logo

trugen jacn
27 Eylül 2014

ÇİN’DEN BİR KEZ DAHA”IŞİD İÇİNDE UYGURLAR VAR” İDDİASI

ışid

Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türkleri arasında, cihatçıların varlığı artıyor. Bölgedeki Türkler, Suriye’de askeri eğitim alıp Çin’e dönüyorlar. Tam bu sıralarda, ABD de Çin’e “IŞİD karşıtı koalisyon” teklifi götürdü.

(soL – Dış Haberler) Çin’in Sincan Özerk Bölgesi’nde bombalı eylemler artarken, Türkiye’de bulunan Uygur Türkleri’ne ait örgütlerin, gençleri Suriye’de silahlı eğitime gönderdikleri belirtiliyor.

Çin’den yayın yapan Global Times gazetesi, İstanbul’da öğrencilik yaparken Halep’te silahlı eğitim alan ve oradan da Sincan’a eylem yapmak için geri dönen 23 yaşındaki Mehmet Ali ile görüştü. Polis tarafından yakalanan Mehmet Ali, Sincan’da bir İslam devleti kurmak isteyen Doğu Türkistan İslami Hareketi (DTİH) ve İstanbul’da sürgünde bulunan Doğu Türkistan Eğitim ve Dayanışma Birliği (DTEDB) tarafından bölgeye gönderilmiş.

Gazeteye konuşan Çinli bir yetkili, geçen seneden bu yana Mehmet Ali gibi 100 kişinin Suriye’ye giderek eğitim aldığını söyledi.

DTEDB ve DTİH’in rolü
2011 yılında Sincan’ın başkenti Urumki’deki üniversiteden mezun olduktan sonra birçok Uygur Türkü gibi İstanbul’a gelen Mehmet Ali, DTEDB ve DTİH mensubu kişilerin kendisine “yardım” teklif ettiğini anlattı.

Bir yıl sonra ise, örgütlerin eğitimlerine katılan Mehmet Ali, Suriye’ye gönderilmek üzere seçildiği haberini aldı. Mehmet Ali, Halep’e gönderildi. Suriye’ye gitmeden önce hayatında eline silah almadığını söyleyen Mehmet Ali, Suriye ordusunun bombardımanı nedeniyle günde 4 kez yer değiştirmek zorunda kaldıklarını ve bu yüzden pek bir şey öğrenemediklerini aktardı. Mehmet Ali, yedi gün boyunca Halep’in su ve elektrik olmayan mahallelerinde kaldıklarını söyledi.

Mehmet Ali, bu eğitimden sonra Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katıldıklarını söyledi.

Çin’deki durum
Cephede savaşmayan ve gece devriyeliği yapan Mehmet Ali, 2 ay sonra İstanbul’a geri gönderildi. DTEBD, internet sitesinde yaptığı açıklamada, hiçbir terör örgütü ile bağlarının olmadığını ve kimseyi Suriye’ye göndermediklerini iddia etti.

Çin’deki Suriye Büyükelçisi İmad Mustafa ise, 30 Uygur’un Pakistan üzerinden Türkiye’ye geldiklerini, bunların da Halep’te savaşa katıldığını tespit ettiklerini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Çin’de
Öte yandan, bu ayın başında, medyada çok fazla yer bulamayan bir ziyaret gerçekleştirildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Pekin’i ziyaret etti. Ziyaretin, Kasım ayında ABD Başkanı Barack Obama’nın Çin’e yapacağı geziye hazırlık olduğu duyurulsa da, perde arkasındaki konunun IŞİD olduğu iddia edildi.

Global Post‘tan Robert Foyle Hunwick‘in haberine göre, Çin genel olarak “başka ülkelerin içişlerine karışmama” siyaseti izlese de, IŞİD söz konusu olduğunda işler değişebilir. Irak ordusunun bir Çin vatandaşını yakaladığını duyurması ve Çin’in bunu doğrulaması; Endonezya polisinin, ülkedeki bir IŞİD lideri ile görüşmek üzere gelen 4 Çinliyi yakaladığını açıklaması, IŞİD’in Çin için de bir tehdit oluşturduğuna dair işaretler arasında yer alıyor.

Irak’ın yakaladığı Çin vatandaşının Uygur Türkü olduğu doğruysa, Çin’in Sincan bölgesinin cihatçılar ve muhtemelen IŞİD için militan devşirme yatağı olduğu düşünülebilir. Haberde, Çin’in Ortadoğu temsilcisinin 100 Çinlinin IŞİD saflarında yer aldığını söylediği de yazıyor.

Irak ordusu, bu ayın başında IŞİD mensubu bir Çinliyi yakaladığını duyurmuştu.

http://haber.sol.org.tr/dunyadan/akp-isidi-cine-de-soktu-haberi-97593

Etiketler: » »
Share
3293 Kez Görüntülendi.