logo

trugen jacn

ÇİN’İN, ÇİNVİRÜSÜ COVİD-19 BAHANESİ İLE DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TECRİT ZULMÜ 45.GÜNÜNDE

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP İşgal yönetiminin Çinvirüsü vebası Covid-19’u bahane ederek Doğu Türkistan Türklerine yönelik kollektif tecrit zulmünün 45.gününü doldurduğu açıklandı.

ÇKP İşgal yönetiminin Temmuz ayının ortalarında ani bir kararla başkent Urumçi ve Gulca Kaşgar ve Turfan kentleri başta olmak üzere Uygur Türklerinin çoğunlukla yaşadığı şehirlerde karantina adı altında tecrit uygulamasına başlamıştı.

Özgür Asya radyosunun haberine göre Doğu Türkistan’da 45’inci gününe giren ağır şartlardaki tecrit, temmuz ortasında bir günde 826 vaka bildirilmesinin ardından kondu.

Yabancı analistlerin karantinadan çok ‘tecrit’ olarak tanımladığı kilitlemeler, bir haftadır tek bir vaka bile rapor edilmemesine rağmen esnetilmeden devam ediyor.

Çin’den Etnisiteye Dayalı Farklı Uygulama

ÇKP’lı işgalcılar Wuhan’da üreterek dünyaya salgın halinde yaydığı Çinvirsü ile mücadele konusunda dahi vatandaşlarının etnik kökenine göre farklı uygulamalar yaptığı bildirildi. ÇKP Yönetimi merkezi Çin’de yaşayan etnik Han Çinlilere karantina uygularken işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere ağır tecrit uygulamaya başlamıştı.

Çin’in diğer bölgelerinde, örneğin koronavirüsün çıkış noktası olan Hubei eyaletinin Vuhan kentinde de sert tedbirler uygulanmıştı.

Ancak Hubei 68 bin vaka ve Vuhan 50 bini aşkın vaka ile mücadele ederken bile oradakilere zorla ilaç içirilmedi. Spor ve market alışverişleri için kısa süreli dışarı çıkmaya da izin verilmişti.

Yine haziran başlarında başkent Pekin’de 300 civarında vaka rapor edilmesiyle birlikte belirli bazı mahallelerde karantina uygulandı. Karantina oldukça hafif tutuldu.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ 25 MİLYON KİŞİNİN YARISI TECRİT ALTINDA

AP ajansının Çin devlet belgeleri ve hükümet medyası haberlerinden derlediği bilgilere göre, Doğu Türkistan’da yaşayan 25 milyonun üzerindeki halkın yarıdan fazlası, evlerine kilitlenmiş durumda.

Bu durum başkent Urumçi’deki salgın merkezinden yüzlerce kilometre uzaktaki bölgeler için de geçerli.

Covid-19’un çıkış noktası Vuhan ve Çin’in geri kalanı çoğunlukla gündelik hayata dönse de Doğu Türkistan’daki tecrit, bölgeyi dijital bir polis devletine dönüştüren geniş gözetim cihazlarıyla (kameralar) izlenmeye devam ediyor.

Son 3 yıldır Uygur, Kazak ve diğer Türk etnik azınlıklara mensup vatandaşlar toplama kampları ve çeşitli gözaltı merkezlerine götürüldü. Buna yaygın baskı altında yargısız tutuklama kampları da dahil.

Share
339 Kez Görüntülendi.