logo

trugen jacn
27 Ağustos 2015

UYGUR FEDAİ AHMET HÜDABERDİ’NİN YAKALANDIĞI BİLDİRİLİYOR.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Doğu Türkistan’in Hoten şehrine bağlı Tosalla kenti Maca köyünde meydana gelen ve 8 Çin işgal polisinin ölümü ile sonuçlanan olayın faili olduğu ve aynı zamanda  Polis olduğu ileri sürülen  Müslüman Uygur Türkü Fedai Ahmet Hüdaberdi’in  yakalandığı açıklandı.
Özgür Asya radyosu Uygurca  haber portalında yer alan bilgilere göre Uygur Fedai Ahmet’in yakalanma operasyonuna katılan bir Güvenlik elemanının  Fedai Ahmet’in yakalandığı bilgisi yer aldı.
Adıgeçen radyonunun olay bölgesi sakinlerine telefonla ulaşarak elde ettiği bilgilere göre Fedai Ahmet 26 Ağustos 2015 Çarşamba günü saat 11,oo sıralarında Tosalla Kenti’nin 2-3 Km. uzağındaki 26.Dadüy olarak adlandırılan yerleşim bölgesi sınırları için ele geçirildiğini  belirtti.
Özgür Asya Radyosuna konuşan Tosalla kenti sakinlerinin  bu konuda anlattıkları şöyle ;
Tosalla kenti sakini Uygur Hanım : Suçu açıklanmayan ancak, yakalama emri çıkarılan Ahmet Hüdaberdi’nin dün itibariyle yakalandığını alış veriş için geldiğim kent Pazarında duydum.Tosalla kenti’ne bağlı 26.Dadüy olarak bilinen Çaza mevkii’nde yakalanmış.Kendisini kalabalık Çinli Polis gurubunun kendisini kuşattığı ve daha sonra çemberi daraltarak ele geçirdiğini söylediler. Ben bunu Kent ÇKP.Yerel Sekreteri’nden bizzat duydum.Ayrıntılarını sormamız mümkün değil tabii. Ancak,kardeşim de bir kaç gecedir eve gelmiyor ve bu yakalama operasyonuna katılıyor.O da pek bir şey söylemiyor.Konuşmaları kesin olarak menedilmiş anlyattığına göre. Ancak,Kardeşim akşam geç saatlerde eve geldi ve hemen de yorgun olduğunu belirterek yattı.Biliyorsunuz,bu tür hadiselerin burada fazla kurcalanması ve sorulması yasak ve tehlikeli.
Çigili kentinin bir Erkek Sakini : Ben de bu yakalama Seferberliğine katıldım.Ancak.dün itibari ortalık sakinleşti.Zaten ben 3 gün önce rahatsızlandığım için evime dönmüştüm. Şimdi durum sakin görünüyor.Bizim köy ile olayın meydana geldiği Maca Köyünün arası 5 km. Başka bir şey pek bilmiyorum.
Bilindiği gibi,20 Ağustas’ta Tosalla kenti Maca köyü’nde sorgulanmak üzere Polis Merkezi’ne katılan 25 yaşındaki Uygur Fedai Ahmet Hüdaberdi’nin sorgu esnasında Çinli işgal Polislerin silahını kaparak 7-8 arasıında olduğu bildirilen Çinli polisleri öldürüp bir kaç adet silah ve bu silahlara ait muhimmatı birlikte alarak kaçtığı bildirilmişti.Daha sonra Tosalla kenti yönetimi bir tutuklama emri yayınlayarak civar köylerin sakinlerini de yakalama kampanyasına zorla katılmaya mecbur etmişti.Bölge’de yaşayan bir etnik Çinli ise,bu kişinin Polis Memuru olmasının güçlü bir ihtimal olduğunu,normal bir vataandaşın böyle bir propesyonel eylemi yapamayacağını ileri sürmüştü.Çin işgal yönetimi Fedai Ahmet’in yakanmasına yardım edecekleri 14-50 bin $ arasında ödül vadettmişti.
Çinli işgalcılar bu konuda şimdiye kadar her hangi açıklama yapmış değil.Bu tür tepki ve protesto eylemlerinde ölen etnik Çinli olduğunda bu tür haberleri sansürlüyor.Ancak,ölenlerin Uygur olması halinde faşist duygularla olayı ballandırarak kamu oyu ile yaplaşıyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1425 Kez Görüntülendi.