logo

trugen jacn
26 Haziran 2014

KAŞGAR’DA BIÇAKLI ŞİDDET : 2 ÇİN POLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ.

 

مەكىت قۇمقۇساردا گۇماندار قەيسەر قۇربان ئىككى نەپەر ساقچىنى پىچاق تىقىپ ئۆلتۈرگەن

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

        Doğu Türkistan’dan her gün ölü ve yaralanmalarla sonuçlanan şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Çin işgal yönetiminin 27 Temmuz’dan itibaren Hoten Merkezli “Terörle Mücadele ve Sert Darbe Vurma Operasyonları”sürerken,günden güne artan baskı,zulüm ve Çin devlet terörü,yeni karşı koyma ve protesto olaylarının meydana gelmesine sebep olmakta. Bu olayları ustaca kamu oyundan gizlemeye çalışmakta. Çin işgal yönetiminin bu yöndeki bütün çabalarına rağmen Sosyal medya sayesinde olayların kamu oyuna yansımasını ve haber olmasını önlenemiyor.
Bir şiddet olayının de geçen hafta Kaşgar’in Merkit İlçesi Kumkusar kentinde meydana geldiği açığa çıktı. Sosyal medya’ya yansıyan bir haberde 14 Haziran’da bıçaklanarak öldürülen 2 Çin Polisi için düzenlenen anma merasiminin görüntüleri yayınlanmıştı.
Bunu bir ipucu olarak kabul eden Hür Asya Radyosu Muhabiri Şöhret Hoşur bölge sakinleri ve olay mahallindeki bazı resmi görevlilere telefonla ulaşarak olayı teyit ve ayrıntıları hakkında bilgi almaya çalışmıştır.
Edinilen bilgilere göre olayın seyri şöyle olmuştur; evinde Kesici aletler ve bomba yaptığı iddiası ile göz altına alınan Kayser Kurban( 21) ifadesi alındıktan sonra 14 Haziran gece 23,30 sıralarında imal ettiği suç aletlerini evinde sakladığı yerden göstermesi ve kendilerine teslim etmesi için 8 polis nezaretinde evine getirilmiştir. Polisler zanlı Kayser Kurban’ın kelepçelerini çıkarmış ve 2 Uygur Polis’in nezaretinde daha önce imal ettiği evinin damında ve çeşitli yerlerde sakladığı aletleri ve patlayıcıları Polis’e teslim etmiştir. 6 etnik Çinli Polis evin çeşitli yerlerinde nöbetçi olarak kalmıştır. Kayser Kurban ve 2 Uygur Polis bulunan kesici aletler ve patlayıcılarla birlikte evin içinde resim çekmek için vaziyet alma esnasında Zanlı Kayser Kurban 50 cm. uzunluğundaki bir uzun bıçak ile ani bir hareketle Polislere saldırmıştır, Bu olaya şahit olan Çinli Polisler derhal ateş ederek 21 yaşındaki Kayser Kurban’ı olay mahallinde katletmiştir. Saldırıya uğrayan 2 Uygur polis’ten biri olay mahallinde diğeri ise,Hastaneye götürülürken yolda ölmüştür.
Kumkusar kentindeki bu olay,Çin Polisinin vazife icra ederken dahi etnik ayırımcılık yaptığını , Uygur Polisleri kendilerine kalkan olarak kullandıklarının belgesi olarak açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kaynak  : http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/qanun/saqchigha-hujum-06252014162626.html

Etiketler: »
Share
1102 Kez Görüntülendi.