logo

trugen jacn

İYİ PARTİLİ KABUKÇUOĞLU’DAN UYGUR TÜRKLERİNE VATANDAŞLIK İÇİN TBMM.’NE YASA TEKLİFİ

Bir 1 kişi ve ayakta görseli olabilir
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)
İYİ Parti Eskişehir Milletvekili  Arslan Kabukcuoğlu Türkiye’de yaşayan Uygur Türkü sığınmacılara T.C. Vatandaşlığı verilmesi için hazırladığı yasa tasarısını TBMM’ne sundu. Sunulan Yasa tasarısında 1952’de  çıkarılmış bir   bakanlar kurulu kararı emsal olarak gösteriliyor  ve  yürürlüğe  konan bu kararla Hindistan, Afganıstan, Pakistan ve bir çok Ortadoğu ülkesinde mülteci olarak yaşayan  1.880  Doğu Türkistanlı mülteci’nin Türkiye’ye getirilmiş olduğu tarihi bu karara vurgu yapılmıştır.
Bakanalar Kurulu’nun bu karar ile  Doğu Türkistan Liderleri Mehmet Emin  Buğra ve İsa Yusuf Alptekin  başta   Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak Türklerinin ileri gelenleri ile  cemaat ve kanat önderleri de Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak getirilmiş ve çeşitli illere yerleştirilmişti.

Milliyet gazetesi muhabiri Bahar Atakan’in haberine göre İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu’nun  24.03.2021’de  TBMM. Başkanlığına  sunduğu kanun teklifine göre  Türkiye’de yaşayan Uygur Türkü sığınmacıların   T.C.Vatandaşlığı için  başvuruda bulunmaları, belirtilen koşulları sağlayıp sağlamadıklarını tespit etmek amacıyla komisyon kurulması öneriliyor. Vatandaşlık  başvurularının kurulacak bu Komisyonca yapılan inceleme ve araştırma sonucunda aranan şartları taşıdıkları anlaşılanların dosyası, Türk vatandaşlığını kazanma işlemlerini tamamlamak üzere İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek ve uygur görülenlerin  işlemleri tamamlandıktan sonra  T.C.vatandaşlığı  kazanmaları ön görülüyor.

Uygurlar ve Doğu Türkistan davası | Independent Türkçe

TamgaTürk.com’un haberine göre  İYİ Parti Milletvekili Kabukçuoğlu’nun yasa teklifinde  ayrıca,  Türkiye’de uluslararası koruma altında olan Uygur Türklerinin, 3 ay içinde İçişleri Bakanlığı’na başvurmaları  hususu de yer alıyor.

İYİ Partili Kabukçuoğlu şu anda, Türkiye’de 10 bini mülteci olmak üzere yaklaşık 50 bin civarında Doğu Türkistanlı  Uygur Türkü’nün yaşadığının tahmin edildiğini de açıkladı.

Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye Hazin Bir Göç Hikâyesi – Uygur Akademisi
Türkiye’de Yaşayan Uygur  Sığınmacıların Son Durumu
 Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da uyguladığı baskı, zulüm, etnik soykırım ve ağır insan hakları ihlalleri sebebiyle   güneydoğu Asya ülkeleri üzerinden  2014 ve sonraki   yıllarda   ülkemize gelen on binlerce  Doğu Türkistanlı Uygur Türkü   Türkiye’de  resmi olmayan mülteci olarak   yaşamaktadır.
Bu Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Kardeşlerimiz  resmen  mülteci  statü sahibi olamadıklarından  uluslararası anlaşmalarla mültecilere tanınan hiç bir hak ve hukuktan mahrum olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Bunların arasında  bir çok  Doğu Türkistanlı aydın, iş adamı doktor ve diğer  meslek guruplarına mensup  kişiler de bulunuyor.
Çin,Uygur Türklerini Potansiyel  Terörcü olarak Bakıyor
Çin yönetimi, Türkiye’de  yaşayan bu  mazlum Uygurlara   işlerine geldiğinde, kendi vatandaşı olduklarını  iddia ederek Türkiye’den kendiilerine verilmesini talep ediyor. Buna karşılık  Çin işgal yönetiminin Türkiye’deki Temsilcilikleri onların  süresi biten Pasaportlarını yenileme, doğum belgesi başta hiç bir resmi işlemlerin hiç birisini  yapmıyor ve bu yöndeki taleplerini  sürekli  reddediyor.  Onlara tek kullanımlı seyahat belgeleri vererek ülkelerine geri dönmeyi dayatıyorlar. Bu Kardeşlerimiz ülkelerine ailelerine yanına döndüklerinden tutuklanacaklarını ve Çin tipi Nazı/Toplama kamplarına kapatılacaklarını   ve dönen emsalleri gibi   öldürülecekleri   korkusu ile dönemiyorlar.
Uygur Türkü Sığınmacılar Türk vatandaşı olamadıkları için de yurt dışına çıkamıyor ve yasal olarak çalışamıyor ve  devletimizce Türk Vatandaşlarına  tanınan  sağlık, öğrenim başta bir çok haklardan yararlanmaktan mahrum bulunuyorlar.
Ayrıca, 2017’de Pekin’de imzalanan karşılıklı suçluların iade Anlaşmasının Çin tarafından Çinvirüsü aşısı sebebiyle sık sık gündeme getirmesi ve ortalığı bulandırmaları yüzünden büyük bir korku ve endişe içinde  yaşıyorlar. Türkiye’nin dışına çıkamıyorlar. Yaşadıkları Türkiye’de dahi Çin işgal yönetimi tarafından potansiyel Terörcü-Terörist yaftası ile  takip edildikleri için  kendilerini  güvende hissedemiyorlar. Korku ve endişe içinde yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu Kardeşlerimiz T.C.Vatandaşlığına alındıkları takdirde   bu endişe ve korkularından tamamen kurtulmuş olacaklar.
Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir
Share
139 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ