logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ TÜRKKAN : ENDONEZYA’DAKİ 3 UYGUR TÜRKİYE’YE ALINMALI !

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’dan zulüm ve etnik ayırımcılık ve benzeri insanlık dışı acımasız baskılardan kaçarak Endonezya’ya sığınan 3 Uygur Türkünü Çin yönetimi geri almak istiyor. 6 yıllık hapis cezalarını tamamlayarak serbest bırakılan bu 3 Uygur Türkü’ Türkiye’ye alınması söz konusu. İYİ Parti TBMM. Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan bu 3 Türkü’nün Türkiye’ye alınmasını talep etti ve hükümete seslenerek, “Bu soydaşlarımızı ölüme gönderecek misiniz?” diye sordu.

Uygur Türkleri sahipsiz!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

2014 yılında Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’dan işgalciların zulüm,işkence,etnik ayırımcılık ve insanlık dışı baskılarından kaçarak Endonezya sığınan ancak ülkeye kaçak yolları kullanarak girdikleri gerekçesi ile 5’er yıllık hapis cezalarını tamamlayan 3 Uygur Türkü 16 Eylül 2020’de serbest bırakıldığı ancak,Çin’in bu gençleri kendilerine teslim etmesi için baskı yaptığı bildirildi.

Özgür Asya radyosunun haberine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu gençlerin Çin’e geri verilmeleri halinde akibetlerinin daha önce teslim edilen Uygurlar gibi kötü ve vahim olabileceği endişesi ile bunarın Çin’e teslim edilmesine karşı olduklarını açıkladı. Serbest kalan bu gençlerin Cakarta’daki Türk büyükelçiliğine Türkiye’ye gitmek için başvuru yaptıkları bildiriliyor.

3 Uygur Türkü’nün serbest bırakılmasının ardından Cakarta’daki bir Geri Gönderme kampına sevk edildiği belirtilirken, 3 gencin Çin’e iade edilmesi ya da Türkiye’ye gönderilmelerinin söz konusu olduğu belirtildi. Söz konusu Uygur Türkü gençlerin Türkiye’ye getirilmeleri talep ediliyor. Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmü devam ederken, 3 Uygur Türkü gencin Çin’e iade edilmeleri durumunda hayatları tehlikeye girecek. Binlerce kişi Sosyal medyada üzerinden yaptığı paylaşımlarında bu 3 Uygur Türkü’nün Türkiye’ye kabul edilmesini talep etti.

İYİ Parti TBMM.Gurup Başkanvekili Türkkan : 3 Uygur Türkü Türkiye’ye Alınmalı
İYİ Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM. Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’da hükümete seslenerek sahipsiz kalan bu 3 Uygur Türkü gencin Türkiye’ye kabul edilmesini talep eden bir açıklama yaptı. İYİ Parti Milletvekili Sayın Türkkan Kişisel twitter hesabından yaptığı paylaşımında Hükümete seslendi ve “Bu soydaşlarımızı ölüme gönderecek misiniz?” diye sordu ve bu paylaşımını Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’nın resmi hesaplarını etiketledi.

Çin, İftira ve Töhmetle Bu 3 Uygur Türkü’ne Türkiye’mizin Sahip Çıkmasını Engellemeye çalışıyor

aykırı.com haber sitesine konuşan ve bu 3 Uygur Türkü gencin olayından bilgisi olan bir tanık Çin bu gençlere Türkiye’nin sahip çıkmasını önlemek için bunlara iftira atarak karalamaya ve suçlu göstermeye çalışıyor. Komünist Çin yönetimi Endonezya yönetiminin kendi kamu oyu ve uluslararası toplumun baskılarına maruz kalmadan bu 3 Uygur gencini teslim alabilmek için bu gençlerin ” İŞİD’e bağlı Savaşçı ” oldukları iftırasını atıyor.Çin, böylece bu 3 sığınmacı Uygur gençlerine Türkiye ve Batı ülkelerinin sahip çıkmasını engelleyerek, kendisine gizlice iade etmesini sağlamak istiyor.

Endonezya Hapishanelerinde Onlarca Uygur Türkü Bulunuyor

Cezalarını tamamladıkları için her ne kadar bu 3 Uygur Türkü, hapiste geçirdikleri 5 yılın ardından serbest bırakılsa da Endonezya hapishanelerinde çok sayıda Uygur Türkü bulunduğu bildiriliyor. Endonezyalı yetkililer, Cakarta’daki Çin büyükelçiliğinin onları ülkelerine geri göndermek için çalıştığını söylüyor. Binlerce Uygur Türkü,İşgalci Çin’in 05 Temmuz 2009 Urumçi katliamından sonra Doğu Türkistan’da günden güne artan ÇKP devlet terörü,toplum tutuklamalar, yargısız infaz ve kayıp oldu denilerek gizlece katletme gibi insanlık dışı vahşet ve cinayetlerinden kaçarak 2014’den sonraki yıllarda Güneydoğu Asya ülkeleri üzerinden Türkiye’ye sığınmaya başladı. kaçtı.  Tayland,Myanmar ve Vietnam gibi ülkeler kendilerine sığınan yüzlerce Uyguru Türkiye’nin girişimleri ve uluslararası insan hakları Kuruluşlarının tüm itirazlarına rağmen,Çin’e teslim ederek insani kuralları çiğnedi ve BM.insan hakları Sözleşmesinde belirtilen sığınmacı haklarını de hiçe saydı.

Kaynaklar : Özgür Asya radyosu(rfa.org Uygurca) aykırı.com,haberfedai.com ve sosyal medyadaki paylaşımlar

Share
323 Kez Görüntülendi.