logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,HOTEN’DE YIKTIĞI BİR CAMİ’İN YERİNE OTEL YAPMAK İÇİN HİLTON İLE ANLAŞTI

İşgalci Çin, Doğu Türkistan’in Hoten şehrinde geçtiğimiz aylarda yıktığı bir camiin yerine  otel inşa etmek için Hilton oteller Zinciri ile  anlaştı. Ancak,Hilton yetkilileri bu  konudaki  tepkilere karşı sessiz kalmaya devam ediyor.Çin, Doğu Türkistan'da yıkılan caminin yerine otel inşa etmek için Hilton ile anlaştı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ABD.merkezli Hilton Hoteller zincirinin  Çin hükümeti tarafından yıkılan  Hoten şehrindeki bir   Camisinin  arsasına  yeni bir hotel inşa etmek için Çinli Komünist yetkililerle bir anlaşma imzaladığı bildirildi. iddia ediliyor. Otel zinciri ise haberler hakkında yorum yapmayı reddediyor.

 İtalya’dan yayın  yapan Bitter Winter(Acı Kış) haber sitesinin New York Post gazetesinin haberine atfen verdiği bilgilere göre  Çin yönetimi  15 Eylül Çarşamba günü, Doğu Türkistan’in  Hoten kentinde bulunan tarihi  Duling Camii’nin bulunduğu arazinin açık artırmada yerel bir girişimciye satıldığını bildirdi.

Derginin bildirdiğine göre bu geliştirici, daha sonra bir Hampton by Hilton Oteller Zinciri ile  bu Cami arsası üzerine yeni bir otel inşa etmesi için  bir sözleşme imzaladı.

Avustralya Stratejik  Politikalar Enstitüsü’ne bağlı Uygur Bölgesi (Sincan)  Veri Projesi , uydu görüntülerine göre  Hoten’deki bu cami’in  2018’de yıkıldığını  tesbit ettiğini açıkladı.

The Telegraph gazetesi ise verdiği bir haberde  Hilton  Otel projesinin inşaatının   devam ettiğini bildirdi.

İngiltere  medyası ise, inşaat sahasının duvarlarındaki propaganda yazılarında,  halkı  “Çin Komünist Partinin 100. yıl dönümünü sıcak bir şekilde kutlamaya” çağırdığını belirtiyor.

Doğu Türkistan’daki Çin Tipi Toplama Kampları

Çin yönetimi  Uygur bölgesinde  2016’dan  itibaren ülke genelinde kurduğu yüzlerce Çin tipi toplama kamplarında 1-3 milyon  arasında olduğu tahmin edilen Uygurlar  ve diğer Müslüman  Türk azınlık mensubu kişinin  gözaltında  tuttuğu biliniyor. Bu  kamplarda göz altında tutulan etnik  Türk azınlıklara mensup  tutukluların,  ÇKP öğretileri ile ideolojik disipline tabi tutuldukları, dinlerini ve dillerini  inkar  etmeye zorlandıkları ve  psikolojik ve fiziksel  işkencelere kadınların cinsel saldırı ve tacize uğradıkları  kamptan kurtulan tanıklarca  ifade ediliyor.

Ancak, Çin Komünist Partisi yetkilileri, uzun süredir Uygurların kendi kültürleri, dilleri ve dinleri olduğu için “ayrılıkçı eğilimler” barındırdıklarından şüphelendiklerini iddia ederek onların bu kamplarda eğitildiklerini  öne sürüyor.

BBC’nin Uygur bölgesi ve Toplama kamplarına ait görüntüleri yayınlaması   Çin’in inkar ettiğini bu kampların varlığını bir kez daha kanıtlıyor. Bunun üzerine ise Çin,BBC ‘nin  Çin’e girişini yasaklamış bulunuyor.

ABD. İslam İlişkileri Konseyi Hilton’a Mektup yazarak Otel Yapmamasını Talep Etti

ABD’de yaşayan Müslümanların Üst düzey bir Müslüman savunma  gurubu  ve STK. olan   Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, Çin’in yıktığı Cami yerine Hilton Oteller zincirinin otel  inşa etme anlaşmasını  protesto etmek için bu ayın başlarında Hilton CEO’su Chris Nassetta’ya bir mektup yazdı.

Ancak, Hilton  CEO’sundan  şimdiye kadar  bu konuda  cevap verip vermediği hakkında bilgi bulunmuyor.  Grubun bir sözcüsü, The Post’un  bu konudaki yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR’)in  Müdür  Yardımcısı Edward Ahmed Mitchell, “ Hilton, Çin’in  yıktığı Caminin yerine yapacağı otel inşaatını iptal etmesi Çin komünist yönetiminin bölgedeki ağır insan hakları ihlalleri ile   İslamofobi üzerinden din düşmanlığına  karşı net bir duruş sergilemek için eşsiz bir fırsat olacaktır. Ayrıca, diğer önde gelen şirketlere  de  bu konuda örnek olabilecektir. Hilton ve diğer Amerikan şirketleri,  Çin’in uluslararası  düzeydeki insan hakları ihlallerini  desteklemediğine dair net bir  tavır almaları gerekir.” şeklinde konuştu.

Kaynak : https://www.timeturk.com/ceviri/cin-dogu-turkistan-da-yikilan-caminin-yerine-otel-insa-etmek-icin-hilton-ile-anlasti/haber

 

Share
574 Kez Görüntülendi.