logo

trugen jacn
14 Temmuz 2014

MHP BOLU İL BAŞKANI’DAN URUMÇİ KATLİAMI AÇIKLAMASI

        Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Mehmet Aydın 05 Temmuz 2009 yılında Urumçi’de yapılan katliamın 5 inci yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayımladı.

Bolu MHP İl Başkanı Aydın’dan Urumçi Katliamı açıklaması
Bolu MHP İl Başkanı Aydın’dan Urumçi Katliamı açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Mehmet Aydın 2 Temmuz 2009 yılında Urumçi’de yapılan katliamın 5 inci yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayımladı.
Aydın’ın yazılı olarak yayınladığı kınama mesajında; “5 Temmuz 2009 tarihinde, Sincan Uygur Özerk Türk Cumhuriyetinin başkenti Urumçi’de halk, iki Uygur Türkünün öldürülmesini protesto etmek istemişlerdir. Bunun üzerine olaylar çıkmış ve Çin resmi açıklamasına göre, 197 kişi hayatını kaybetmiş, 1721 kişi yaralanmış, 1434 kişi tutuklanmıştır. Ama ölü sayısının binin üzerinde, yaralı sayısının da üç bin civarında olduğu belirtilmiştir. 10 Temmuz günü, Urumçi’de Cuma namazı kılınması yasaklanmıştır. 18 Temmuz’da, olaylardan sorumlu tutulan 196 Uygur’un Çin yönetimi tarafından kurşuna dizildiği şeklinde bir haber televizyonlarda yayınlanmıştır” ifadelerine yer verdi.
Bu bir soykırımdır
Çin Hükümetinin Uygurlara karşı yaptığı uygulamalar hakkında verdiği resmi açıklamalarında, terörizm ve aşırı dinciliğe karşı mücadeleden bahsedilmektedir diyen Aydın; “Bu olayları, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam Konferansı Örgütü, ABD, Fransa, İsviçre, Japonya, Kazakistan ve Türkiye kınadılar. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, birkaç gün sonra İtalya’da düzenlediği bir basın toplantısında “Adeta bir soy kırım yaşanıyor.” İfadesi kullandı. Ama olay hiçbir yere taşınmadığı için 5 yıl geçmesine rağmen hala açıklığa kavuşamamıştır. Dolayısıyla bu açıklama popülist bir açıklamadan öteye geçmemiştir. Çünkü1998/36 sayılı “gizli” kaydıyla yayınlanan genelge hala yürürlükten kaldırılmamıştır. Doğu Türkistan Milli Merkezi Türkiye’den Almanya’ya taşınmıştır. Türkiye’ye çeşitli yollardan gelip yerleşen Doğu Türkistan’lılara Çin pasaport vermezken, Türkiye’de polis yetkilileri pasaport alacaksınız diye sıkıştırmaktadır. Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Rabia Kadir hanımefendi, bütün Avrupa ülkelerinde, Japonya’da, Avustralya’da, üst düzey ziyaretler gerçekleştirmekte, bakanlarla görüşmeler yapmakta, paneller, açık oturumlar düzenlemektedir. Ancak Türkiye ziyareti için Ülkemizden vize alamamaktadır. 2009 yılında Hükümete, neden Türkiye’ye giremediği hakkında bir soru önergesi sunulmuştu. Hükümet tarafından verilen cevaba bakınız; “Çin ile ilişkilerimizi sıkıntıya sokmak istemiyoruz.” 2010 yılında “Çinlilerin Türkiye çıkarması” olarak da kabul edilen ziyaretleri sırasında yapılan 8 maddelik gizli anlaşma maddelerinden birinin “Terörle mücadele anlaşması” olup, Çin nezdinde, Doğu Türkistanlıların hepsi birer teröristtir. Hızını alamayan akp hükümeti Çin’e karşılıksız jestlerde bulunarak 2012 yılını Türkiye’de “Çin kültür yılı” olarak ilan etti” cümlelerini kullandı.
Hala işkence görmektedirler
Aydın açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Doğu Türkistan’da hala oruç tutan Müslüman Uygur’lara işkence yapılmaktadır. Birileri Mısır’da ölen Müslümanlara üzülerek Musul’da, Kerkük’te, Urumçi’de ölenleri görmezden gelirken, IŞİD in komutanını Hatay’da tedavi ettirirken, Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD nin lideri Ülkemde protokolle karşılanıyor. Kim hangi dinden, hangi insanlıktan bahsediyor anlaşılması hakikaten çok güç.Urumçi katliamında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’dan rahmet diliyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Dünyadaki bütün Türk topluluklarının yanında olduğumuzun bilinmesini hatırlatırım.”

Kaynak  :  http://www.bolu724.net/haberler/2656/bolu-mhp-il-baskani-aydindan-urumci-katliami-aciklamasi

Etiketler:
Share
772 Kez Görüntülendi.