logo

trugen jacn
16 Nisan 2020

ÇİN’İN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA NÜKLEER SİLAH DENEMELERİ YAPTIĞI BİLDİRİLDİ

Gargamel'in Mekâni: Ağustos 2017

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP yönetiminin işgalı altındaki Doğu Türkistan’da gizli olarak Nükleer silah denemeleri yaptığı açıklandı.

Almanya’nın Sesi (DW) radyosunun bildirdiğine göre ABD.Dışişleri Bakanlığı 15.04.2020 tarihinde ” Askeri Hazırlıkların Kontrol Edilimesi ” başlığı ile yayınladığı raporda elde edilen bilgilere göre Çin’in düşük düzeyde patlama gücüne sahip bazi nükleer silahlarını Doğu Türkistan’da denediğini tahmin ettikleri açıklandı.Raporda ayrıca Çin’in bu Nükleer deremeleriine dair ellerinde somut bilgiler bulunmadığı de ifade edildi.

Çin’in Lop Nor Üssünde son 2 yıldır Çokça Hareketlilik vardı

ABD Dışişleri Bakanlığının bu raporunu değerlendiren The Wall Street Journal( WSJ ) gazetesi Çin’in bu denemelerine ait bazı somut belge ve bilgileri içeren bir haber yayınladı. Haberde Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da bulunan Lop Ror Nükleer tesislerinde 2019 yılında ara vermeden ve sürekli bazı hareket ve faaliyetlerde bulunduğunu bildirdi.Lopnor Nükleer Deneme merkezi ile bağlı askeri üslerde yıl boyu devamlı kazı çalışmaları yapıldığı , yer altı deneme tesislerinde gizli olarak bilinmeyen bazı gizli işlemlerin denendiği bildirildi. Bu denemelerde Nükleer silahların patlama derecesi ve tahrip güçlerinin sınandığına dair tahminler ve buna ait bilgiler de yer alıyor. Haberde Çin’in bu gizli nükleer silah denemeleri yapmasının zaten Çinvirüsü salgını ile boğuşan ve bu salgında Çin’i sorumlu tutan ABD ile Çin arasındaki mevcut gerginlikleri daha da alevlendireceği de belirtildi.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Çin’in Doğu Türkistan’da nükleer siilah denemeleri yaptığı yolundaki bu haberlere karşı Çin yönetimi veya Çin’in ABD’deki Büyükelçiliği şimdiye kadar hiç bir açıklama yapmaması dikkat çekici bulundu.

Çin’in Denemeleri Nükleer Silahların Yasaklanması(CTBT) Anlaşmalarına Aykırı

Uzmanlar Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da 1964 yılından beri faaliette tuttuğu Teklemakan Çölündeki LopNor Nükler Deneme Tesislerinde yaptığı bu zon deremelerin Çin’in bizzat 1995 yılında imzaladığı Nükleer Silahların Denemelerinin Yasaklanması(CTBT) anlaşmalarına tamamen aykırı olduğunu belirtiyorlar. CTBT Anlaşmasına Üye Ülkelerin Ortak Denetim Birimi uzmanlarının açıklamalarına göre Çin yönetimi imzası ile güvence verdiği ve taahhüt ettiği adı geçen anlaşmalara rağmen 2018- Ağostos 2019 arasında(20 aylık sürede) Çin sınırları içerisinde bulunan Gazetleme ve Kontrol İstasyonlarından elde edilen bilgilerin merkeze bildirilmesi işlemini 5 kez ihlal etmiş ve sonuç raporlarını Denetim Merkezine göndermemiştir.

Kaynak : 美报告:中国疑在新疆秘密核试

https://www.dw.com/zh/%E7%BE%8E%E6%8A%A5%E5%91%8A%E4%B8%AD%E5%9B%BD%E7%96%91%E5%9C%A8%E6%96%B0%E7%96%86%E7%A7%98%E5%AF%86%E6%A0%B8%E8%AF%95/a-53142611

Sayın Asiye Uygur ve Ekrem İlk’e haber kaynaklarının Uygurca çevirileri ve katkıları için teşekkür ederim(HG)

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
798 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER