logo

trugen jacn

LİTVANYA PARLAMENTOSU ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ HAK İHLALLERİNE “SOYKIRIM”DEDİ

Litvanya Parlamentosu, Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve insan hakları ihlallerini SOYKIRIM olarak kabul etti. Türklere yönelik ağır insan hakları ihlallerini soykırım olarak tanıyan Litvanya, ABD, Kanada, Hollanda ve Birleşik Krallık’ın ardından bu kararı alan beşinci ülke oldu.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Litvanya Parlamentosu 22 Mayıs’daki özel oturumunda Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halkları hedef alan insan haklarının ihlallerinin, soykırım olarak kabul edilmesi için tasarıyı görüştü ve yapılan oylamada SOYKIRIM olarak tanıma kararı çıktı.   Reuters’ta paylaşılan habere göre, Litvanya Parlamentosu, Çin’in Uygur azınlığına yaptığı muameleyi “soykırım” olarak nitelendiren karar verdiğini kabul ediyorum.

Kararda, Birleşmiş Milletler’in toplama kamplarını soruşturma çağrısı yapıldı ve Avrupa Komisyonu’ndan Pekin ile ilişkileri gözden geçirmesi istenildi. Söz konusu karardan dan mutluluğunu paylaşan Litvanya Milletvekili Dovile Sakaliene,  “50 yıldır Komünist bir rejimin işali altında yaşamanın acımasız dersini asla unutmayacağımız için demokrasiyi destekliyoruz”  dedi. Sakaliene, Çin tarafından kara listeye çıktı ve parlamenterler arasındaydı.

لىتۋا خىتاي ئۇيغۇرلارغا ئىرقىي قىرغىنچىلىق يۈرگۈزۈۋاتىدۇ دەپ جاكارلىدى

Kaynak: https: //qha.com.tr/haberler/guncel/litvanya-parlamentosu-cin-in-uygur-turklerine-soykirim-isledigini-kabul-etti/322694/

Share
5215 Kez Görüntülendi.