logo

trugen jacn
24 Temmuz 2014

ABD.’Lİ BİLİM ADAMI VE ANALİZCİ MA : ÇİN’İN MEVCUT UYGUR POLİTİKASI, DOĞU TÜRKİSTAN’DA GERİLLA SAVAŞINA YOL AÇABİLİR ..!

fotoğraf 5Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin son  intihar saldırılarını  bahane ederek Doğu Türkistan’da yürüttüğü “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonu” başta, devlet terörü temelli baskı,zulüm ve asimilasyon politikası ile Müslüman Uygur Türklerince çok önem verilen kutsal Ramazan’ ayı’nda kısıtlama,engelleme ve yasaklamaları ülkede günden güne artan protesto ve  şiddet olaylarına yol açmakta ve bu durum da uluslar arası toplum ve bilim çevrelerinin ve bölge uzmanlarının dikkatini çekmeyi sürdürmektedir. Çin’in işgalı altında tuttuğu Doğu Türkistan’da yürüttüğü ve sözde “Milliyetler Politikası” olarak adlandırdıkları,gerçekte ise,bölgenin yerli Müslüman Uygur halkının çeşitli yollarla asimile ederek yok etmeye yönelik sinsi uygulamaları hakkında bilim adamlarının ve konunun uzmanlarının dikkatini çekmekte çeşitli yorum ve anlizlerine konu olmaktadır.

      Buna en son örnek ise,ABD’den,bir bölge uzmanı’ndan geldi. Maryland Üniversitesi öğretim üyesi ve Çin’de yaşayan Müslüman Azınlıklar ve Milletler konusundaki çalışmaları ile tanınan Bölge ve Konu Uzmanı Çinli Müslüman asıllı Bilim insanı ve siyasi analizci Ma Hey Yun “Çin’in Uygur Politikası,Bölge Karakter ve Temelli Bir Gerilla Savaşına Yol Açabilir !.” adlı bir haber analizinde Doğu Türkistan ve Uygur sorununu gündeme taşıdı. Dr.Ma,;”Çin’in sözde “Milliyetler Politikası” Çinliler ile,UYGURLAR,Tibetli’ler ve diğer azınlık Millyeteler ile arasında büyük farklılıkları ve uçurumları meyedana getirmiştir.Buna Çin yönetiminin anayasa ve yasalarda Vatandaşlarına tanıdığı bir takım hak ve imtiyazları sadece etnik Çin asıllı Vatandaşlarına tanıdığını,Çinli olmayanların bu hak ve hukuktan sürekli dışladıklarını belirtti. Çin yönetiminin sözde bu “Milliyetler Politikası” ile Uygurlar ve Çinli olmayan diğer azınlık Milletleri idare etmeye çalıştığını de ifade etti.

Dr.Ma,Lübnan’da Yayınlanan Çoban Yıldızı(Çolpan)” adlı dergi’deki makale analiznde grüşlerini şöyle sürdürdü ; “ Çin’in sözde bu “Milliyetler Politikasının 2009 Urumçi olaylarından sonra Pekin tarafından Bölge KP.Genel Sekreterliği görevinden uzaklaştırılan Vang Li Quan zamanında kötüye gitmeye başlamıştır. Doğu Türkistan’in tam ve tek yetkili bu Eski Diktatörü Vang Çin Anayasası,Özerk Bölge ve ilgili yasalara aykırı olarak kendisi bölge için özel uygulamalar yapmıştır. Dini özgürlükleri kısıtlamış ve yasalara aykırı ve keyfi olarak çıkardığı yasa,tüzük ve uygulamaları ile Müslüman Uygurları Vatandaşlık haklarından mahrum bırakmıştır.”
Dr.Ma, yazısının şu cümlelerle sonlandırdı , “ Çin’de yasaların uygulanması çok net ve açık değildir.Ayrıca,Çin İşgalindeki Doğu Türkistan’da Militarist İdare geleneğini ısrarla sürdürmektedir. Devlet’in icracı organlarında mevcut sayısı çok eksik ve yetersizdir. Çin yönetimi bu bölge’de özel bir Uygur Politikası ve Antiterör uygulaması yapmakta ve bunu yaparken de Çin anayasası. Sözde Özerk Bölge Yasaları ile Çin yasalarına uymayan özel ve bölge’ye özgü bağımız bir hukuk sistemi ve siyaseti yürütmektedir.Çin yönetimi eğer bu Milleyetler Politikasını olumlu yönde değiştirmez ve eski politikalarının yürütmede ısrar ederse, Doğu Türkistan merkezli,özel bölge karakterli Gerilla Savaşının çıkması kaçınılmaz hale gelecektir. “

Kaynak : rfa.org.Kiska Hewerler/Erkin

Etiketler: » »
Share
1368 Kez Görüntülendi.