logo

trugen jacn

JAPONYA MECLİSİ’NİN “UYGUR İNSAN HAKLARI YASASI”NI KABULÜ İÇİN 50 BİN İMZA TOPLANDI

「ウイグル人権法」成立を 福岡の看護師、5万人分署名を国会提出

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Japonya Parlamentosuna sunulan ve  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve insan hakları ihlallerinin soykırım olarak tanınması ve bu etnik soykırımın durdurulması   ve bu insanlık suçu işleyen ÇKP’lı sorumluluran cezalandırılması amacı ile  ” Uygur İnsan Hakları Yasası” ‘nın müzakere edilerek  kabulü için  50 bin imza toplandığı ve Parlamento başkanlığına sunulduğu bildirildi.

Japonya’nın  Fukuoka Eyaletinde faaliyet gösteren  STK.ları ortaklaşa düzenledikleri imza kampanyasına toplam  50 bin imza topladıklarını  ve bu imzaları Japonya Parlamentosuna sunacaklarını bildirdi.STK.lar Birliği açıklamasındra  Çin’in  Uygur  Bölgesi’ndeki insan haklarının ihlali ve bastı
rılmasında görev alan yetkililerin  Magnetsky yasası gereğince   cezalandırılması ve yaptırım uygulanabilmesi için  “Uygur İnsan Hakları Yasası” nın (yaptırım yasası) ‘nın Parlamentodan bir an önce çıkarılması gerektiğini de  açıkladılar.

Uygur Yasa Tasarısı Hazır
Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik olarak çıkarılması öngörülen Uygur İnsan Hakları Yasası Parlamentoda temsil edilen bütün partilere mensup Parlamenterler tarafından  imzalanmış olup müzakerelere  hazır durumda olduğu biliniyor.

Bir 1 kişi, oturuyor, ayakta ve iç mekan görseli olabilir

Milletvekili Imahashi : Uygur Bölgesindeki Hak İhlallerinden  Endişeliyim

Uygur İnsan Hakları yasa tasarısının hazırlanmasında önderlik edenlerden  biri olan Milletvekili Rumi İmahashi  Çin’in Uygur bölgesindeki İnsan hakları ihlallerini medyadan öğrendiğini belirterek ” Bu durumdan çok etkilendim ve bundan derin endişe duyuyorum. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Japonya’da yaşayan Uygur Toplumunun düzenlediği gösterilere bizzat katıldım.Bunun için sosyal medya üzerinden  imza toplanmasını başlattım.Uygur İnsan Hakları Yasasının çıkarılması için önerge hazırlayan gurubun içinde de yer aldım. Topladığımız bu 50,Bin imzanın büyük ses getirmesini ve yasanın kabulü için etkili olacağını düşünüyorum.  Japonya’nın Uygurları terk etmeyeceğini ümit ediyorum. Umarım bu ve benzer Japon halkının vicdanını yansıtan bu gibi etkinliklerin   Başbakan Yoshihide Sug’u etkileyeceğini ve  bu konuda harekete  geçireceğini umuyorum. şeklinde konuştu.

“Uygur İnsan Hakları Yasası”  önergesinin sahiplerinden olan  Liberal De
mokrat Parti  Milletvekili ve eski Savunma Bakanı Gen Nakatani  de yaptığı açıklamada Uygur Yasasının bir an önce parlamentodan geçirilmesi için elinden geleni yapacağını açıkladı.

Bir Turmuhammet Hashim görseli olabilir

Uygur Birliği Başkanı Tur Muhammet : Uygur  Yasası Mutlaka Çıkacaktır   
İmza kampanyasının sona ermesi dolayisiyle yapılan ortak açıklamada konuşan Japonya Uygur Birliği Derneği Başkanı Dr. Turmuhammet Haşım şunları ifade etti . ” Uygurların maruz bulunduğu insani krizin ve insan hakları ihllalerinin bir an önece sona erdirilmesi için Japon dostlarımızın bu girişimlerini takdir ve minnet ile  hep birlikte takip ediyoruz.   Dost  Japon halkı ve hükümetinin  Uygur halkını terk etmeyeceğini düşünüyorum. Toplanan bu 50 bin imzanın  Japon Hükümeti ve Başbakanı için çok etkili olacaktır. Onbinlerin imzası  Uygur halkı için büyük   teselli olmuştur. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.sankei.com/politics/news/210428/plt2104280017-n1.html?

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ