logo

trugen jacn

İSVEÇLİ ŞARKICI ZARA, UYGUR SOYKIRIMINA TEPKİ İÇİN HUAWEİ’İN REKLAMINI FESHETTİ

İsveçli şarkıcı Zara Larsson 04 aĞUSTOS 2020 Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in “hoş bir devlet olmadığını” söyleyerek bu ülkenin üretimi olan akıllı telefonu Huawei’nin reklamı için yaptığı anlaşmayı feshettiğini bildirdi ve Çin’in Huawei ile olan tüm ilişki ve işbirliğine son verdiğini de açıkladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İsveçli ünlü şarkıcı Zara TV4 Tv.kanalına yaptığı açıklamada ve yayıncıya göre en büyük hitleri 5 milyardan fazla akış gerçekleştiren Zara Larsson’un Çin’in Huawei ile işbirliğinin birkaç ay önce sona erdiğini söyledi. Şarkıcı Zara Larsson, Çin’in Uygurlara ve diğer Çinli olmayan azınlık halklara yaptığı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarırnı onaylamadığı için bu fesih kararını aldığını ve bu konuda Çin yönetimini ” desteklemek istemediğini söyledi.

Şarkıcı zara şunları da ifade etti ; “Çin devletinin hoş bir devlet olmadığını biliyoruz. Uygurlaryara ve diğer azınlıklara baskı ve zulüm yapıyor. Tik Tok de bu soykırıma alet oluyor. Çin’in özel yönetimli Hong Kong’a yönelik aldığı olumsuz tavır ortada. Bu gerekçelerle Huawei ile işbirliğinden tek taraflı olarak çekilmeyi uygur buldum.”

22 yaşındaki şarkıcı, “Şimdi geriye dönüp baktığımda, profesyonel değil, aynı zamanda kişisel bir bakış açısıyla yaptığım en akıllıca davranış ve anlaşma bu olduğunu düşünüyorum..” Dedi.

“Bu geride olduğum bir şey değil,” diye ekledi.

İsveç’in en tanınmış uluslararası şarkıcılarından biri olan Larsson, önce 2013 hit Uncover ile uluslararası ünlere, ardından Fransız DJ David Guetta ile yaptığı işbirliği sayesinde bugünkü zirvelerdeki konumuna ulaştı.

Nisan 2019’da Zara Larsson, yeni bir akıllı telefonun piyasaya sürülmesi için Huawei ile bir promosyon anlaşması imzaladı.

Aynı zamanda bir Olimpik yüzücü de olan Sarah Sjostrom da Çinli telekom devinin telefonlarını tanıtmak için işe alındı.

Geçen yıl Resume dergisi tarafından casusluk suçlamaları ve Huawei’nin Çin devletiyle olan bağları hakkında röportaj yapan Larsson, “özellikle bilgilendirilmedi” dedi.

“Huawei, Çin’de şu anda iyi bir cep telefonu piyasaya süren, düşünmediğim veya yorum yapmadığım kadar özel bir şirkettir.”

Açıklamaları, Larsson’un Çin komünist rejiminin çıkarlarını desteklediğine dair eleştirilere neden oldu.

Salı günü Salı günü Expressen gazetesinde yayınlanan op-ed’de, muhafazakâr ılımlı partiyi temsil eden yerel bir siyasetçi olan Matilda Ekeblad, Şarkıcı Zara’yı ” Baskıcı ve zalim bir ülke olan Çin’in işlerini yürütmesine yardımcı olmak ve katkı vermekle suçlamıştı.

Huawei, Pekin yönetiminin Uygurlar,Kazaklar ve diğer Müslüman toplulukların baskı,zulüm uygulamaları ile onların gözetim ve kontrol edilmesi uygulamalarına teknolojik olarak katkı sağlamak ve yardımcı olmakla suçlanıyor.

Kaynak : https://www.dailysabah.com/world/asia-pacific/swedish-singer-zara-larsson-ends-collaboration-with-huawei-declares-support-to-uighurs/amp?fbclid (AFP= Ajans France Press)

Share
166 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ