logo

trugen jacn
21 Ağustos 2019

SOYKIRIMCI ÇİN’DEN ALÇAKÇA NAZİ KAMPI AÇIKLAMASI:“ AİLELERİNİZİ BEDAVA EĞİTİYORUZ !”

Dünyanın önde gelen gazetelerinden The New York Times(NYT) Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampları ile ilgili  olarak Çin yönetiminin utanmazca ve alçakça bir açıklamasını gündeme taşıdı. Çin işgal yönetiminin yurt dışında yaşayan 3 Uygur Türkü gencin  2 yıldır haber alamadıkları aileleri ile ilgili  olarak “ AİLELERİNİZİ EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÜCRETSİZ VE BEDAVA EĞİTİYORUZ”  açıklamasında bulunduğunu yazdı.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in uygur bölgesinde  kurduğu toplama kamplarında en az bir milyon Müslüman Türk azınlığın hapsedildiği tahmin ediliyor. Çin yönetimi  buu kampların  “yeniden eğitim Merkezleri” olduğunu iddia ediyor. Yurt dışında yaşayan  Akide Polat, Yalkun Kemaltürk ve Adil ilham  adlarındaki 3 uygur genci  anne ve babalarının  tutuklandıklarını  nerede ve nasıl tutulduklarını  hayatta olup olmadıklarını bilmediklerini yayınladıkları görüntülü (videolu) mesajla açıklıyorlar.  Bu Uygur gençler ayrıca,Toplama Kamplarına hapsedilen ebeveyinlerinin bir an önce serbest bırakılmalarını da talep ediyorlar.  Uygur gençlerinin esas amacı ebeveyinleri hakkında bilgi almak ve Çin yönetiminin Müslüman Uygur azınlığa uygulamakta olduğu asimilasyon ve soykırım uygulamalarına uluslar arası toplumun dikkatini çekerek Çin’e bu konuda baskı yapmalarını sağlamak olarak açıklıyorlar.

Çin yönetimi bölgede yaşayan Müslüman Uygur azınlığa karşı onlarca  yıldır  uyguladığı arkası kesilmeyen baskı ve zulüm kampanyaları ile yok etmek istiyor. Son 2 yıldır ise Eğitim Merkezleri adı ile  kurduğu Çin Toplama(Nazi) kamplarına milyonlarca Müslüman halkı hapsetmiş bulunuyor. Bu  Gözaltı merkezlerinin dışında yaşayan milyonlarca kişi bile,  sanal bir Hapishanede yaşıyorlar.  Çin yönetimi Uygur bölgesinde yüksek teknolojiyi kullanarak tüm Müslüman halkı kontrol ederek sürekli gözetim altında tutuyor. Gelişmiş teknolojik gözetleme sistemleri,yüz tanıma,DNA veri tabanı akılılı cep telefonlarını kullanarak Uygurları  sürekli izleyerek gözetim ve kontrol altında tutuyor.

Çin  yönetimi bu uygulamalarını  ağırlıklı olarak Müslüman etnik azınlık içindeki  Terörcü ve dini aşırılıkçılıkla mücadele için olduğunu öne sürerek kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca  bu toplama kamplarının  iş eğitimi için “yatılı okullar” olarak olduğunu öne sürüyor.  Çin yönetiminin bu iddialarına karşlık  aşırılıkla hiç bir şekilde ilgisi olmayan  laik Uygur aydınlar ile vatandaşlar ve akademisyenler,bilim insanları doktorlar dahil olmak üzere  kanaat önderleri ile topluluk liderlerini de  gözaltına alarak hapsediyor.

Uluslararası toplum, Çin’in  Uygur bölgesindeki bu uygulamalarını  büyük ölçüde kınıyor.Amerika Birleşik Devletleri Kongresi  Çin’in bu uygulamaları ortadan kaldırmak için özel yasa çıkarmayı ve  bu konuda mevzuat değişikleri yapmayı planlıyor.

Çin yönetimim geçtiğimiz   Temmuz ayı sonlarında, toplama kamplarında  hapsettiği  tutukluların çoğunu serbest bıraktığını iddia etti.Ancak  uzmanlar   kanıtlara dayanarak hazırladığı raporlar ve diğer delillerle   gözaltı kamplarının devam ettiğini ve hatta bu toplama kamplarının daha da genişletildiğini belirttiler.

NYT Opinion| China: Why They Must Free Our Parents From Concentration Camps

In the video Op-Ed created by The New York Times, three Uyghurs whose parents disappeared demand their release from China’s internment camps.It is estimated that one – three million Uyghurs and other Turkic ethnic groups have been arbitrarily detained in these facilities. The goal: to force Uyghur and other ethnic groups to assimilate.

Gepostet von World Uyghur Congress am Dienstag, 20. August 2019

 Uygur Gençler Ailelerimizin Akibetinden Endişe  Ediyoruz .

Uygur gençler Toplama kamplarında bulunan ailerinin akibetleriniden  ciddi olarak  endişe ettiklerini ve hayatlarından kaygı duyduklarını belirterek uluslar arası toplumdan bu konuda kendilerine ve Uygur halkına yardımcı olmalarını talep ediyorlar. BM.başta demokrasi değerleri ile insan haklarına duyarlı ülkelerden ve uluslar arası toplumdan  ülkelerindeki bu insani krizin bir an önce iyileştirilmesi için Çin yönetimi nezdinde harekete geçmelerini   istiyorlar

Video Mesaji Yayınlayan Uygur gençlerinin kimlikleri ve Hikayeleri

  1.  Akide Polat (Akeda Pulati) 1992 doğumlu ve  Urumçi doğumlu.Halen ABD’de yaşıyor.Annesi tanınmış bir Antropoloji ve Halk bilimi Profesörü Rahile Davut 2017 yılından beri kayıp durumda.Annesi Urumçi’de iken,sesli mesaj ile Pekin’e gideceğini bildirmiş.Nerede sağ olup olmadığı hakkında hiç bir bilgisi olmadığını ifade ediyor. Akide Polat sözlerini şöyle sürdürüyor ; “Annemin nerede olduğunu ve Onun ne yiyip içtiğini ve ne bulup giydiğini bilemiyorum.Annem şu anda kayıp durumda. Geçenlerde bir rüya gördüm.Rüyamda beni Çin polisleri tutuklayarak Toplama Kamplarına hapsettiler. Çok korkuyorum.”
كامالتۈرك يالقۇن بىر ئاۋاز بىر قەدەم رەسىم كۆرگەزمىسىدە ئامېرىكا تاشقى ئىشلار مىنىستىرلىقىدىكى تىم نەلسون ئەپەندى بىلەن. 2019-يىلى مارت، ۋاشىنگتون.
  1. Kemaltürk Yalkun(Kamalturk Yalıkun) 1991  Urumçi doğumlu 28 yaşında, Halen Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Babası Doğu Türkistan’da ünlü şair yazar ve edebiyat eleştirmeni.Ve Tv.yapımcısı Aynı zamanada Urumçi Üniversitesinde öğretim üyesi. Babası ile en son 2016’da görüşebilmiş.Babası en son konuşmasında daha sonra görüşelim diyerek telefonu kapatmış. Babası daha sonra 15 yıllık hapis cezasına çarptırılmış. O görüntülü mesajinda şunları de ifade ediyor ; ” Benim Urumçi’de tanıdığım kişilerin tamamı Toplama kamplarında hapiste .Ben siyasetten uzak bir kişi iken.tutuklanan Babam yüzünden bir siyasi kimliğe ve aktiviste dönüştüm. Benim bu günlerde ülkemi ve ailemi özlediğimde yapabileceğim en iyi iş Babamın ve Toplama kamplarında tutulan Milyonlarca kardeşlerimin durumunu dünya’ya haykırmak olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Uygur Türklerinin sosyal hayattan ve Millet olarak soykırımla yok edilmesinden çok endişe ediyorum.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı safe_image.php
  1. 3.İlham Adil (Adili Yilihamu ) 1989  doğumlu ve 30 yaşıında. Doğu Türkistan’ın Hoten ili Karakaş İlçesi doğumlu ABD’nin Boston kentinde yaşıyor. Aralık 2017’den beri Karakaşta yaşayan  ailesiyle iletişim kuramadı. Akibetlerinden endişeli oolduğunu ifade ediyor.İlham Adil ayrıca şunları de sözlerine ekliyor ;” Diasporada yaşayan bütün Doğu Türkistanlılar Çin’in Ülkemiizdeki baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını uluslara arası topluma duyurmalıyız. Benim de yer aldığım videolu çağrımızı bulunduğunuz ülkelerin Sivil Toplum Kuruluşlarına kanaat ve cemaat önderlerine,resmi makamlarına,Milletvekillerine iletiniz.ABD’de yaşayan Uygurlar olarak Doğu Türkistan’daki Nazi Kampları ve haksız yere hapsedilen milyonlarca kardeşlerimizin kurtarılması için teklifler öneriniz. Milyonlarca Uygur’un tutulduğu yerlerin Çin’in iddia ettiği gibi eğitim merekezleri değil, birer HAPİSHANE olduğunu dile getiriniz.”dedi.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı safe_image.php

  1. Kaynaklar
  2. 1.https://www.nytimes.com/2019/08/19/opinion/uighurs-china-camps.html
  3. 2. https://www.rfa.org/uyghur/xewerler/meshhur-uyghur-08192019171027.html
Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2078 Kez Görüntülendi.