logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ YOKUŞ:DOĞU TÜRKİSTAN DAVASINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ !

Bütün soydaşlarımızın Türkiye'de barınma hakkı var" - SİYASET - Konya Olay  Gazetesi

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İYİ Parti Konya Milletvekili Sayın FahettinYokuş,Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı,zulüm ve soykırım cinayetleri sona edirinceye kadar Doğu Türkistan davasının davacısı ve takipçisi olmayı sürdüreceğiz açıklamasında bulundu.

Ana,Baba,Kardeşleri ve diğer yakınları ülkesindeki Çin Nazi Kamplarına alındıktan sonra ağır hapis cezalarına çarptırılan Çin Nazi Kampı mağduru Uygur Türkü Nursiman Abdurreşit’in 26 Ocak 2021’te TBMM.’de İYİ Parti Gurup Toplantısında Genel Bşkan Sayın Meral Akşener’in daveti üzerine konuşmasını Özgür Asya radyosu Ankara Muhabirine değerlendiren İYİ Parti Milletvekili Fahrettin yokuş şöyle konuştu : Doğu Türkistanlı Kardeşimiz Nursiman Abdurreşit Hanım Kardeşimizin kendi ailesi üzernden Doğu Türkistan’daki insanlık dramını anlatan sözlerini duyunca kendimi tutamadım ve üzüntümden ağladım.Sadece ben değil,salondaki her kes taassüründen gözyaşlarına boğuldu. Gurup toplantısında görülmemiş bir duygu seli yaşandı. Biz İyi Parti olarak TBMM:’de DOğu TÜrkistan meselesini sürekli gündeme getiriyoruz.Ancak,ilk kez Çin Toplama Kampı mağduru bir Doğu Türkistanlı Kardeşimizi gurup toplantısına davet ederek Doğu Türkistanlılar adına onların dert ve istırplarını dile getirmesini sağladık. Nursiman Hanım kendi ailesi üzerinden milyonlarca Doğu Türkistanlı’nın feryat ve figanını bize,Türkiye’mize ve tüm dünyaya Türk devleti ve Milletinin kalbi sayılan TBMM.çatısı altında seslenerek duyurdu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Ben sizin aracılığınız ile Doğu Türkistanlı kardeşlerime özellikle şunun iletmek istiyorum.Biz Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin problemlerini,dert ve istıraplarını çok yakından biliyor ve takip ediyoruz.

Biz Çin yönetimine bir kez daha çağrı yapıyor ve şu taleplerde bulunuyoruz:

1- Doğu Türkistan genelinde açtığın yüzlerce Çin tipi Toplama Kamplarını derhal kapatın

2- Bu kamplarda yıllardan beri haksız ve hukuksuz olarak tutulan ve bir kısmı yabancı Şirketlerin mal ve hizmet üretiminde Köle/İşçi olarak çalıştıran Uygur,Kazak,Kırgiz ve diğer Türklerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

3- Doğu Türkistan’daki gerçek durumun yerinde tesbiti için bağımsız Kkurumuşlar ile medya’nin Doğu Türkstan’a giderek Kardeşlerimizin durumunu bizzat görmesi için bunlara giriş izni verilmesini istiyoruz.

Çin yönetimi bizim bu taleplerimizi yerine getirinceye ve ülkedeki baskı zulüm ve insanlık dışı uygulmalara son verene kadar Doğu Türkistan’daki durumu ve insani krizi yakından gözetmeye ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi

Fahrettin Yokuş: Çin Zulmü Sürerken Türkiye Neden Sessiz?

İYİ Parti Doğu Türkistan İçin Sürekli Devrede

İYİ Parti kurulduğu tarihten beri Doğu Türkistan meselesini sürekli gündeme getirdi ve bu ülkedeki insanı sorunların hlledilmesi için sürekli girişimlerde bulunageldi.

Genel Başkan Sayın Meral Akşener HanımefendiİYİ Parti gurup toplantılarda Doğu Türkistan’ı gündeme getirdi ve hükümeti bu ülkedeki insan hakları ihlallerine sessiz kalmamasını ve insanı krizin çözümü noktasında girişimlerde bulunmasını dile getirdi.

İYİ Parti Genel Merkez Yöneticileri ile onlarca Milletvekili TBMM.’de söz alarak daflarca Doğu Türkistan meselesini gündeme getirdi ve Hükümete müteaddit kez bu konuda girişimlerde bulunması için çağrılarda bulundu.

İYİ Partib ütün bu çalışmalarının yanısıra Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerinin araştırılması için TBMM,Başkanlığı Araştırma önergeleri verdi.Ancak,Cumhur İttifakı Partilerinin red veya çekimser oy kullanmaları sebebiyle bu önergeler işleme alınamadı.

Ana-Baba,Kardeş ve yakınları Çin işgal yönetimi tarafından ağır cezalara çarptırılan Çin Nazi Kampı Mağduru Uygur Türkü Nursiman Abdurreşit’in İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener Hanımefendi tarafından TBMM.Gurup toplantısına davet edilerek Doğu Türkistan’daki insanı krizin ilk elden anlatması ve dünyaya duyurulmasını sağlaması Türkiye’de ve TBMM.tarihinde bir ilk önemli ve değerli girişim olarak tarihe geçmiş bulunuyor.

Share
406 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ