logo

trugen jacn

İSLAM CUMHURİYETİ PAKİSTAN’DAN MÜSLÜMAN UYGURLARA İHANET AÇIKLAMASI !

Pakistan İslam Cumhuriyeti yönetimi Müslüman Doğu Türkistan Türklerine Karşı Yeni Bir İhanet Skandalına Daha İmza Attı. Pakistan Başbakan’nın Ulusal Güvenlik ve Stratejik Politika Planlama Danışmanı Moeyyed Yusuf, Doğu Türkistan konusundaki bir sonuya verdiği cevapta : ” Biz her Şeyi Biliyoruz. Uygur Sorunu Diye Bir Sorun Yoktur.” Açıklamasında bulundu.

Pakistan’dan tepki çeken Doğu Türkistan açıklaması: Uygurlar bir mesele değil

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Pakistan Başbakanı Ulusal Güvenlik ve Stratejik Politikaları Planlama Danışmanı Moeed Yusuf, Doğu Türkistan konusunda yeni bir inkarcı beyanda bulundu ve tepki çeken açıklamalar yaptı.

The Wire muhabiri Karan Thapar’in sorularını cevaplandıran Yusuf, Doğu Türkistan’da Çin’in Müslüman Uygurlara yönelik baskı politikası hakkında konuştu.

Çin ile çok yakın stratejik ilişkiler içerisinde bulunduklarını ifade eden Yusuf, Uygurlar konusunun her hangi bir olumsuz sorun bulunmadığını iddia etti ve şöyle konuştu : ” “Pakistan olarak ; Uygurlar bir mesele yoktur. Bizim heyetlerimiz Uygur bölgesini ziyaret ettiler. Uygur bölgesinde her hangi bir sorun olmadığını Heyetimiz üyeleri bizzat görerek % 100 emin olduklarını açıkladılar. Batı ülkeleri istediğini söyleyebilir. Ben Pakistanlı bir yetkili olarak, Uygurlar başta bölgede yaşayanlar ile Çin’deki olan bitenleri velhasıl bilmemiz gereken her şeyi bildiğimizi söyleyebilirim. Çinliler de hakkımızda her şeyimizi çok iyi biliyorlar. Uygur bölgesinde yaşayan Uygurlar ve diğer Müslümanlar hakkında hiç bir endişemiz yoktur. Bu konudaki endişelerimiz sıfır mertebesinde hiç olmadığını söyleyebilirim. dedi.

Pakistan, Hindistan ile olan olumsuz ilişkileri nedeniyle Çin ile yakın ilişkilere sahip ve Çin ile stratejik işbirliği içerisinde olduğunu belirtiyor. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı ve zulmüne kayıtsız kalıyor.

Pakistan’in Çin ile olan yakın ilişkileri nedeniyle Doğu Türkistan konusundaki bu tutumu İnsan hakları örgütlerince sürekli eleştiriliyor ve ağır tepkilere uğruyor.

Pakistan Başbakanı İmran Han da, 2019 yılında verdiği bir röportajda, dünyanın gündemine oturan Çin’in Uygur Türkleri üzerindeki asimilasyon politikasıyla ilgili, olarak ” Uygur sorunu hakkında çok şey bilmiyorum” ifadesini kullanmış ve büyük tepki ve eleştirilere maruz kalmıştı.

Kaynak: Mepa NewsKaynak- Mirahaber.Com/Pakistandan-Tepki-Ceken-Dogu-Turkistan-Aciklamasi-Uygurlar-Bir-Mesele-Degil-961241.Html#

Share
235 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ