logo

trugen jacn

ÇİN’İN UYGURLARA ZULMÜ SÜRÜYOR: 65 YAŞ ALTINDAKİLERE NAMAZ YASAK VE SUÇ!

Doğu Türkistan'da 65 yaş altı namaz kılmak yasak

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Komünist Çin yönetimi işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere karşı baskı,zulüm,işkenceler ile dini,kültürel ve fiziki soykırım cinayetlerini işlemeyi sürdürüyor. İşgalci Çin’in son zulmü ise,65 yaş altında olanlara namaz kılmalarının yasaklanması ve su fiili işleyenlerin suçlu olarak ilan ve haklarında soruşturma açılacakları bildirildi.

Özgür Asya radyosunun bölgede görevli bir Çin işgal Polisinin telefonla kendilerine verdiği ifadesine dayanarak verdiği haberde, Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Artuş ilçesinde 65 yaş altındaki kadın veya erkek tüm Türklerin namaz kılmalarının yasaklandığı,bu yasağa uymayanları hakkında cezai işlem uygulanacağı açıklandı.

Namaz Kelimesini Konuşmak Dahi Yasak

Özgür Asya Radyosu muhabirlerine konuşan bölge sakinlerinden biri şunları ifade ettiği bildirildi ; ” Uygur bölgesinde(Doğu Türkistan’da) namazın tamamıyla yasaklandığını ve insanların “namaz” kelimesini söylemekten bile kaçındığını ancak yetkililerin uluslararası toplumu aldatmak ve onların gözünü boyamak için göstermelik olarak yaşlıları bir araya getirip namaz kıldırdığını ve bu resim ve görüntülerini medya servis ediyor.” dedi.

Radyo haberinde ulaştıkları Turfan İl Diyanet İşleri Kurulu, vatandaşların namaz kılmalarına izin verilip verilmediğine dair basit bir soruya bile açık cevap vermekten kaçındığını bildirdi. Artuş ilçesi ÇKP ilçe Teşkilatına bağlı Siyasi Danışma Birimi(Dini işlere bakan birim) elindeki belgeler ve yürülükteki yönetmeliklere göre sadece yaşlıların namaz kılmasına izin verildiğini, genç ve orta yaşlıların namaz kılmasının yasak olduğunu belirtti. Bunun yaş sınırını sorduğumuzda, sadece 65 yaş üzerindeki kişilerin dine inanıp inanma özgürlüğünün olduğunu söyledi.

Çin işgal polisi yine 2017’den beri yürürlükte olan bu hükümlerin atanan çalışma grubundaki din işleri sorumlusu tarafından mahalle sakinlerine iletildiğini ve polislerin sokak ve evleri devriye gezerek inisanları bu konuda sürekli uyardıklarını ve evleri tek tek kontrol ettiğini, namaz kılmaya devam edenlerin ise haklarında işlem yapılarak cezalandırıldığını kaydetti.

Ayrıca,Çin işgal polisi bu uygulamanın sürekli veya geçici mi olduğu yolundaki soruya karşılık “Bu Çin devletinin kalıcı güvenliğini sağlamak için yürülüğe konulan uzun vadeli bir uygulamadır.” şeklinde cevapladığını bildirdi.

Çin Namaz Yasağını İnkar Ediyor

Çin işgal yönetimini her zaman olduğu gibi bu namaz yasakları konusundaki hukuk dışı ve temel insan hakları ihlali olan bu uygulamayı inkar ettiği bildirildi.

Başkent Pekin’de Dışişleri Bakanığında düzenlenen basını bilgilendirme toplantısında konuşan Bakanlık sözcüsü, medyanın Uygurlarla ilgili sorularına yanıt olarak ” Uygur bölgesinde yaşayan Müslüman Uygur,Kazak ve diğer azınlıkların dini haklardan tam yararlandığını öne sürdü.

Ayrıca,ÇKP güdümlü Çin medyasında yeralan konu ile ilgili diğer bir haberde Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara uygulanan namaz kılma yasağının Çin Komünist Partisi(ÇKP) üyeleri ile 18 yaş altındakilerle sınırlı olduğu iddia edildi.

Bilindiği üzere Çin işgal yönetiminin sözde Bölge Parlamentosunundan geçirdiği 01 Nisan 2017 tarihli ” Aşırılıkla ve Terörle Savaş ” yasasının yürürlüğe konulmasından sonra Çin tipi toplama kampları ve toplu tutuklamalar ile dini,kültürel fiziki soykırım cinayetlerinin şiddetini Türk-islam dünyasının ve uluslararası toplumun görmemesi ve gerekli tepki vermemesnden cesaret alarak sürdürdüğü biliniyor.

Share
248 Kez Görüntülendi.