logo

trugen jacn

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU : UYGURLARA BASKI KONUSUNDA ÇİN’E DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ !

Kanada Başbakanı Trudeau'dan ramazan mesajı: Selamünaleyküm

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 Başbakanı Justin Trudeau da Çin’in işgalindeki Uygur bölgesinde yaşayan etnik Türk azınlıklara yönelik baskı ve insan hakları ihlallerini sonlandırması için bu ülkeye karşı tepkilerini dillendirmeye devam edeceklerini ve Çin’in Uygurlara yönelik hak hukuk ihlalleri konusunda Çin yönetimine asla diz çökmeyeceklerini açıkladı.

Özgür Asya radyosunun bu konudaki haberine göre Kanada Başbakanı Trudeau 16 Ekim’de yaptığı açıklamasında Uygur meselesine de değindi Başbakan Trudeau Çin’in “zorlayıcı diplomasisine” atifte bulunarak ” Çin’in Hong Kong ve Uygur bölgesindeki insan hakları ihlallerine karşı çıkmaya devam edeceğiz. dedi.

Reuters’in haberine göre de Başbakan Justin Terudo 16 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında şunları de ifade ettiğini bildirdi : “Tüm dünyada insan hakları için kararlı ve net bir şekilde dimdik ayakta duruyoruz. İster Uygurların karşı karşıya olduğu durum, ister Hong Kong’daki durum, bunlar bizim için farketmez. Çin’in ‘zorlayıcı diplomasisi’. bizi bu konudaki tutumumuzdan asla geri adım arttıramaz. ” dediğini aktardı.

Kanada'dan Çin'e Uygur tepkisi: Toplama kamplarına son verin | | Uygur Haber

Kanada Başbakanı Justin  Terudo, bu açıklamayı Çin’in Kanada Büyükelçisi Song Peiwu’nun 15 Ekim’de Kanadalı milletvekillerinin Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak tanımamalarına itiraz ve cevap vermek amacı ile düzenlediği basın toplantısı sonrasında yapması dikkat çekici bulundu.

Çin’in Kanada Büyükelçisi Song Peiwu 15 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında Kanadalı parlamenterlerin ülkesine yönelik eleştirilerini cevaplandırırken, “Çıkarlarımıza, özellikle de temel ekonomik çıkarlarımıza zarar veren herhangi bir eylemin güçlü bir tepkisi elbette olacaktır. Ayrıca Çin, “egemenliğini, ulusal güvenliğini ve kalkınma haklarını korumak için sağlam önlemler almaya devam edecektir ” sözleri ile Kanada’yı dolaylı olarak tehdit etmişti. Ancak, Çin Büyükelçisi Kanada’nın Çin’in Uygurlara yaptığı baskı,zulüm ve etnik ayırımcılık uygulamalarını “soykırım” olarak kabul etmesi durumunda bu ülkeye karşı ne gibi önlemler alacağı hakkında her hangi açıklamada bulunmadı.

Kanada'da Doğu Türkistan protestosu - Bursa Marmara

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Kanada parlamentosunun 9 üyesi Çin’in Uygurlara yönelik baskı,zulüm ve hak hukuk ihlelelerinin “soykırım” olarak kabul edilmesi için hükümete bir ortak mektup imzalayarak iletmişti.

Share
309 Kez Görüntülendi.