakat Kaşgar ve Hoten gibi Çinlilerin az yaşadığı şehirlerde Türkler İslami Türk kültür ve medeniyetini korumakta ve devam ettirmektedirler.Çin’in tamamen kontrol altına alamadığı, Uygurları tamamen asimile edemediği bu şehirlerdeki bu durumdan son derece tedirgin ve rahatsız. Çin,bu bölgelerde Uygur Türklerinin çoğunluklarını koruyarak dini ve milli uyanışlarından ve kendi kültürlerini yaşamalarına tahammül edemiyor ve son derece huzursuz. Bu sebeplerden dolayı,bu şehirlerde bir takım olayları provake ve organize ederek ve ardından bu olayları gerekeçe gösterip bu bölgelerdeki kontolünü daha çok güçlendirmek istemekte. Çinli göçmenleri bu bölgeye daha fazla yerleştirerek Uygurları assimile etmek amacını taşımakta. Çin yönetimi kendilerinin organize ettiği şiddet olaylarını Uygurların üzerine yıkarak onları cezalandırmaya çalışmakta. Çin’in bu ülkedeki zulmü ve baskısı günden güne şiddetlenerek artmakta. Doğu Türkistan’daki bütün bu olan bitene bazı birkaç ülke hariç, bütün dünya Çin ile aralarındaki ekonomik ilişkileri öne sürerek sükut etmekte ve geçiştirmeye çalışmakta. Esefle belirtelim ki, Türk Dünyasının ana vatanı olan Türkiye’mizden de bu konuda hiçbir ses ve seda çıkmamakta. Doğu Türkistanlılar mukaddes İslam dinini korumak.yaşatmak ,Türk kültür ve medeniyetini korumak ve devam ettirmek istedikleri için Çin’in zulmüne maruz kalmaktadırlar. Eğer bu Kardeşlerimiz, kutsal İslam dininden ve kendi öz Milletinden vaz geçmiş olsa ve Çin’in “Çinlileştirme” siyasetini kabul etselerdi, hiç bir baskı ve zulme de uğramayacaklardı. Ama bu Kardeşlerimiz “Ezan Susmasın – Türk Milleti bu Topraklarda Yok Olmasın” dedikleri için zulme ve baskıya maruz kalmaktadırlar.
Milletvekili Dr.Sinan Ogan Doğu Türkistan’daki son yargılamalar ve infazlar ile ilgili olarak de şunları ifade etti. “ Çin, sözde Halk Mahkemeleri adı altında göstermelik ve yapay Mahkemeler kurarak , insanları zorla stadlara doldurarak masum Uygurları çeşitli cezalara çaptırmaktadır. Çin, Uygur gençlerine İdam, ömür boyu veya en az 10 – 20 yıl arasında değişen ağır hapis cezalarına çarptırarak onları topyekün susturmak ve boğmak istemektedir. Çin, İnsanların hak hukuklarını ayaklar altına alarak hukuk ihlalı yapmaktadır. Bunu yaparken Doğu Türkistan meselesine kendi İç İşimiz diye itiraz etmekte. Türkiye’ye karşı bazı ülkelerin, Ülkenin İç Problemi demeden İç işlerine müdahale ettikleri gibi, Türkiye’nın de Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine müdahale hakkı elbetteki vardır. İnsan Hakları meselesi hiçbir ülkenin iç işi değil, aksine bir uluslar arası sorundur. Çin yönetimi,bu ülkede yaşayan İnsanların dini,milleti,dili ve diğer temel haklarına baskı yapmaması gerekir. İsteyenin istediği şekilde Cami ve Mescitlere ibadet için gidebilmeli ve insanlar istedikleri şekilde giyinebilmelidir. Erkekler sakal,bıyık ve benzeri kişisel tercihlerinde özgür olabilmelidir. isteyen hanımlar başörtüsü takabilmeli ve tesettürlü giyinebilmelidir. Başörtüsü meselesi uzun yıllar Türkiye’de de bir sorun olageldi ve çok şükür bu sorun çözüldü. MHP.olarak başörtüsü özgürlüğünü Türkiye’de savunduğumuz gibi, Doğu Türkistan’da da savunuruz. Başörtüsünün özgür olmasını arzu ve talep ederiz. Çin Uygur hanım Kızlarımıza başörtüsü özgürlüğünü tanımalıdır. Biz Türkiye Türkleri olarak, burada Doğu Türkistan konusunda sesimizi daha gür çıkarabilirsek, Çin yönetimi Doğu Türkistan’da kolayca baskı ve zulüm uygulayamaz. Biz bir muhalefet partisi olarak bunu yaptığımıza inanıyoruz. Ama,Hükümetin de bu meseleye ciddi olarak bakması lazım. Biz TBMM:’de Hükümeti, Doğu Türkistan’daki Kardeşlerimize daha çok sahip çıkmaları için zorlayacağız.” Sözleri ile tamamladı.

Kaynak   :  http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/kishilik-hoquq/sinan-ogan-06272014215807.html

Etiketler: » »
Share
1240 Kez Görüntülendi.