logo

trugen jacn

İSLAM İŞBİRLİĞİ(İİÖ) ÖRGÜTÜ MU? YOKSA ÇİN İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ(ÇİÖ)MÜ ?

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İslam Birliği(İİÖ)’ne İslamın düşmanı ve  ateist Komünist Çin’in gözlemci üye statüsü ile olarak kabulü  ve  bu Örgüt nezdine bir temsilci atandığı açıklandı.   

İslam Birliği’nin kurumsal  internet  sitesinde yer alan bilgilere göre,Çin’i temsilen bu  Örgüte  Chen Weiqing’in  atandığı bildirildi.  

Haberde, Çinli  Temsilcinin aynı zamanda Suudi Arabistan’ın Ruyad Büyükelçisi olduğu  bilgisi yer alıyor. Çinli Temsilcinin  İslam İşbirliği Teşkilatı Yusuf bin Ahmed Eluseymin tarafından 13 Haziran’da kabul edildiği   bildirildi.  
İkili görüşmeden sonra  açıklamalarda bulunan Çinli temsilci   Chen Weiqing’in ifadelerine de yer verildi. Çin Büyükelçisi Çin’in ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın diğer ülkelerin iç işlerine  karışmama “Terörizm ve Aşırı Akımlara” ve diğer   konularda İİÖ.’nün  düşüncelerini   paylaştığını de belirtti.  

İİÖ.Genel Sekereteri Useymin’in de Çinli Temsilçinin düşüncelerini paylaştığını ve kendisinin örgüt nezdinde ülkesini  başarılı bir şekilde  temsil edeceğini ve İslam İşbirliği Örgütü olarak  Çin ile işbirliğini  daha da geliştireceklerini  ifade ettiği  belirtildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı nedir? İslam İşbirliği Teşkilatı bilgileri 

İslam İşbirliği örgütü(İİÖ) mü, Çin İşbirliği örgütü(ÇİÖ) mü ?

Çin’in İİÖ ‘ne Temsilci ataması muhacerette yaşayan Doğu Türkistanlılar tarafından tepki ile karşılandı ve bu örgütün İslam İşbirliği Örgütü mu yoksa Çin işbirliği Teşkilatı mu olduğu sorularını  akıllara ve gündeme getirdi. Çin’in İslami Çinlileştirme adı altında islam dininin temel esaslarını tahribe çalıştığı, Cami ve diğer ibadet mekanlarını yıkarak yok ettiği ,Müslümanların   ibadetlerini yasakladığı ve dini ve milli kimliğini inkarı kabul etmeyen milyonlarca Müslümanı Çin Nazi Kamplarına kapattığı bilinmesine rağmen,  ve bütün bu insanlık dışı  uygulamalara Müslümanların ve bu örgütün  sahip çıkması ve  sorunlarına çözüm bulunmabına katkı sağlayacağı yerde Çin’in bu insanlık dışı cinayetlerini görmezlikten gelerek sözde Temsilci kabul etmesinin insani ve dini değerler ile asla bağdaşmadığını belirtiyorlar.

Share
232 Kez Görüntülendi.