logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA “İKİZ AİLE-İSLAMIN ÇİNLİLEŞTİRİLMESİ”‘Nİ İSRARLA SÜRDÜRECEK!

Passports taken, more police ... new party boss Chen Quanguo acts to tame Xinjiang with methods used in Tibet | International Uyghur Human Rights & Democracy Foundation

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

ÇKP Diktatoryası’nın  Doğu Türkistan’daki İşgal, Sömürge ve soykırım cinayetlerinin Baş  sorumlu ve Uygulayıcısı  ÇKP Bölgesel Sekreteri Çin Çuvenggou   ” Kardeş ve İkiz Aile Oluşturulması ve  yaygınlaştırılıp  Derinleştirilmesi – İslamın Çinlileştirilmesi-5’in İtiraf ve Tanınması Sürecinin  daha da yaygınlaştırılması  Politikalarının  bundan böyle daha da sıkı ve ısrarlı bir şekilde uygulanacağını açıkladı.

Özgür Asya radyosunun haberine göre  13-14 Kasım 2021’de Tarım bölgesinin güney bölgesinde yer alan ve    nüfusunun kahir ekseriyetinin Uygur Türklerinin oluşturduğu  Hoten bölgesine bir gezi gerçekleştirdi. Bölgesel Sekreteri Çen  Çuanggou  burada  ÇKP’li işgal  yetkilileri ile yaptığı  toplantıda ”  ikiz/Kardeş akrabalığın derinleştirilmesi – 5’in itirafi ve  tanınması sürecinin daha güçlendirilmesi – İslam’ın Çinlileştirilmesi ” uygulamalarında ısrar edilmesi çağrısında bulunduğu bildirildi.

ÇKP  Sekreteri ve bölgenin mutlak Hakimi Çin 2 günlük Hoten  ziyareti esnasında  bölgedeki bir çok kurum ve kuruluşu ziyaret ve incelemeler yapması dikkat çekti. Ziyaret ve inceleme yaptığı kurumlar ise şunlar ;

 1. Hoten  İleri Teknoloji Yüksek Okulu
 2.  Hoten Dokumacılık – Ev Tekstili Üretim ve  Sanat Kompleksi(Sözde Bahçesi)
 3. Karakaş İlçesi Birleşik  Üretim ve Deneme Kompleksi
 4. Dirun Eğitim-Öğretim(Maarif) Bölgesel Kompleksi
 5. Hoten İlçesinin geleneksel  ve kadim Han Arık(Saray Kanalı) Pazarı

Belgesel ÇKP Sekreteri Çin  Hoten bölgesindeki ziyaret ve incelemeleri sırasında  yaptığı açıklamalarında  şu hususlara özellikle ve önemli vurgu yaptığı görüldü :

 • ” Milletlerin Kardeşliği-Birliği
 • Cunghua(Çin)  Milletler Ailesi arasında Dostluk ve Kardeşlik bağlarını Güçlendirilmesi
 • 5’i İtirafi ve  tanınması sürecinin daha güçlendirilmesi
 • Ortak Cunghua(Çin) Ulusal Bilincini Yaratmak
 • Uygur Bölgesinde İslamın Çinlileştirilmesi yönelişinde ısrarlı ve iradeli olmak
 • Dini Sosyalist Topluma entegre edilmesi uygulamalarını aktif şekilde  icra edilmesi

Bölge ÇKP Sekreteri Çin Hoten  Dokuma ve ev Teksil  Üretim Kompleksi ile Karakaş Üretim Kompleksi ve Dirun Maarif Kompleksi ile  Kadim Han Arık Pazarını ziyareti esnasında ” Emek/İşçi fazlalığı olan işletmelerin   yaygın olarak Geliştirilmesinden”  söz etmesi dikkati çekti.

From Tibet to Xinjiang, Beijing's man for restive regions Chen Quanguo is the prime target of US sanctions | South China Morning Post

ÇKP Sekreteri Çin’in Bölge Ziyareti Dikkat Çekici  

Bölge uzmanları Çin Komünist Partisi Altıncı Genel Kurulunun sonunda,  Çin Lideri Xi Jinping’in  Çin’i ÇKP Merkez Komitesi asıl üyeliğine atamasının ardından onun bölgenin  tek Yetkili kişisi olarak mutlak siyasi pozisyonunu daha da pekiştirmesinin ardından  Hoten bölgesine bir ziyaret gerçekleştirmesi   dikkat çekici olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca, ÇKP Sekreteri’nin bölgedeki uygulamalarının uluslararası toplumca ” Kültürel Soykırımın  Parçası- Mecburi asimilasyon ve Soykırım” olarak tanımladığı ve  sert şekilde eleştirdiği bir süreçte bu sözleri safetmesinin altında daha ağır baskı ve soykırım uygulamalarının  habercisi olduğu kanaatını güçlendiriyor.

Share
254 Kez Görüntülendi.