logo

trugen jacn

ÇİN,AVRUPA BİRLİĞİ’NİN HAPİSTEKİ DR. İLHAM TOHTİ’Yİ ZİYARET TALEPLERİNİ REDDEDİYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin   İşgal yönetimi Avrupa Birliği Diplomatlarının 2014’de Çin’i Parçalamak suçlaması ile ömür boyu hapis cezasına çarptırdığı Uygurların Vicdanı Dr.İlham Tohti’yi tutulduğu başkent Urumçi’deki hapishanede  ziyaret etme taleplerini son  bir kez daha reddettiği açıklandı.

 Özgür Asya radyosunun Blomberg  News  Haber Sitesini kaynak göstererek verdiği haberde AB.diplomatlarının Dr.Tohti’yi hapishanede ziyaret etme taleplerini son bir kez daha reddiğini bildirdi. Haberde AB.’nin bu yönde daha önceki taleplerini de reddettiği belirtildi.  

İlham Tohti ve Diğer  Siyasi Mahkumlar İle Görüşme Talebi Çin’in Egemenlik Haklarına Saldırı

ÇKP Faşizminin güdümündeki Sözde kukla Özerk bölgesel Yönetimin  Sözcüsü Şu Guyşiyang 30 Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin ömür boyu hapse mahkum Dr.İlham Tohtı ile görüşme talebinin yersiz olduğunu  öne sürdü ve şöyle konuştu : ” AB.Diplomatlarının Urumçi’yi ziyaret etme ve Dr.Tohti’yi hapishanede ziyaret etme taleplerinin ” Uygun ve  ilişkilerin gelişmesine yönelik  hiç bir anlam taşımadığını, ayrıca Çin’in mahkum ettiği Dr.Tohti ve benzer siyasi suçluları ziyaret etme taleplerinin Çin’in iç işlerine müdahale ve egemenlik haklarına  Saygısızlık olduğunu ” öne sürdü.

İsrail, Çin'in toplama kamplarını kıskandı | Uygur Haber

 Çin, Uygur Soykırımının Açığa Çıkmasını Engellemek İçin Ziyaret İzni Vermiyor

 Uzmanlar ve diasporada faaliyet gösteren Uygur STK.ları  Çin’in AB.diplomatlarının  Hapisteki Uygur Lider Dr.İlham Tohti’yi ziyaret etme talebinin reddedilmesi nedenlerini şöyle değerlendirdi . ” Dr.Tohti Çin’in sadece Uygurların kağıt üzerinde yazılı haklarının uygulamada da etnik Çinlilere olduğu gibi tanınması gerektiğini barışçıl ve yasal yollarla savunduğu için haksız ve hukuksuz olarak  ömür boyu hapis cezasına  çarptırmıştır. Buna rağmen  süper ve küresel güç olma iddiasındaki Çin  hapisteki Dr.Tohti’nin ziyaret taleplerini reddediyor.Aslında Çin Dr.Tohti’den korkuyor.Ayrıca ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik baskı,zulüm ve  insanlık dışı soykırım cinayetlerinin  açığa çıkmasından ve uluslararası toplumca  daha çok bilinmesinden korkuyor.Çinli İşgalcılar Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere Türk ve Müslüman oldukları için etnik soykırımla toptan yok etmek istiyor.Bugün Doğu Türkistan genelinde  Nazi Lider Hitler’den ilham ve örnek alarak kurduğu  yüzlerce Çin tipi Nazi/Toplama kamplarında milyonlarca Türkü haksrz ve hukuksuz olarak baskı,uzlüm ve işkence altında tutuyor. Çin,AB diplomatlarının Çinli işgalcıların birer insanlık suçu niteliğindeki bu cinayetlerinin  yerinde görmelerinden ve ifşa etmelerinden korktukları için ziyaretlerini engelliyor. Ancak.korkunun ecele faydası yoktur. Hitler,Mao, StalinPot Pot ve diğer soykırımcı katillerin  akibetleri ortadadır ve  bu soykırımcı katillerin cinayetleri  tarihin  kara ve ibret sayfalarında yer almıştır. ÇKP Nazisi Şİ’TLER ve onun  soykırımcı  Katil Yoldaşlarının de akibetleri onlardan ayrı düşünülemez elbette. Zumün ve soykırımın sonu hüsrandır.” şeklinde değerlendirdiler.

Doğu Türkistan Toplama Kamplarında, Tutuklular İşkenceye Uğruyor, İlaçla Zehirleniyor ve Öldürülüyor – Türkistan – Doğu Türkistan Uygur Türkleri

Share
193 Kez Görüntülendi.