logo

trugen jacn

İZÜ.REKTÖRÜ BULUT : DOĞU TÜRKİSTANLI MAZLUM KARDEŞLERİMİZ DAİMA KALBİMİZDE !

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İstanbul merkezli İstanbul Sabahatten Zaim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sayın Mehmet Bulut Doğu Türkistanlı mazlum Kardeşlerimizin çok sıkıntılı ve zor şartlarda  yaşam mücadelesi vermekte olduklarının bilincindeyiz.Bu  mazlum ve mağdur kardeşlerimiz daima gönlümüzde ve kalbimizdedir.” Açıklamasında bulundu.
Özgür Asya Radyosunun bildirdiğine göre İZÜ.Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Bulut bu konuşmasını adı geçen Üniversitenin  Uluslararası Öğrenciler günü çerçevesinde 30 Kasım 2017 Cuma günü gerçekleştirdikleri “Doğu Türkistan Tanıtım Günleri” etkinliklerinin açılışında   sarfettiği bildirildi. Üniversite yerleşkesinde düzenlenen Doğu Türkistan Tanıtım günlerine Rektör Prof. sayınMehmet Bulut,Üniversite genel Sekreteri Dr.Ömer Özbek ve Uluslar arası Öğreneciler Kulübü Başkanı Mustafa Salih başta olmak üzere Üniversite öğretim üyeleri ve kalabalık bir öğrenci gurubu katıldı.
Doğu Türkistan Tanıtma Günleri Kur’ani Kerim tilaveti ile  başladı.Daha sonra açılış konuşması  için İZÜ.Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mehmet Bulut sahneye davet edildi. Rektör Bulut, Doğu Türkistan tanıtım günlerini düzenleyen Uluslar arası Öğrenci Külubü ile bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında Doğu Türkistan’ın durumuna değindi ve şunları söyledi ;

Doğu Türkistan’in ve bu ülke’de yaşayan Kardeşlerimizin çok sıkıntılı ve zor şartlar altında var olma  mücadelesi vermekte olduklarını yakinen biliyor ve bu durumdan  derin endişe ve istirap duyuyoruz. Doğu Türkistan günümüzde İslam coğrafyası içinde  belki de dünya genelinde sıkıntı ve şartların en ağır ve fazla olduğu bir ülkedir.21.yüzyılda  en çok mazlum ve mağdurun ortaya çıktığı Çoğrafya, Müslümanlar coğrafyası olmuştur. İslam dünyasının bu duruma düşmesi  ve Müslümanların baskı,zulüm ve  sıkıntı çekmelerinin temel nedenlerinin başında bu coğrafyanin zaman içinde parçalanmış olması ve birlik ve tesanüdünün kaybolması gelmektedir. Bizler  bu baskı ve zulümden kurtulabilmemiz için aynı dil ile anlaştığımız gibi,  aynı duygu ve fikirler etrafında birleşmemiz ve bir biirimizle kanetlenmemiz gerekir. ”Dedi.

Üniversite Olarak Mazlum Kardeşlerimize  Gönlümüz ve   Kapımız Daima  Açıktır
İZÜ.rektörü Prof.Dr.Mehmet Bulut,Üniversite’de 70 ülkeden toplam 10 bin öğrencinin öğrenim görmekte olduğu belirterek şöyle konuştu; Suriye’de baskı,zulüm ve katliamlardan kaçan Mülteci Kardeşlerimize kapılarımızı açtığımız gibi ile Doğu Türkistan’dan öğrenim için ülkemize gelen Kardeşlerimize de her zaman gönlümüzü ve Üniversitemizin kapılarını  sonuna kadar açmış bulunuyoruz.Suriyeli Kardeşlerimizi nasıl destekliyorsak,Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizi de aynı şekilde kolluyor ve yardımcı olmaya çalışıyoruz.Bu konuda eksiklerimizin farkındayız.Ancak.buna rağmen samimiyetle ve inançla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Daha çok çalışmaya ve kardeşlerimizin dert ve istiraplarının en azından azaltılması  talep  ve ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çaba gösteremeye gayret ediyoruz.Uygur Türkleri kardeşlerimizin kurtuluşları için öncelikle  düşünen,  bilgi sahibi aydın ve yetişmiş kadrolara ihtiyacımız vardır. Biz bu eksikliği telafi etmek için çalışacağız.”şeklinde konuştu.


Doğu Türkistan’ı Düşündükçe Gönlümüz  ve Kalbimiz Acıyor.
Doğu Türkistan’ı ve  mazlum Kardeşlerimizi hatırladıkça  gönlünün karardığını ve kalbinin   acıdığını ifade eden Rektör Prof.Bulut sözlerini şöyle sonlandırdı ; “ İdareciler,Öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz olarak bu etkinliğe katılan herkesin burada üzüntü ve istırap duyduğunu  düşünüyorum ve tahmin edebiliyorum. Sahne’de sanatlarını icra eden Kardeşlerimizi gördükçe ve duydukça hepimiz bir az tebessüm etmeye çalıştık.  Ama,kalbimizin derinliklerindeki kaygı,dert ve istıraplarımız aynen devam ediyor.”dedi

Daha sonra tanıtım etkinliklerine geçildi. Doğu Türkistanlı düşünür,şair ve yazar merhum Abdurrahim Ötkür’ün ünlü İZ şiirini 2 Uygur öğrenciden biri Uygur Türkçesi diğeri ise.   İngilizce çevirisini okuması ile devam etti.Bir öğrencinin hazırladığı “Doğu Türkistan’ın Günümüzdeki Durumu” konulu sunumu ile  sürdü. Doğu TÜrkistan’ı  genel hatları ile tanıtan bin konuşma da Türkçe ve ingilizce olarak takdik edildi. Daha sonra bir Uygur Türkü öğrenci dutarı ile   Doğu Türkistan müzik ve şarkılarından oluşan küçük bir konser sundu.Doğu Türkistan tanıtım günleri çerçevesinde bir resim sergisi de açıldı. Daha sonra Doğu Türkistan mutfağından  hazırlanan yiyecekler katılımcılara ikram edildi.


İZÜ.Genel sekreteri  Yrd.Doç.Dr.Ömer Özbek : Zor Durumudaki Doğu Türkistanlı kardeşlerimize dualarımızı Yolluyoruz
İZÜ.genel Sekereteri D.Ömer Özbek Doğu Türkistan tanıtım günleri etkinliklerini Özgür Asya radyosuna şöyle değerlendirdi ; “ Bu etkinleri  düzenleyen kardeşlerimiz çok güzel hazırlanmışlar.Kendilerini kutluyorum. Programın içeriği ve katılımın yüksek olmasından de ayrıca çok mutlu olduk ve sevindik.İyi bir sonucun ortaya çıktığını düşünüyorum.Doğu Türkistan  ve Uygur Türkleri Kardeşlerimizi tanıtan resimler,kıyafetler,Uygur mutfak kültürünü yansıtan yiyecekler ile çok güzel bir tanıtım oldu.  Doğu Türkistanlı öğrencilerimiz bu ve diğer çalışmaları ile diğer öğrencilerimiz gibi Üniversitemize çok güzel katkılar sağlıyorlar. Öğrencilerimiz bu ve benzeri faaliyetleri ,bilimsel ve tanıtıcı çalışmaları düzenleyerek  kendi kültürlerini  tanıtmaları ve korumaları en büyük dileğimizdir.Bu şekilde ailelerine ve vatanlarına ve ülkemize daha çok katkı sağlayacaklarını düşünüyorum.Burası onların kendi öz  evleridir. Üniversitemizde 75 ülkeden  gelen öğrencilerimiz gibi Uygur Öğrencilerimiz de Üniversitemize büyük katkılar sağlıyorlar.Üniversitemizin değerine değer katıyorlar.Biz onlarla gurur duyuyoruz. Kendilerine teşekkür ediyorum. Doğu Türkistan’da yaşayan kerdeşlerimizin çok sıkıntılı ve zor durumda olduklarını yakinen biliyor ve durumlarını takip etmeye çalışıyoruz..Bu sıkıntılarının en kısa zamanda ortadan kalkması için dua ediyoruz.Bu vesile ile Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize en kalbi dua,selam ve iyi dileklerimizi yolluyoruz.Allah yardımcıları olsun.”şeklinde değerlendirdi.

İZÜ Girişi Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’mizin önde gelen ilim ve fikir adamlarından merhum Prof. Dr. Sabahattin Zaim adını taşıyan bu üniversite,İstanbul’un Küçükçekmece İlçesinin Halkalı bölgesinde bulunuyor. Bu Üniversite,  İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un de öğrenim gördüğü  Osmanlı Devleti devrinden kalma Eski Ziraat Mektebi’nin yer aldığı geniş bir alanda kurulmuş olup, bu üniversite’de 100 civarında Uygur öğrencinin öğrenim gördüğü bildiriliyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ