logo

trugen jacn

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ KABUKÇUOĞLU : ÇİN,UYGURLARA YÖNELİK BASKILARI KALDIRMALI

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Çin’e “Uygur Türklerinde baskıyı kaldırma” çağrısı yaptı. İYİ Partili Kabukçuoğlu “Çin, 80 yıl kadar maruz kaldığı sömürgeci ve emperyalist başkalarının baskısını asla unutmamalı.” sözleri ve ifade ile ifade dikkat çekti.

SAĞLIK AKSIYOR | Eskişehir Sonhaber

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu. Çin hükümetinin Uygur Türkleri üstünde baskıyı kaldırması belirten Kabukcuoğlu, “Çin, 80 yıl kadar maruz kaldığı emperyalist’ın baskısını unutmaması” ifadelerine yer verdi.

Kabukcuoğlu, Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’ın 1 milyon 800 bin kilometrekare büyüklüğünde, 10 milyonluk yaşadığı bir ülke olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

‘ÇİN UYGUR TÜRKLERİNE ASİMİLASYON UYGULAMAKTADIR’

” Çin’in üç olduğu petrol ve doğal gaz kaynaklarınınte birinin 148 madenden, 118’inin Doğu Türkistan’dan çıkarıldığını anımsatan Kabukcuoğlu, “Uygur Türkleri ciddi Çin baskısı altındadır. Doğu Türkistan Türklerinin sesinin duyurulmaması için Çin elinden gelen her şeyi yapıyor. Çin, sırf Uygur Türklerine ait olduğu gerçeğini görmezden gelerek bölgeye inanılmaz bir asimilasyon uygulamakta. “

Kabukcuoğlu, Çin hükümetinin muhalif gördüğü ne kadar Uygur Türkü diğer sınıflarla birlikte toplama kampına gönderdiğini ileri sürerek, Türkiye’nin akıllı politikalar uygulayarak Çin’in Uygur Türklerine yöneliklerini azaltabileceğine dikkat çekti.

Kabukçuoğlu son olarak şu ifadelere yer verdi:

‘ÇİN, 80 YIL ÖNCE MARUZ KALDIĞI BASKILARI UNUTMAMALIDIR’

“Türkiye Cumhuriyeti, tüm soydaşlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’dir Kardeşlerimizden kişi baskı altındaysa Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de baskı altındayız Çin, 80 yıl boyunca maruz kaldığı emperyalist bazı baskısını unutmasız Bizim Çin halkı ile sorunumuz yoktur Çin hükümetinin kısa süre içinde Uygur Türkleri baskısı çağrımızı çağrımızı tekrarlıyoruz.

Kaynak: https://www.karar.com/iyi-partili-kabukcuogludan-cine-cagri-1610915

Share
179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ