logo

trugen jacn

İNGİLTERE’YE KAÇAN UYGUR SIĞINMACILARIN KABULÜ İÇİN YASA TASARISI İMZAYA AÇILDI

İngiltere parlamentosu feshedildi!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

İngiltere Parlamentosu,İngiltere’ye sığınan Doğu Türkistan Türklerine Birleşik Krallık hükümetinin tek tip siyasi sığınma hakkı vermesini öngören bir yasa tasarısı hazırlayarak milletvekillerine imza için sunulduğu açıklandı.

Özgür Asaya radyosunun haberine göre söz konusu yasa tasarısının 14 Ekim’de imzaya açıldığı ve iki gün içinde sekiz milletvekili tarafından imzalandığı bildirildi. 

Yasa tasarısı hükümeti, Uygurların mevcut durumunu dikkate almak ve Çin zulmünden kaçarak Birleşik Krallık’a sığınan Uygurlara tek tip siyasi sığınma sağlamasını ön görüyor.Tasarıda ayrıca, İsveç hükümeti gibi bazı Avrupa hükümetlerinin sığınmacı Uygurlara gösterdiği kolaylıklar örnek olarak gösteriliyor ve İngiliz yönetimine de bu yolu izlemesi çağırısı yapılıyor.

Tasarı şu ana kadar Muhafazakarlar, Liberal Demokratlar, İşçi Partisi, Sendikacılar ve Demokratlar dahil olmak üzere farklı siyasi partilerden sekiz milletvekili tarafından imzalandı.İmzacılardan arasında Alistair Carmel, Leila Moran, Jim Shannon, Sir Peter Batomley ve Jamie Stone gibi parlamenterler de bulunuyor. Gözlemciler, tasarının önümüzdeki günlerde daha fazla milletvekili tarafından imzalanmasının beklendiğini söylüyorlar.

İngiltere'de tarihi Filistin oylaması

İngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygurlara yönelik muamelesine güçlü tepki veren birkaç Batılı ülke parlamentosundan biridir. Taslakta gerekçe olarak şu hususlara da yer veriliyor ;

1- Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan’da Hitler Faşizminden ilham ve örnek olarak yüzlerce Çin tipi toplama kampı tesis ettiği bilgisi ifade ediliyor.

2- Çin işgal yönetiminin bu Çin tipi toplama kamplarında en az bir milyondan fazla Uygur’u son derece kötü koşullarda hapsettiği bilgisine yer veriliyor.

3- Kampta tutulanlara kötü muamele ve işkenceler yapıldığı ve kadın tutukluların taci ve sistematik tecavüz ve istismara uğradığı belirtiliyor.

4- Çin tipi bu Toplama kampından bir şekilde kurtulanların birinci elden anlattıkları ve bu konuda düzenlenen raporlara ciddi olarak yakın ilgi gösterilmesi ve dikkate alınması de talep ediliyor.

5- Çin Toplama kamplarında tutulan Uygur kadınların etnik soykırım alacı ile kısırlaşmayı kabul etmedikleri için bu kamplara atıldıkları de özellikle belirtiliyor.

Uygur Mülteciler için imzaya açılan yasa tasarısında hükümete şu çağrıda da bulunuluyor ; “Hükümeti, Çin yönetiminin Uygurlara yönelik dini ve etnik zulmünden kaçan ve İngiltere’ye gelen tüm Uygurlara otomatik olarak siyasi sığınma sağlama çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ