logo

trugen jacn

ESKİ İRAN CUMHURBAŞKANI SADR: BU ANLAŞMASI İLE İRAN,ÇİN’İN EGEMENLİĞİNE GİRECEKTİR

İran’ın  geçtiğimiz hafta  Tahran’da Çin ile imzaladığı 25 yıllık işbirliği anlaşmasına karşı İran halkından büyük tepkiler gelmeye devam ediyor. İlk Cumhurbaşkanı Ebu el-Hasan Beni Sadr, Tahran ve Pekin yönetimleri arasında imzalanan bu  iş birliği anlaşması ile “İran’ın Çin’in hakimiyetine gireceğini ve egemenliğini kaybedebileceğin” açıkladı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

  Şah’in devrelmesinden sonra kurulan İran İslam Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Ebu el Hasan Beni Sadr, İran’in Çin ile yaptığı 25 yıllık işbirliği anlaşmasını sert sözlerle eleştirdi ve bu anlaş ile İran’in Çin’in egemenliğine gireceğini açıkladı.

88 yaşındaki Eski Cumhurbaşkanı  Sadr, kişisel sosyal medya hesabından konu ile ilgili  yaptığı açıklamasında bu anlaşmanın İran’ın bağımsızlığına, egemenliğine ve Iran halkına karşı yapılmış “Büyük Bir İhanet” olarak niteledi.

İran eski Cumhurbaşkanı Beni Sadr sözlerini şöyle sürdürdü :”Bu anlaşma hayata geçirilirse, İran tüm alanlarda tamamen Çin’in hakimiyetine girecektir ve dünyanın en büyük süper gücü olmak isteyen bir gücün oluşturduğu ağın parçası olacaktır.”

1979 yılındaki İran devriminin ardından ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan Sadr, 5 Şubat 1980 ile 20 Haziran 1981 tarihleri arasında görev yaptı. Sadr, Devrim Lideri Ayetullah Humeyni ile yaşadığı görüş ayrılıkları nedeniyle görevden alındı ve Fransa’ya yerleşti.

Beni Sadr: Humeyni davaya ihanet etti | AvaToday

Anlaşma büyük tepki topladı

Anlaşmanın duyurulmasının ardından İranlılar sosyal medya hesaplarından ve bazı şehirlerde düzenledikleri protesto gösterilerinde Tahran hükümetine tepki göstererek, anlaşmanın iptal edilmesini talep etti.

27 Mart’ta imzalanan İran-Çin Kapsamlı İş Birliği Anlaşması’nın detayları henüz açıklanmasa da muhalifler, Tahran yönetiminin ABD yaptırımları nedeniyle büyük darbe alan ekonomiyi canlandırma amacıyla söz konusu anlaşmayla Pekin’e tavizler vereceğini iddia ediyor.

Kaynak : https://www.star.com.tr/dunya/iranin-ilk-cumhurbaskan i-sadr-cinle-yapilan-anlasmayla-egemenligin-kaybedilecegi-yorumunu-yapti-haber-1

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ