logo

trugen jacn
26 Ekim 2015

JAPONYA BAŞBAKANI ABE ÖZBEKİSTAN’DA

 kerimov-abe-gorusmesi-7813222_x_300

Özbekistan ile Japonya arasında toplam tutarı 8,5 milyar dolar olan ortak projelerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

 Özbekistan ile Japonya arasında toplam tutarı 8,5 milyar dolar olan ortak projelerin gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Orta Asya turnesi çerçevesinde Özbekistan‘da bulunan Japonya Başbakanı Şinzo Abe,Taşkent‘te Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile bir araya geldi.

Abe ve Kerimov, baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin durumu ve perspektifleri ile tarafları ilgilendiren güncel ve bölgesel konuların ele alındığı, Özbekistan’ın komşusu Afganistan‘daki siyasi durumun da detaylı olarak gözden geçirildiği bildirildi.

Heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen imza töreninde Abe ve Kerimov Ortak Bildiri imzalandı. İki ülke arasında Taşkent Termik Santrali ile Nevaiazot kimya fabrikasının modernizasyonunun finanse edilmesine ilişkin kredi anlaşması, Özbek-Japon Gençlik İnovasyon Merkezinin kurulması, ülkedeki bir hastanenin Japonyatarafından tıbbi cihaz ve teçhizatlarla donatılması ile ülkedeki petrol-gaz yataklarındaJapon şirketinin jeolojik arama keşif çalışmalarını gerçekleştirmesini öngören anlaşmalar ile iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında 20015-2017 yıllarına yönelik işbirliği programı imza altına alındı.

İmza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ÖzbekistanCumhurbaşkanı Kerimov, ülkesi ile Japonya arasında toplam proje tutarı 8,5 milyar dolarlık olan ortak projelerin hayata geçirilmesi konusunda anlaşma sağlandığını belirtti. Kerimov, “Bunun 5 milyar dolarını Japonya‘nın yatırımları teşkil edecektir” dedi.

Kerimov, iki ülke arasındaki stratejik partnerliğin derinleştirilmesini ve genişletilmesini öngören Ortak Bildiri’nin, Özbekistan ve Japonya arasındaki işbirliğinin gelişmesinin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Abe’nin ziyaretinin önemine değinen Kerimov, Japonya’nın zaman içerisinde denenmiş güvenilir bir partner ülke olduğunu söyledi. Kerimov, Japonya’nın Özbekistanekonomisine sağladığı sermaye, teknik ve insani yardımları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Abe’yle görüşmelerinde küresel ve bölgesel birçok konuda iki ülkenin görüşlerinin çok benzer veya ortak olduğunu gördüklerini belirten Kerimov, Japonya’nın Özbekistanekonomisine yaptığı toplam yatırımın 3,5 milyar doları aştığını hatırlattı. Kerimov, Abe’nin ziyaretinin ardından düzenlenecek Özbek-Japon İş Forumu ile iki ülke arasındaki ticari-ekonomik işbirliği hacminin daha da artmasını umduğunu dile getirdi.

Japonya  Başbakanı  Şinzo Abe de Özbekistan’ın değerli bir dost ülke olduğunu söyleyerek, ziyaretinin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da genişlemesine katkıda bulunacağını ifade etti. Abe, Orta Asya bölgesi için ortak sorunların çözümü için deÖzbekistan ile işbirliğinin geliştirilmesine hazır olduklarını kaydetti.

Özbekistan ile Japon devlet kurumları ve özel şirketlerinin ülkedeki faaliyeti, personel eğitimi, sağlık alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine çok önem verdiklerini ve yapılan görüşmelerde bu konuların ağırlıklı olarak ele alındığını vurgulayan Abe, Japonya‘nınÖzbekistan ile ikili ilişkilerin yanı sıra “Orta Asya-Japonya Diyalogu” çerçevesinde de işbirliğini geliştirmeye önem verdiğini dile getirdi.

http://www.haberler.com/japonya-basbakani-abe-ozbekistan-da-7813401-haberi/

Etiketler: »
Share
770 Kez Görüntülendi.