logo

trugen jacn

İSLAM DÜNYASI ÇİN’İN UYGUR ZULMÜNE SESSİZ DEĞİL, İNSANLIK SUÇLARINA DA ORTAKTIR!

İngiltere merkezli  ve Arap dünyasına yönelik yayınları ile tanınan AL-ARABİYA gazetesi Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm ve soykırım cinayetlerine karşı kayıtsızlığını eleştiren bir haber yorum yayınlamıştır. Yazarının adının gizli tutulduğu bu yazıda  İslam Dünyasının Çin’in Müslüman Uygur Türklerine  karşı  baskı ve zulmü karşısında  sadece kayıtsız ve kayıtsız kalmadığını,  ÇKP Yönetiminin Müslüman Türklere yönelik cinayetlerini her  türlü platformlarda destekleyerek ve  Soykırımcı Çin’den yana  tutum ve duruş sergileyerek   Çin’in işlediği insanlık suçlarına ortak olduğunu de açıkladı.

Bir 1 kişi, ayakta, anıt ve açık hava görseli olabilir
UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)
 Çin Komünist Yönetiminin işgalindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlara karşı  uyguladığı  acımasız  vahşetlerle ilgili  olarak günden güne artan delil dalgasına kör kalmakla ısrar eden Müslüman milletler ve Ülkeler , sadece iman kardeşlerinin acılarına göz yummakla kalmıyor, aynı zamanda onlara zulmeden baskılar ve işkenceler yaparak onları yok etmek isteyen Çin’i  bu cinayetlerini  de bol bol överek insanlıkdışı cinayetlerinin  ortağı olmaya devam ediyor.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi ve Çin’e,  bu ülkenin yalnızca yeraltı  zenginliğini  sunması üzerinde değil, aynı zamanda topraklarındaki yüzlerce Uygur’un kaderi  ve Uygur bölgesindeki  vahşet konusunda İslam dünyasının sessizliğine bir kez daha dünyanın dikkatini  çekmiş bulunuyor.

Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık suçlarını  son zamanlarda elde edilen  inkar edilemez net ve açık kanıtlar  karşısında  birçok Batılı  ve demokratik ülkeler  soykırım olarak değerlendirirken, Çin’in bu o suçlarını  Müslüman milletler ve Ülkeler  aynı din ve değerleri paylaşan  ve  hemcinsleri  olan inananlara(Müslüman Uygurlara) Çin’in kabul edilemez cinayetlerinden sadece  övgü  ile söz ederek ve  göz yummakla kalmıyor Çin zulmünü ve insanlık dışı cinayetlerine ortak olmaktadır.

Londra’daki son Uygur Soykırımı Mahkemesi’ne  Uygur Müslümanlan inanılır kanıtlar sunmuştur. , Uygur Hareketi Kurucusu ve   İcra Direktörü Ruşen  Abbas’ın kocası Abdul Hakim İdris, Çin’i  Uygurlara yönelik  baskı ve cinayetler işlerken ağırlıklı olarak İslam ülkelerinin sessizliğinden son derece yararlandığını açıklamıştır. İdris ayrıca Çin’in islam ülkelerini  satın almak için ekonomik gücünü kullanmandığını söyledi ve İslam ülkelerinin Dindaşlarının hak ve hukuku için   mücadele etmek yerine Çin’e teslim  olduğunu öne sürdü.

 Çin,Uygurların  Tüm Kültürel   Değerleri ile Zenginliğini Sistematik Olarak Yok Ediyor 

Pekin’i geniş çapta ilan edilen kitlesel hapsedilmeler, kayıplar ve dine ve kültüre karşı saldırıları nedeniyle eleştirmeyi reddeden Müslüman liderler, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Uygurlara yönelik baskıların esas olarak aşırılıkçılıkla mücadele ile ilgili olduğu yanılsaması ile işbirliği yapıyor. İdris, terör kartını oynamanın uygun olduğunu savunuyor çünkü bu liderler, zengin ve güçlü bir hayırseveri ve borçlu oldukları kişiyi yabancılaştırmaktan kaçınıyor.

“Müslüman liderler, Çin Komünist Partisi’nin Uygurlara yönelik baskıların esas olarak aşırıcılıkla mücadele ile ilgili olduğu yanılsaması ile gizlice işbirliği yapıyor”

Menace’nin yazarı, “Çin’in İslam dünyasını sömürgeleştirmesi”nin bir açıklaması olan İdris, ÇKP’nin İslam dünyasını etkilemek için kullandığı taktiklerin, kirli işlerini yapmak için Çin İslam Birliği’ni (CIA) kullanmayı içerdiğini iddia ediyor.

Kendi hükümetleri aleyhine konuşmaya cesaret edemeyen, politik olarak doğru imamların önderliğinde CIA, Müslüman ülkelerde basın toplantıları ve seminerler düzenliyor ve evdeki sıkıntıları sislemek için kendi Hac hacılarını kullanıyor. Yabancı hükümet yetkilileri ve sivil toplum liderleri Xinjiang’da ağırlanıyor, koreografisi yapılmış cami ziyaretlerinin keyfini çıkarıyor ve bu deneyimle görünüşte hayatları değişmiş olan serbest bırakılan “mesleki eğitim okulu” mezunlarından haber alıyorlar.

Pekin’in cömertliği İslam dünyasının milletlerini şaşkına çevirdi, diyor. Sakat krediler ve iddialı altyapı projeleri, Suudi Arabistan, Mısır, Pakistan, BAE, Katar ve Cezayir de dahil olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı (İKÖ) ülkelerinin en azından kağıt üzerinde Çin’in tutuklama gerekçesini kabul etmesini sağladı. üç milyona yakın Türk Müslümanının, bebeklerinin ve çocuklarının en az yarım milyonunun kaçırılması, camilerin ve dini mekanların yıkılması, tüm Kuzey-Batı bölgesinde sanal bir açık cezaevinin yaratılması ve yaygın olarak uygulanan yaptırımlar. kadınlarının sterilizasyonu.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'ET Talk East Turkestan İYGHUR' görseli olabilir

Çin Yönetimi,Uygurlara Karşı  Uygulamalarında  Kendi Yasalarını Çiğniyor 

 İdris’e göre bu ülkeler, vahşeti “iç mesele” olarak ve eleştirinin ötesinde açıklamak için Çin ile göz yumdular. Mısır’ın Al Akhbar gazetesine atıfta bulunarak, İslam dünyasının dört bir yanındaki medya kuruluşlarının , Uygur meselesinin titizlikle önlendiği veya çarpıtıldığı Çin’in dünya haberlerini günlük olarak sunması için tüm sayfasını Pekin’e satan Al Akhbar gazetesine atıfta bulunduğunu söylüyor . İdris, “Soykırıma karşı bir haykırış yerine tam tersi doğru ve sessizlik sağır edici” diyor.

Uygur İnsan Hakları Projesi’nin (UHRP) genel müdürü Ömer Kanat, vahşetlerin tüm boyutlarının ortaya çıktığı 2019’dan bu yana İİT’nin ağzının giderek daha da sıkılaştığını söylüyor. Müslüman liderlerin krize tepki olarak yaptığı açıklamaları “saçma” olarak nitelendiriyor.

Şubat 2019’da Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’dan alıntı yaparak, “Çin, ulusal güvenliği korumak için terörle mücadele ve aşırılıkçılıkla mücadele önlemleri alma hakkına sahiptir” dedi.

Pakistan Başbakanı Imran Khan, Mart 2019’da kapısının önünde kitlesel gözaltıyla karşı karşıya kaldığında, “Açıkçası, bu konuda pek bir şey bilmiyorum” diye yanıtladı. Çin-Pakistan Serbest Ticaret Anlaşması’nın ikinci aşamasını tehlikeye atmaktan korkuyordu. Ocak 2020’de Haziran 2021’de “Çinlilerle yaptığımız görüşmelerde durum böyle değil. Çin, en zor zamanlarımızda bizim için en büyük dostlardan biri olmuştur. Ekonomimiz zorlanırken Çin kurtarmaya geldi.”

“Soykırıma karşı bir haykırış yerine tam tersi doğrudur ve sessizlik sağır edicidir”

 

Bir 3 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Mart 2019’da vahşetlerle ilgili tüm bilgileri reddettiği kaydedildi. “Oradaki gerçekleri bilmiyorum, bu yüzden yorum yapmak istemiyorum” demişti.

Bahreyn, Mısır, İran, Fas, Filistin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer Müslüman çoğunluklu ülke ve bölgelerdeki liderler, Birleşmiş Milletler’de Çin’in Uygur politikalarına destek verdiler.

Pekin’in devrilmesi yönündeki talepleri üzerine Faslı yetkililer tarafından tutulan Uygur İdris Hasan’ın akıbeti ise belirsiz.

2017’de Pekin’in ısrarı üzerine Mısır’daki Al Hazar Üniversitesi tarafından onlarca Uygur öğrenci belirsiz kaderlere döndürüldü ve sayısız Uygur Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan tarafından Çin’e iade edildi.

Dubai’nin iade edilmeyi bekleyen Uygurlar için gizli hapishanesi de yakın zamanda ortaya çıktı.

Pekin tarafından terörist olarak kabul edilen Uygurların zorla ülkelerine geri gönderilmelerine ilişkin belgelenen ilk vaka, 1997 yılında 14 Uygur’un Pakistan tarafından iade edildiği ve sınırı geçtikten sonra idam edildiği zamandı . Bu dava ve 1997-Mart 2021 arasında 28 ülkede gözaltı ve sınır dışı edilen 1.546 davadan oluşan bir hazine, Oxus Orta Asya İşleri Derneği ve UHRP tarafından  bu yıl Haziran ayında başlatılan Koşacak Yer Kalmadı adlı yeni bir raporda derlendi. .

Raporda varılan sonuçlar, ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerden gelen hükümetlerin ” Sincan’dan kaçan Çin’den Uygurları ve diğer Müslüman azınlıkları gözetlemek, gözaltına almak ve ülkelerine geri göndermek için Pekin ile nasıl işbirliği yaptığını” gösteriyor.

Oxus Orta Asya İşleri Derneği araştırma direktörü ve raporun baş yazarı Bradley Jardine, RFE/RL’ye şunları söyledi: “Bu veri tabanı, bunun sadece İslam dünyasının ikiyüzlülüğü olmadığını, Çin ile aktif bir işbirliği olduğunu gösteriyor.”

Devamını oku: Açıklayıcı – Çin’in Uygur Müslümanlarına zulmü

İdris, İslam milletlerinin ikiyüzlülüğünden rahatsızdır. Bir nefeste Müslüman kardeşlerine biat ettiklerini iddia ederken, aynı zamanda Çin’den büyük yardımlar almaktan da memnun olduklarını iddia ediyor.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, cumhurbaşkanı iken Uygur’un Kalbi’ndeki Kaşgar’ı ziyareti sırasında şehre derin ve kişisel bir sevgi besledi. İdris, “Sincan’da neler olup bittiğini tam olarak biliyor ama buna rağmen İran bu yıl Çin ile 400 milyar dolarlık bir anlaşmayı kapatmaktan , yollarını, altyapısını inşa etmek ve Huawei’nin 5G ağlarını kurmaktan mutluydu” dedi .

Çin’in Kaşgar’daki  ” Dispotik Turizm”  Uygulamaları

 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Çin’in terörle mücadele çabalarını coşkuyla desteklerken Çin’den 93 milyar dolarlık bir yatırım anlaşmasını kabul etti. İdris’e göre, ulusal Çin televizyonundaki vahşete destek veren Suudi, eyalet genelinde maksimum yayın süresi verildiğinde Pekin’in propaganda savaşını destekledi.

“Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Çin’den 93 milyar dolarlık bir yatırım anlaşmasını kabul ederken, Çin’in terörle mücadele çabalarını coşkuyla destekliyor”

Mandarin derslerini ve Pakistan’ın 150 milyar dolarlık yatırım portföyünü pazarlayan BAE Konfüçyüs enstitülerinden, yeni sermayesini inşa etmek için Mısır ile işbirliğine, Türkiye’ye Kovid aşıları karşılığında bir iade anlaşmasını onaylaması için baskı yapmaya ve son olarak (bununla birlikte) haydut Taliban hükümetine yardım tekliflerine kadar. 1998’den beri iyi ilişkilere sahipti) ülkeyi lityum ve Uygurlar karşılığında yeniden inşa ediyor, İdris, Pekin’in Müslüman dünya üzerindeki kontrolünün sıkılaştığını iddia ediyor.

Geniş Avrasya bölgesinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için 2001 yılında Şanghay İşbirliği Örgütü’nün kurulması, İdris’e göre Çin’in en büyük ağırlığı haline geldi ve Uygurlara karşı giderek daha düşmanca davrandı. Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve en son olarak İran’dan oluşan üye ülkeler arasında iade anlaşmalarına gerek yok ve Çin’in Uygurları teslim etme taleplerine sızlanmadan uyuluyor. Çin’in bu ülkelerin her birinde internet güvenlik duvarları inşa etme teklifleri, onları Sincan’ın olduğu kadar baskıcı ve Orwellian kılacaktır.

Ancak, ihanet ve ikili anlaşmanın ortasında, Ömer Kanat ayaklanmaya ve liderlerine meydan okumaya hazır olan Müslümanlardan Uygurlara yönelik çığ gibi büyüyen desteğin başladığını fark etti. Malezya haber dergisi Malaysiakini’ye konuşan, Aralık 2020’de 15 ülkeden 150 Müslüman örgütün İslam İşbirliği Teşkilatı’nı tüzüğüne uymaya , “barış, merhamet, merhamet gibi yüce İslami değerleri koruma ve teşvik etmeye çağırdığını söyledi. hoşgörü, eşitlik, adalet ve insan onuru” diyerek Uygurlara karşı işlenen acımasız suçları kınıyoruz.

“Malezya ve Endonezya da dahil olmak üzere dokuz Müslüman çoğunluklu ülkeden STK’lar, şirketlerin Uygurların devlet tarafından organize edilen zorla çalıştırılmasından kar elde etmeyi bırakmaları için küresel eylem çağrısını onayladı” dedi ve Müslüman sivil toplumu sosyal medyada, gruplarda teşvik etti. “Malaysia4Uyghur”, “Free Uygur Now” ve “Indonesia Save Uygur” gibi isimler acil eylem çağrısı yapıyor.

Çin, Bölgedeki Pamuk Üretiminde Uygurları Köle/İşçi Olarak Kullanıyor  

Çin’in ülkelerindeki siyasi ve ekonomik etkisine karşı giderek artan bir şüpheyle büyüyen dünya çapındaki sivil toplum hoşnutsuzluğuna yürekten sevindi. “Çin’in koşulsuz, borçsuz ve sürdürülebilir sermaye anlatısı çözülürken,” dedi, “diğerlerinin yanı sıra Arjantin, Macaristan, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Myanmar, Sri Lanka ve Vietnam’daki protestolar liderler vermeli. Çoğunluğu Müslüman olan devletler düşünmek için duraklıyor: Vatandaşlar bu politikayı giderek daha fazla sorgularken, yardım, ticaret ve yatırım karşılığında Pekin’in dünya vizyonuna uymaya değer mi?” O sordu.

Ancak protestoların, liderlerinin BM’de aldığı kararları bozmak için yeterli çekişi kazanması için ekonomik misilleme korkusu önemli bir engeldi. Pekin’in dünya çapındaki politikalarına karşı muhalefeti susturma yeteneğine ve konuşma özgürlüğüne yönelik artan tecavüzüne atıfta bulunarak, “korkunun Uygur halkı için çok ağır bir bedeli olduğu konusunda uyardı, ancak sessizlik bir alışkanlık haline gelirse, kim olacak? yanında bir fiyat ödemek?

 KAYNAK : https://english.alaraby.co.uk/features/uyghur-silence-beijings-grip-muslim-world-tightens

 

Share
158 Kez Görüntülendi.