logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’DA ETNİK SOYKIRIM YAPIYOR !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kökleri MÖ. 5. yüzyıla kadar uzanan, tarihte bugüne kadar en uzun süre ayakta kalabilen ve en eski Türk Kavimlerinden biri olarak bilinen Uygur Türkleri yok ediliyor! Tarihimiz, geleceğimize yön veren en önemli kaynakken, bizleri de yakından ilgilendiren bu konu hakkında sessiz kalmak istemedik. Gelin beraber öğrenelim. Doğu Türkistan’da Ne Oluyor?

Zira her ne kadar Türk ve Müslüman olan bu köklü devlete dini seçimlerinden dolayı baskı, şiddet ve insanın aklına durgunluk getirecek onlarca şey uygulansa da bizlerin öncelikli tepkisi tabi ki de başta bunun bir ‘’insan’’a yapılıyor oluşudur. Zaman içinde, Maniheizm, Budizm gibi dinlerin etkisinde olup daha sonra Müslümanlığa yönelen Uygur Türkleri, 1865 yılında, hakimiyeti altında kaldığı Çin’e karşı bağımsızlıklarını kazanırken 1877 yılında yeniden Çin’in hakimiyetine girmişlerdir.

Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi yakınlarındaki Davançing bölgesinde bulunan bir Çin tipi Toplama/Nazi Kampının 2015 ve 2018 yılları arasındaki durumunu gösteren uydu fotoğrafı

1950 yılında ise Komünist Çin’ in işgaline uğrayan ve bugün özerk bölge olarak bilinen Sincan’da yaşamlarını sürdüren Uygur Türkleri, yine bu bölgede, zor şartlar altında bağımsızlık ve yaşam mücadelesi vermektedirler. Bugün Çin resmi kaynaklarında sözde ‘’eğitim merkezi’’ adı verilen, dünyaya da böyle lanse edilen ve aslında bir ‘’toplama kampından’’ farksız olan bu yerlerde bir milyonun üzerinden Müslüman Uygur Türk’ü yaşamaktadır. Veya daha doğru bir tabirle yaşam ve bağımsızlık mücadelesi vermektedir.

2009 yılından bu yana kültürlerinden ve de en önemlisi dini seçimlerinden dolayı Uygur Türklerine baskısını sürekli olarak artıran Çin Devleti, 2014 yılında ‘’Teröre Karşı Halk Mücadelesi’’ adını verdiği, Uygur Türklerini olduğundan farklı göstermek istediği bir sürecin içine resmen girmiştir.

Etrafı kalın duvarlarla çevrili, güvenliğin, giriş ve çıkışların sağlanabildiği her yerin dikenli tellerle örtüldüğü bu sözde ‘’eğitim merkezi’’ne Çin Devleti ‘’rehabilitasyon merkezi’’ de demektedir. Dünyaya karşı, yaptıklarını böylesine masumane bir olaya indirgeyen bu devlet, iddiasını bugün hala sürdürmekte. Oysa Doğu Türkistan’da okul, hastane ve devlet dairleri gibi pek çok bina yine Çin Devlet’i tabiriyle küçük ‘’eğitim merkezleri’’ haline getirilmiş durumda. Kampların varlığına dair net bir sayının bilinmemesiyle birlikte, kaçmayı başarabilen Uygur Türklerine göre sayı bizlerin sandığından da fazla.

KAYNAK : http://www.armadillokitap.com/bilgikosesi/dogu-turkistan/?fbclid=

Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ