logo

trugen jacn

İYİ PARTİLİ AĞIRALİOĞLU: İKTİDARIMIZDA,İLK İCRAATIMIZIN BİRİ DOĞU TÜRKİSTAN OLACAKTIR!

ياۋۇز ئاغىرالىئوغلۇ: «ھاكىمىيەتنى قولىمىزغا ئالساق تۇنجى ئىشىمىز شەرقىي تۈركىستان توغرىلىق قارار ماقۇللاش بولىدۇ»
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MEERKEZİ(UYHAM)

İYİ  Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu  ” İYİ Parti olarak seçimleri kazanarak iiktidar olursak ilk  işimiz Doğu Türkistan için  TBMM’de bir karar almak olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Özgün Asya radyosunun haberine göre İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu  bu sözlerini  06 Eylul 2021 Pazartesi günü  İYİ Parti Genel Merkezi’nde kendisini ziyaret eden  1989’daki Tienenmin Meydanında bir ay süren Çinli Öğrencilerin Demokrası ve insan hakları talebi ile sürdürdükleri gösterilerin   tek  Uygur Öğrenci Lideri olan ve halen  Tayvan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı  olan Örkeş Devleti’ni kabulü sırasında  ifade ettiği bildirildi. 

İYİ Parti Olarak  Doğu Türkistan Meselesi Bizim önceliğimizdir

İYİ  Parti  Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yavuz Agıralıoğlu Örkeş Devletiyi kabul sırasında şöyle konuştu : ”   Doğu Türkistan Türk Milletinin kadim ata yurdudur. Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımızın günümüzde karşı karşıya bulunduğu dramatik durumdan elem ve istirap duyuyoruz. Çin’in Kardeşlerimize yönelik ağır insan hakları ihlalleri ve soykırım uygulamalarından çok endişe  ediyoruz. İYİ Parti olarak kurulduğu günden bu yana Uygur meselesine özel önem veriyoruz. Doğu Türkistan’daki insani durumu sürekli gündeme getiriyoruz ve İYİ Parti olarak  İnsan Hakları ihlallerinin araştırılması için  dafalarca TBMM’ne önergeler sunduk. Ancak,iktidar Partisi Mililetvekililerince bu teklifimiz sürekli reddedildi. Biz Çin yönetiminden Doğu Türkistan’da icra ettikleri ve insani kuralları hiçe sayan ve insanlıkla asla bağdaşmayan  etnik soykırım uygulamalarını  sonlandırması için  ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ve bu çabalarını devam ettireceğiz. Bu konularda Sayın Örkeş Devleti ile  ayrıntılı olarak bu konuları görüştük ve müzakere ettik. Doğu Türkistan konusunda işbirliğinin yollarını elbette araşyacağız ve kendisinin fikirlerinden  bu konuda elbette yararlanacağız.”şeklinde konuştu. 

Örkeş Devleti :  Ziyaret Amacım  Türkiye’deki Siyasi Partiler ve STK.lar İle  İşbirliğimizi Konuşmak

Tayvan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı Orkeş devleti  ziyaret sonrası Türkiye  seyahati  ile ilgili şöyle konuştu : ” Benim bu ziyaretimin esas amacı Türkiye’deki siyasi partiler ve STK.Temsilcileri ile görüşerek    Doğu Türkistan sorunu konusunda işbirliği yollarını aramak ve geliştirmektir. Uygur Türkleri meselesinin demokrasi, insan hakları  ve  özgürlükler başta diğer insanı  konularda ve bu değerlerin korunması ve  savunulması için  ortak işbirliği imkanlarımızı konuşmak ve bu konuda birlikte çalışmanın yollarını tesbit etmektir.”

Türkiye Doğu Türkistan Meselesinde Türk- İslam  Dünyasına Öncülük Edebilir

Bilindiği üzere  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan genelinde kurduğu onlarca Çin tipi Toplama kamplarında milyonlarca kardeşimiz hukuksuz ve haksız olarak yıllardan beri tutulmaktadır.Bu konuda Müslüman ülkelerinin büyük çoğunluğu  Çin’in  Müslüman Türklere yönelik bu baskı ve zulmünün lehinde oy kullandı. Doğu Türkistan meselesinin uluslararası bir sorun haline geldiği günümüzde Türkiye  öncü bir ülke olarak  hem Türk ve hem de Müslüman bir ülke olarak  Türk dünyasına ve islam alemini bu konuda  ikna  edebileceğini düşünüyorum.  Müslüman Ülkelerden Doğu Türkistan’da toptan soykırım ile yok olma tehdidi altındaki Müslüman Kardeşlerine sahip olmaları için çağrıda bulunabilir. Ben  temas ettiğim ve görüştüğüm siyasi şahsiyetler ile STK. Temsilcilerine bu konuları anlatmaya  gayret ettim.”şeklinde konuştu.

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ