logo

trugen jacn

MHP’LI DEVLET ESKİ BAKANI ALİ DOĞAN : ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULMÜNÜ SÜRDÜRÜYOR

Anasol-M Koalisyon hükümetinde  MHP’den Devlet Bakanı  olan Ali Doğan Karar Tv.’da   Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun yayın konuğu olarak konuştu. Gündemin öne çıkan  konuları değerlendiren  MHP’li devlet Eski Bakanı Ali Doğan  Çin’in işgali altındaki  Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve insan hakları ihlallerini de gündeme taşıdı.   

Eski Devlet Bakanı Ali Doğan KARAR TV'de | Ortak Akıl - CANLI YAYIN - YouTube

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

MHP’lı eski  Devlet Bakanı  Ali Doğan Karar Tv.’da   Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu’nun  birlikte  hazırladıkları Ortak Akıl Programına  katılarak iç ve dış gelişmeleri değerlendirdi. MHP’lı devlet Eski Bakan Doğan  Çin’in işgali altındaki  Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve insan hakları ihlallerini de gündeme taşıdı.

MHP’li eski Devlet Bakanı Ali Doğan’ın konuşmasının başlıkları şöyle ;

DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN ZULMÜ DEVAM EDİYOR

Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulümleri anlatan Ali Doğan, “Çin’deki zulüm bugün başlamadı. 1949’da Çin Doğu Türkistan’ı işgal etti. 36 bin  camiyi yıktılar. Doğu Türkistan’da namaz kılmak, oruç tutmak yasak. Adidas, Nike ve H&M gibi büyük şirketler Çin ile ticaretini kestiler. Bu insanlara zulüm ediyorsunuz dediler.” diye konuştu.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ÇİN’E BİR ŞEY SÖYLEMİYOR”

Çin’deki zulme Türkiye’den yeterli tepkinin verilmediğini belirten Ali Doğan, “Neredeyse kendisini halife ilan edecek olan Ayasofya imamı ve Diyanet İşleri Başkanı, Çin’deki zulüm hakkında bir şey söylemedi. Mübarek Ramazan’da herkes orucunu tutuyor, namazını kılıyor. Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz ise ne oruçlarını ne de  namazlarını  eda edebiliyorlar.” dedi.

İSA YUSUF ALPTEKİN

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN DOĞU TÜRKİSTAN HASSASİYETİ

MHP eski Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in Doğu Türkistanlılar konusunda çok hassas olduğunu ifade eden Ali Doğan  Merhum Başbuğ Türkeş ‘in Doğu Türkistan Türklerine ve onları Lideri  İsa Yusuf Alptekin’e olan yakın ilgisi ile ilgili bazı hatıralarını anlatırken de şunları ifade etti: “Rahmetli Türkeş bir gün geldi. ‘İsa Yusuf’un durumu nasıl?’ dedi. Ben ‘ilgilenemedim’ dedim. Bana çok kızdı. ‘Nasıl ilgilenmezsin, onların ayağına diken batsa senin yüreğine hançer batması lazım. ”  dedi.

 

Kaynak :  https://www.karar.com/ortak-akil-bugun-karar-tvde-11-1612880

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ