logo

trugen jacn

İNGİLTERE MÜSLÜMANLARINDAN ÇİN’İN UYGUR SOYKIRIMINA KARŞI ANLAMLI PROTESTO

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve kalabalık görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

İngiltere’de yaşayan çeşitli Milletlere mensup Müslümanİngiliz Vatandaşları  Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskı,zulüm ve etnik soykırım cinayetlerini  kınamak   amacı ile Çin’in Londra Büyükelçiliği ile Manchester kentindeki Çin Başkonsolosluğu  önünde  büyük ve çok anlamlı  bir protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Çin Büyükelçiliği önünde toplanan Müslüman göstericiler tekbirler getirdiler ve sloganlarla ÇKP Diktatoryasının Müslüman Türk soykırımını lanetlediler. Kalabalık daha sonra Ateist Çin’in namaz ve ibadet yasaklarını protesto için Büyükelçilik önünde topluca namaz kılarak dua ettiler.

Başkent Londra ve çevresinde  yaşayan yakınları Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu Çin tipi Nazi /Toplama kamplarında tutuklu  bulunan Doğu Türkistanlı  Uygur Türklerinin de katıldığı  bu protesto eyleminde  ” İşxgalci Çin Uygur Soykırımını  durdur – Çin, bunu (Müslüman Soykırımını) Gizleyemezsin ! ” şeklinde sloganlar atıldı.

Eylemde konuşan  Pakistan asıllı Müslüman protestoculardan biri “Uygurlar için buradayız. Çin’den konsantrasyon(Toplama) kamplarını kapatmasını, kapattığı camileri açmasını ve Uygur, Kazak ve diğer Müslümanlara  temel ve dini ibadet haklarının iade etmesini istiyoruz” dedi.

Uygur Soykırımı

Türkiye’ye Çin’in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan’da 2014’ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Soykırımın tanıklarından biri olan -gerçek ismi açıklanmayan- eski Çin polisi Jiang, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada toplama kamplarına “terör” suçlamasıyla masum, sıradan Türklerin nasıl kapatıldığını ve ne tür şiddetlere maruz kaldıklarını bir bir anlatmıştı.

https://www.facebook.com/xukran.ihsan/videos/309298904302039

Tamga Türk ve Tolk To Easterk Turkistan’a teşekkürler

Share
203 Kez Görüntülendi.