logo

trugen jacn

KANADA PARLAMENTOSU KOMİSYONU ÇİN’İN UYGURLARA YÖNELİK ZULMÜNE SOYKIRIM DEDİ

Kanada Parlamentosunun Uluslararası İnsan Hakları Alt Komitesi ile Uluslararası Kalkınma Alt Komitesi, Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar,Kazaklar ve diğer Türk kökenli halklara yönelik baskı,zulüm, etnik ayırımcılık ve temizlik uygulamalarının,BM Soykırım Sözleşmesinde tanımlamalarına uygun olduğunu ve bunun da bir etnik “SOYKIRIM ” olduğunu açıkladı .

Kanada Parlamentosu'nda protesto

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kanada Parlamentosunun Uluslararası İnsan Hakları ve Uluslararası Kalkınma Alt Komitesi, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygurlar,Kazaklar ve diğer Türk kökenli halklara yönelik baskı,zulüm,etnik temizlik ve ayırımcılık uygulamalarının z BM.Örgütünün Soykırım Sözleşmesi’nde tanımlanan fiillerle tam örtüştüğünü ve yapılan tam bir etnik SOYKIRIM olduğunu açıkladı.

Özgür Asya radyosunun özel haberi ve diğer Ajans ve gazetelerin bildirdiklerine göre Kanada Parlamentosu alt Komiteleri ayrıca yayınladığı ortak bildiride,Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygurlara ve diğer Türk halklarına yönelik zulmünü şiddetle kınadıklarını de bildirdi.

Bildiride, konuyla ilgili olarak 2018’den bu yana yapılan Kanada parlamentosunda Uygur bölgesindeki insani kriz ile ilgili olarak yapılan özel ve diğer oturumlarda ortaya konulan kanıtlara vurgu yapılarak “Çin Komünist Partisinin Doğu Türkistan’da yürüttüğü baskı ve zulümlerin Soykırım teşkil ettiği ” ifade edildi.

Komite bu kararını, Çin’in ülke genelinde kurduğu yüzlerce Toplama kamplarında Uygurları hukuksuz bir şekilde kitlesel olarak gözaltına alarak hapsettiğini ve tutuklulara her türlü insanlık dışı muamaleye tabi tuttuğunu onları zorla Köle/İşçi olarak çalıştırdıklarını, etnik azınlıkları sürekli kontrol ve gözetim altında tuttuklarını ,onların etnik bir ulus olarak çoğalmalarını önlemek için Uygur kanlara baskı, tehdit ve zorla kısırlaştırma operasyonları yaptığı yolundaki insanlık dışı suçların belge ve tanıkların ifadeleri ile tesbit edildiği de belirtildi.

Kanada'nın sıradışı kabinesi - Sondakika Haberler

Kanada Parlamentosu Alt Komitelerinin Ortak Bildirisinde şunlar da kaydedildi:

“2017’den bu yana 3 milyondan fazla Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk kökenliler, Çin’in Doğu Türkistan’daki acımasız sömürge kampanyası, soykırım ve işgali kapsamında toplama kamplarına, hapishanelere ve köle/İşçi olarak çalışma kamplarına zorla gönderildi. Yüz binlerce Uygur ve diğer Türk kadını zorla kısırlaştırılırken, yaklaşık 500 bin Uygur ve Türk çocuğu ailelerinden zorla koparılarak etnik dönüştürmelere tabu tutuldu. Toplama kamplarının kurbanları psikolojik ve fiziksel işkence, zorla ilaç tedavisi, cinsel taciz ve tecavüz ile kötü yaşam şartları ve yetersiz yemek verilmesi nedeniyle sağlıklarını kaybederek ölümle karşı kanşıya bırakıldıkları da bildirildi. ve zorla açlıkla karşı karşıya kaldılar.”

Kanada Federal Parlamentosu feshedildi

Kanada, Çin’in Doğu Türkistan Türklerine baskı ve Zulmünü SOYKIRIM olarak Tanıyan İlk Ülke

Kanada yönetimi 21 Ekim 2020’de Parlamento alt komitelerinin aldığı bu Soykırım kararı ile dünya’da Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı zulüm ve soykırım cinayetlerini BM.İnsan Hakları ve Soykırım Sözleşmelerine göre tanımlayan ve soykırım olarak tanıyan ilk batılı ülke olarak tarihe geçti. Kanada Parlamentosu alt komitelerinin aldığı bu kararların önümüzdeki günlerde Parlamentonun gündemine geleceği ve Çin’in bu etnik soykırım cinayetleri için alt Komitelerin raporunda de belirtildiği gibi uluslarrarası Magnetsky yasası gereğince Doğu Türkistan’daki soykırım cinayetleri ile ilişkili veya ilintili ÇKP’li yöneticilere ambargo ve çeşitli yaptırımlar uygulaması bekleniyor.

Share
321 Kez Görüntülendi.