logo

trugen jacn
01 Mart 2017

UYGUR TÜRKÜ AYDINLAR, KKTC.’NİN GİRNE KENTİ’NDE İSTİŞARE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Diasporada yaşayan bir kısım Doğu Türkistanlı aydınlar KKTC.’nın  başkenti Girne kenti’nde toplanarak bir araya geldiği  ve 3 gün süre ile Doğu Türkistan’daki  günden güne artan Çin işgal yönetiminin baskı, zulüm,asimilasyon,dini ve ırkı soykırım uygulamaları ile  diasporadaki Doğu Türkistan Milli hareketi ve geleceği hakkında bir istişare toplantısı gerçekleştirdikleri bildirildi.

Dünya Uygur Kurultayı’nın kurumsal web.sayfasında yer alan bilgilere göre  Hacettepe Üniversitesi tarih bölümü öğretim üyelerinden Doç.Dr.Erkin  Ekrem’in girişimi ile yapılan bu istişare toplantısına  Dünya Uygur Kurultayı Genel Sekreteri Dolkun ise, DUK. Genel Sekereter Yard.cısı Doç.Dr.Erkin Ekrem başta olmak üzere  dünyanın çeşitli ülkelerinde  faaliyet gösteren Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşlarının  başkan ve yöneticileri, Uygur Türkü aktivistler ile akademisyenler,gazeteci ve Uygur  aydınlarından teşkil eden  12 ülkeden toplam 19 kişinin katıldığı açıklandı.

25-27 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleşen İstişare toplantısı katılımcıların kaldığı Girne’deki bir otelde gerçekleştirildiği  bildirildi.

Görüntünün olası içeriği: 19 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

İstişare Toplantısının Sonuç Bildirisinde toplantıların çok verimli geçtiği,  mevcut uluslararası  konjektör ile yeni ortaya çıkan siyası gelişmeler  ile mevcut  gidişatın  atideki sonuçları  ve bunun Doğu Türkistan’daki mevcut dramatik durum ile diasporadaki Doğu Türkistan  Milli Hareketi açısından  doğuracağı  etkilerin Uygur ve Doğu Türkistan meselesi üzerinde yaratacağı sonuçlar ve  buna karşı alınabilecek tedbirler ve  çareler  hakkında görüşlerin   istişare edildiği bildirildi. Ayrıca.,bu toplantıların çok uzak olmayan peryotlarla  ve  daha geniş  katılımlı olarak gerçekleştirilmesi yönünde karar alındığı belirtildi.

 

 

Etiketler: » » » » » »
Share
597 Kez Görüntülendi.