logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ÇİN TİPİ TOPLAMA KAMPLARINI CEZAEVLERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

Soykırımcı  Çin yönetimi, 2017’den beri  Doğu Türkistan genelinde kurduıu Çin tipi Toplama kamplarının uluslarrası toplumdan gelen ve günden güne artan tepi ve protestolar üzerine  bu insanlık dışı kamplara yasal bir kılıf bulabilmek için Gözetim veya Hapishanelere   dönüştürdüğü  bildirildi.Çin işgal yönetiminin bu çevçevede başkent Urumçi yakınlarındaki bulunan Davançing  Toplama Kampınını gazetecilerin ziyaret etmesine izin verdiği  açıklandı.  

'Çin zulmü' yasallaştı! Toplama kampları cezaevlerine dönüştürülmektedir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Aralık AP gazetecilerinin yer bir grup gazeteci denetiminde  Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de bulunan Dabancheng Toplama Kampı’ndaki 3 Nolu Gözaltı Merkezi’ndeki ziyareti. Gazetecilerin ziyaret ettiği Dabancheng Toplama Kampı, 220 dönümlük bir alana yayılan ve Vatikan’ın iki büyük konumunda. bir kompleks ile yaygın ve genel olarak en büyük gözaltı merkezi

Yerleşkenin görünümü olan tabelada, ‘kanshousuo’nun geleceği “kanshousuo” yazısı bulunuyor. Çocuklara, sayınından bu artan kaçmayıği hakkında bilgi reddediyor.10.jpg

Ancak AP görüntülerinin yanı sıra, gündemdeki ve bankaların analizine göre 10 kişi kişi kişi barındırabileceğinde bulunuyor.

Toplama kampındaki diğer planlara ait bilgiler Çin’in çok sayıda Uygur ve toplumlara mensup kişiler ve diğer tutulmuş planlar olarak.

Ayrıca uydu görüntüsü, 2019 yılında Dabanchen’in sağlık alanında (1,6 km) bir yeni mil antrenmanı ektiğinizi gösteriyor.

Pekin’de dört tane oluşturulacak fazla Doğu Türkistanlı kamplarına koydu. Bu adımını da “terörle tartışma” yolunda “lanse etti.

Daha önce kamplarda kalan “acımasız gözaltı kampı” ve dış küresel toplama kampı olarak tanımladığı bu sistem Çin yönetimi, “mesleki eğitim merkezi” olarak isimlendirdi.

Yoğunluğa ilişkin değerlendirme. Çin yönetimi, ‘mesleki eğitim istediki’ tüm ‘öğrencilerin’ mezuniyet eğitimi.

11.jpg

Ancak AP’nin Dabancheng ziyareti, görüntü, görsel ve eski öğrencilerle yapılanlar, Çin’in “eğitim merkezi” olarak tanımladığı bu tesisler tarafından kapatılmış seçilecek, bu ve benzeri seçilecek kampının ortaya koyacağı ya olay öncesi gözaltına dönüştürülecek.

Uydune göre, Dabancheng’deki 3 Başında aşağısında 85 dönüm bir gözaltı merkezi de dahil olmak için yeni tesis inşa edildi.

Gazetecilere göre göre, kanun dışı “timden bahseden” daha uzun bir kullanım amacı ve ‘sal olarak değerlendirilen’ kamp öncesi tesisten gelecek gibi görünüyor.

14.jpg

Dabanchen’i gören gazetecilere göre, dış dünyadan gelenlerin tamamı küçük bir yasal dayanağı toplama kamplarını ve genel bakış açısına sahip bir zemine oturtulan genel bakış. Uygurların çoğu da cezaevlerine ve gözaltı merkezleri konuldu.

Uluslararası bu olaydan bahsetmek, yurt dışından bir şeyler yemek gibi basit bir olaya atıldığını belirtiyor.

Colorado Üniversitesi’nden antropolog Darren Byler, seçimin “herhangi bir standartta gerçek suç” işlenmediğini ve kesinleşmeden bir “göstermelik” yoldan geçtiklerini belirtiyor. Byler, “Polis devletlerden topluca hükümetlere geçiliyor. Yüzlerce insan tüketir. Bu normaln için suçlanmalıdır.” kullanımları.

Çin’in kullanabileceğin iddialarına yönelik, Dabancheng’deki 3 Nolu Gözaltı Merkezinin gerçek bir toplama kampı olduğunu gösteriyor.

'Çin zulmü' yasallaştı! Toplama kampları cezaevlerine dönüştürülmektedir

Eylül 2018’de Reuters tarafından bir fotoğrafta, “Urumçi Mesleki Beceriler Eğitim Merkezi” yazan daha önce görülüyor.

2018’de bir mühendisi projeyi ziyaret eden bir mühendisi, AP’ye projeyi tamamlamak için 2019’da projeyi tamamlamak için bir projeyi değiştirebildi. Ancak güvenlik görevlileri, güvenlik amaçlı gelebileceği bir gözden geçirilecekti.

7, 8 metrelik geniş alana sahip olan 7, 8 metrelik ki beton duvarlar, gözetleme duvarları ve elektriklerle sizin gibi gazeteciler, kulen askeri kamuflajlı yüz tarama turnike ve eğitimli muhafızların yanından tahminini aktarıyor.

12.jpg

Üzerinde bulunan tüylenme merkezin müdürü Zhu Hongbin’in kampın bir aktarıfla, bir hücrenin pencerene, camlara aktarıfla, “Kesinlikle kırılmazlar” dediğinian gazeteciler, kontrollerini gördüklerini de anlatıyor.

Buna göre, kontrol odasındaki personel, her hücreden canlı görüntü akışı sağlayan 20’den fazla ekranı izliyor.

Yetkili, bir başka platformda mahkumlara devlet yayın organı CCTV’den programların izlettirildiğini dile getiriyor.

Zhu, “Buradan ne izlediklerini kontrol ediyoruz. Yönetmelikleri ihlal edip etmediklerini, kendilerine zarar verip vermediklerini ya da kendilerini öldürüp öldürmeyeceklerini görebiliriz.” diyor.

Ayrıca Zhu, merkezin onlara (mahkumlar) suçlarını öğretmek için video dersleri izlettiğini de ifade ediyor.

Tesisin içerisindeki sandalyeli ve bilgisayarlı 22 oda, mahkumların avukatları, akrabaları ve polisle görüntülü olarak sohbet etmelerine olanak sağlıyor. Habere göre mahkumlar bu sırada koltuğa bağlanıyor.

Koridorun aşağısındaki bir ofis, resmi bir hapishane sistemine geçişin bir başka işareti olarak Urumçi Savcılığının bir şubesine ev sahipliği yapıyor.

13.jpg

“AÇLIK GREVİ YAPAN MAHKUMLAR ZORLA BESLENİYOR”

Yakındaki bir revirde bir sedye, bir oksijen deposu ve ilaçla dolu bir dolap göze çarpıyor. Duvarda asılı olan yönergede, personele hasta mahkumlarla nasıl ilgilenecekleri konusunda bilgi veriyor. Ayrıca açlık grevi yapan mahkumları burunlarına tüp sokarak zorla beslemeleri konusunda talimat yer alıyor.

Bir yetkili, mahkumların 15 gün ile 1 yıl arasında değişen sürelerde burada tutuklarını belirtiyor.

Gözaltı Merkezi, büyüklük olarak New York’taki Rikers Adası ile hemen hemen aynı. Urumçi’de en az üç gözaltı merkezi ve 10’dan fazla hapishane bulunuyor.

Dabancheng Toplama Kampı, 3’lü Gözaltı 6 ile 10. Ancak kamplardan kurtulanlarda bugünlerde bu sayıların iki hatta üç katı katı üretebilir.

KAYNAK : https://www.karar.com/dunya-haberleri/cin-zulmu-yasallasti-toplama-kamplari-cezaevlerine-donusturuluyor-1625763?fbcli

Share
200 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ