logo

trugen jacn
18 Temmuz 2014

MEMUR-SEN’DEN ÇİN PROTESTOSU …. !

    Memur-sen üyesi bir grup, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde, Ramazan ayında devlet memuru ve öğrencilerin oruç tutmasının yasaklamasını protesto etti.

Memur-Sen'den Çin Protestosu

Memur-sen üyesi bir grup, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde, Ramazan ayında devlet memuru ve öğrencilerin oruç tutmasının yasaklamasını protesto etti.

Memur-Sen’e bağlı sendikalara üye bir grup, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi genelinde memur ve öğrencilerin oruç tutmasını yasakladığını belirterek, Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde yasakları protesto etti. Büyükelçilik önünde oruçlarını açan grup, daha sonra Kuran okudu. Grup sloganlar atarken, basın açıklaması büyükelçiliğin yanında bulunan sokakta yapıldı. Grup adına konuşan, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, şöyle konuştu:

“Doğu Türkistan’da devlet memuru ve öğrencilerin ramazan ayında oruç tutması geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Çin tarafından yasaklandı. Çin’in yıllardır baskı ve işkence ile birlikte yaşamaya zorladığı Doğu Türkistan, Çin işkencesine maruz kalmaya devam ediyor. Dünyanın yeni süper gücü Çin, bir taraftan sosyal, kültürel, ekonomik ve hukuki olarak gelişim kaydederken öbür taraftan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi sistematik olarak ya katlediyor ya da zulümle inim inim inletiyor. Uluslararası kamuoyu ise her zamanki gibi üç maymunu oynuyor. Müslüman bir bireyin en temel hakkı olan oruç, inanç hürriyeti kapsamında derhal serbest olmalıdır. Çin, Doğu Türkistan’a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeçmelidir.” – Ankara

Kaynak  :  http://www.haberler.com/memur-sen-den-cin-protestosu-6273852-haberi/

Etiketler: »

Share
670 Kez Görüntülendi.