logo

trugen jacn
06 Haziran 2014

MHP. MİLLETVEKİLİ Dr.OĞAN : DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKILMALI !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM) – İstanbul

MHP.Iğdır Milletvekili Dr.Sinan Ogan Çin’in Doğu Türkistan’da büyük bir soykırım yapmakta olduğunu, Hükümet başta Siyasi Partiler, Sivil Toplum Kuruluşları ve Türk halkı olarak bu soykırıma gerekli tepkinin gösterilmesini istedi.
Dr.Ogan, Bengu Türk Tv.kanalının 04 Haziran tarihli Akşam Ajansı’na canlı katılarak yaklaşık 40 dakika  süren programda Türk dünyası ve özellikle Doğu Türkistan sorunu hakkında kişisel ve partisinin görüşlerini açıkladı.
Dr.Ogan, Parti olarak Dış Türkler tabir edilen Türkiye dışında yaşayan Türklerin meseleleri ile ilgilenmeyi temel görevleri olarak kabul ettiklerini ifade etti. Hükümet’in Doğu Türkistan, Kerkük Kırım Türkleri ile dünyanın diğer bölgelerinde azınlık olarak yaşayan Kardeş Müslüman Türk soydaşlarımızın sorunlarına gereken ilgi ve yeterli hassasiyet göstermediğini ifade etti. Mağdur ve mazlüm Türkçe konuşan Müslüman Soydaş ve kardeşlerimize ilgi, yardım ve destek noktasında gerekenleri yapmadığını de belirtti.
ABD.’de yaşayan Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanı Rabia Kadir,’in Türkiye’ye gelebilmek için dafalarca vize başvurusu yaptığını ancak,kendisinin bu talebinin reddildiğini, niçin verilmediği  konusunda tatmin edici ve açık bilgi verilmediğini ifade etti. 2014 yılı Bütçe görüşmelerinde Rabia Kadir’a vize verilmemesi konusunu TBMM:’de gündeme getirdiğini, bu konuda Dış İşleri Bakanı Davutoğlu’ndan açıklama yapmasını ve bilgi talep ettiğini anlatan Dr.Ogan, bu talebinin Sayın Bakan’ca ”İnşaallah Bir gün Vizesini alır ve Türkiye’ye gelir ” cümleleri ile geçiştirilmeye çalışıldığını, bu cevabı ciddiyetten uzak ve çok basit bulduğunu ve hayretle karşıladığını belirtti.
Türkiye’nin egemen bir ülke olduğunu, iç ve dış politikalarını kendisinin milli manfaatları doğrultusunda belirleyerek yürütmesi gerektiğini anlatan Dr.Ogan, eğer Rabia Kadir’e Çin’in baskısı ve talebi ile vize verilmiyorsa bunun Türkiye’nin egemenlik haklarının bir ihlali olduğunu ve açık ve net şekilde ifade edilmesini Dış İşleri Bakanlığından hala talep ettiklerini de sözlerine ekledi.
Günümüzde Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimizin sırf dini ve milli kimliklerini yaşabilmek için ve kutsal değerlerine yapılan saldırılara barışçıl yollarla ve ifade özgürlüğü noktasında karşı çıktıkları için acımasızca öldürüldüğünü belirterek, bu Türkçe Konuşan Müslüman Kardeşlerimizin de en az Arapça konuşan Dindaşlarımız ve kardeşlerimiz kadar ilgilenilmeye, savunulmaya ve desteklenmeye hakkı olduğunu ifade etti.
Türkiye’de bir milyon’dan fazla Suriyeli Mülteci Kardeşlerimizin bulunduğunu,elbette bu kardeşlerimize sahip çıkılması gerektiğini anlatan Dr.Ogan bir milyon Suriyeli Mültecinin yanında hala  Tayland’dabulunan 220 Türkçe Konuşan Uygur Müslüman Kardeşimizin Türkiye’ye kabul edilmemesine bir anlam veremediğini,mazlumun diline ve kimliğine bakılamayacağını bu çifte standart nedeniyle hükümeti kınadığını belirtti.
Çin’in baskı,zulüm ve katliamlarından canlarını kurtarmak için ölümü göze alarak kaçmak zorunda kalan ve Tayland başta olmak üzere Güneydoğu Asya Ülkelerinde kaçak ve mülteci durumunda binlerce Müslüman Uygur Türkü’nün, uygun şartlardan yoksun, çok zor ve insani olmayan mülteci kamplarında tutsak hayatı yaşadıklarını, Tayland’da BM.lerce mülteci olarak kabul edilen 220 Uygur Türkü’nün 3 ay geçmesine rağmen Türkiye’ye getirilemediğini söyledi. Dış İşleri Bakanının Konya’lı olduğunu, bu 220 Müslüman Uygur Mülteci Kardeşimizi Konya Halkının bağrına basacağından ve onları himaye edeceğinden hiç şüphesi olmadığını ifade eden Milletvekili Ogan, bu mültecileri Milletvekili ve memleketi olan İğdir Vilayetine yerleştirmeye hazır olduklarını bunu TBMM.Kürsüsünden de kamu oyuna duyurduğunu kendisinin bu taahhüdünün hala geçerli olduğunu belirterek ; “ Yeter ki Hükümet bu Kardeşlerimizi Türkiye’ye getirsin. Bütün ihtiyaçlarını karşılayarak Iğdır İli’ne bu Kardeşlerimizi yerleştirmeye hazırız.”şeklinde konuştu.

Etiketler: »
Share
1316 Kez Görüntülendi.