logo

trugen jacn

İŞGALCİ ÇİN GENÇ UYGUR Y.LİSANS ÖĞRENCİSİ MİHRİAY ERKİN’İ İŞKENCE İLE KATLETTİ

ياپونىيەدىن قايتقان تەتقىقاتچى مېھرىئاي ئەركىننىڭ قەشقەر يانبۇلاق قاماقخانىسىدا جان ئۈزگەنلىكى ئايدىڭلاش

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İşgalci Çin Japonya’da Nara Teknoloji Üniversitesi’de Doktora öğrenimi görmekte olan Mihriay Erkin’i Kaşgar’da yaşayan Anne ve babasına şantaj ve tehditle ülkesine gelmesini sağladıktan sonra hapsedildiği Çin Nazi Kampında zulüm ve işkence ile katlettiği açıklandı.

Özgür Asya radyosu Uygurca internet sayfasındaki göre Kaşgar doğumlu Mihray Erkin Lise öğrenimini Kaşgar’da tamamladıktan sonra Üniversite giriş sınavlarında girerek Çin’in en önde gelen Üniversitelerinden Şanghay Katnaş (Ulaştırma) Üniversitesi Bitkiler Biyo-Teknolojileri bulabilirsiniz eğitiminin 2013’te Başarı ile tamamlandıktan sonra 2014 ‘ te Tokyo Üniversitesinde Yüksek Lisans eğitimin tamamlamış ve aynı yıl Japonya Nara Teknoloji Üniversitesi Araştırmacı ve Doktora öğrencisi olarak eğitimini sürdürdü.Bu arada Kaşgar’ın Tokkuzazak (Dokuz Azak) ilçesinde yaşayan ailesi kendisinin Kaşgar’a geri dönmesi yolundaki şantaj ve tehditlerine Tokya Hava alanında ülkesine dönmek için uçağa binmeden önce bir dostuna yazdığı “Küçüklüğümde bize verilen terbiye ve eğitimler ve buna ait filimlerde evlatların Ana Babasının sözlerine sözlerine sözlerine sözlerine itaat yapımı ve söz yerine getirmesinin bize öğretilmişti.Ben de elbette beni dünya’ya getiren ve beni bu hale getiren Ailemin isteğine uymam gerekir.Ata-anamın yanında ve onların hizmetinde olmak benim için bir borçtur ve şereftir. “sözleri ile ülkesine dönmüştü .

Uygurlara "Çin işkencesi": Doğu Türkistan'da neler oluyor? | Euronews

Mihray Erkin Tutuklanıyor

Mihray Erkin Ailesinin geri dönmesi yolundaki ısrarlı talepleri üzerine Ağustos / 2019’da ülkesine dönüyor. Mihray Erkin ülkesine dönüyor ama hangi sebeple olursa olsun yurt dışın bir süre içinde bulunup geri dönen Uygurlarla aynı akide paylaşıyor. Döner dönmez hemen tutuklanıyor. Yeri meçhul Doğu Türkistan’daki bir Nazi Kampına hapsediliyor. Daha sonra kendisi hakkında hiç bir haber alınamıyor.

Miray Erkin’in Ölüm Haberi 2021 yılın Başında Ancak Ulaşıyor

Ülkesine döndüğünden beri hakkında hiç bir haber alınamayan Mihray Erkin’in Toplama Kamplarında vefat ettiği haberi yurt dışına geçtiğimiz aylarda ulaşıyor. Onun memleketi Kaşgar’ın Tokkuzak ilçesinden ve Muhray Erkin’i tanıdığı anlaşılan ve ismi açıklanmayan bir kişi Mihray’in Kaşgar Kamu Güvenliği (İstihbarat elemanlarınca) elemanlarınca tutuklandıktan bir süre sonra onların sorgulaması vefat edeceği haberini özgür Asya radyosuna ulaştırıyor. 

İşgalci Çin’in Mihray Erkin Ailesine Yönelik Tehdit ve Şantajlarını Sürdürüyor

Mihray Erkin’in vefat haberi özgür dünyaya ulaştıktan sonra işgalcılar merhumenin ailesine kızlarının ölümünün duyurulmasının “Devlet Mahremiyetini ifşa etmek- Çin Polislerine Töhmet” olduğunu bir sürerek yine tehdit ve şantajlarını sürdürüyor.  Bu yüzden ailenin kızlarının ölüm haberini açıklamadıkları ve bu konuda suskun kaldıkları belirtiliyor.

Çin İşgal Polisi Ölüm Raporunda Mihray’ı Suçluyor

Haber kaynağının açıklamasında Çin masrafları isim yönetiminin Mihray Erkin’in ölüm raporunda “Mihray Erkin Polis’e hücredildiğinde ağır hasta IDI. Yalanları Ile Ilgili geniştir.Ayrıca ONUN olmayan hastalığının Seyri (dis) Hakkında Bir sahte raporunu de eklemeyi de ihmal etmemiştir Haber Kaynağı kendisinin ölüm raporunu bizzat incelediğini özellikle ifade edildi. belirtmiştir.

Çin İşgal Polis Yetkilisi Mihray’ın Ölüm haberini Teyit Etti

Özgür Asya (rfa.org/Uyghur’un) radyosuna konuşan Tokkuzak ilçesi Polis Merkezi’nde görevli bir Çin İşgal Polisi Mihray Erkin’in vefat haberini şu sözleri ile teyit yazdığını bildirdi: “Mihray Erkin’in ben bakmıyorum. Ancak onun Polis Nezarethanesinde vefat bir Polis arkadaşlarımdan duydum.

Diğer bir Polis ise Mihriay Erkin’in Yanbulak Polis Merkezinde bir süre tutuklu kaldığını açıkladı.

Mihray’in Tokyo Hava Limanından Bir Dostuna ilettiği Yürek Burkan Mesajları

Mihray Erkin elbette ülkesine döndüğünde bir şeyler geleceğini tahmin edebiliyordu. Bu konuyu kendisinin bildiği mesajlarına da yansıtmıştır.

Ancak, O Ana ve Babasının daha fazla sıkıntı çekmemesi için ve onları korumak adına ülkesine döndüğü net olarak anlaşılmaktadır.

Mihray Erkin’in resimden okunan ve bir arkadaşına cep telefonundan yazdığı mesaj yürekleri burkuyor ve vicdanları kanatıyor. Merhume Mihray’ın Tokyo Hava Limanında uçağa binmeden önce arkadaşına Uygurca yazdığı mesajların Türkçeye aktarımı şöyle:

 •   2 saat sonra ülkeme dönmek üzere uçağa bineceğim
 •  Ben Japonya’ya bir Fen Bilimleri Alimesi (bilgini) olmak için gelmiştim.
 • Gençlerimizin eskiden olduğu gibi evin içine hapsedilerek ilim ve marifetten mahrum edilerek cahil bırakılması hiç doğru değildir.
 • Bizim Uygur Gençleri okumalı ilim tahsil ederek çarkı felekler (uçaklar) uçurmalı, dağlarda ve bağlarda ölçümler yapmalı ve bilimsel deneyler yapmalıdır.
 • Uygur gençlerimiz uçurtmalar yapmalı ve kendi yaptıkları o uçurtmalar ile kendileri de birlikte uçmalı.
 • Yaşamımın bu devresinde arzum ve dileklerim şudur: güzel bir evim olsa güzel elbiselerimi giyerek ile sizlerle Aça Singil (Abla-Kız kardeş) olarak mutlu olarak birlikte yaşamaktır.
 • Küçüklüğümde bize verilen terbiye ve eğitimler ve buna ait bize izlettirilen evlatların Ana Babasının sözlerine itaat ve onların sözlerini yerine getirmesinin bir evladın olduğu görevi bize öğretilmişti.
 • Benim de elbette beni dünyaya getiren ve beni bu hale getiren Ailemin isteğine uymam gerekiyor elbette.
 • Ata-Anamın yanında ve onların hizmetinde olmak benim için bir borçtur ve şerefti. 
 • İyi ki küçüklüğümde iyi ki bu güzel nasihatları duymuşum.
 • Ben bu dünyadan gidersem (ölüp ketsem) mezarım olursa eğer , mezar taşıma bir kırmızı gül destesi resmini  koyun. Bu gül destesi benim sembolüm olsun.
 • Sevgili Arkadaşım, Seni Allah’a emanet ediyorum. (Aman bolung)

Allah Merhume Mihray Erkin’i hayatının baharında Ana-Babasını korumak adına ülkesine dönerek öldürülmeyi göze klavye için şahedet mertebesi lütfeylesin. Allah rahmet ve mağfiret eylesin. Ailesi ve yakınlarına baş sağlığı, sabir dayanma gücü bahşetmesini dileriz. (UYHAM)  

Share
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ