logo

trugen jacn

İNGİLİZ AYDINLARDAN ORTAK ÇAĞRI ; UYGUR SOYKIRIMI İÇİN ÇİN’DEN HESAP SORULMALI !

Endonezya'da Çin karşıtı eylem, 27 Aralık 2019

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

ÇKP İşgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı,zulüm ve etnik soykırık cinayetlerine karşı İngiltere’den peş peşe tepkiler gelmeye devam ediyor.Hafta başında 44 İngiliz Milletvekilinin imzası ile bu ülkeye sığınan Uygur Türklerine otomatik sığınma hakkı tanınması talebi ile Hükümete yazdığı mektuptan sonra ingiliz aydınlar da ortak bir mektup kaleme alarak Çin’in Uygur Türklerine yönelik soykırım cinayetlerini durdurması için çağrıda bulundukları bildirildi.

İndepente Türk’te konu ile ilgili habere göre, İngiltere’de aralarında haham, piskopos, imam ve diğer inanç toplumlarının temsilcilerinden oluşan 70 din adamı, Uygurların Yahudi Soykırımından bu yana en ağır insani trajediyi yaşadığını bildiren bir deklerasyon yayımladı. Ortak deklerasyonda ingiliz aydınlar ve Din adamları, ÇKP iktidarının Uygur Müslümanlara yönelik bu soykırım cinayetlerinde rol alan ve sorumlu olan Çinlilerin yargılanmasını talep ettiler.

Farklı dinlere mensup 70 dini lider, Doğu Türkistan’da “Yahudi soykırımından bu yana yaşanan en korkunç insanlık trajedilerinden birinin gerçekleştiğini” ifade ederek sorumlulardan hesap sorulması için çağrıda bulundu.

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman din önderlerinin imzasını taşıyan açık mektupta, “Çin’de en az bir milyon Uygur ve Müslüman, hapis kamplarında tutularak açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, kölelik ve zoraki organ nakline maruz bırakılıyor” ifadelerine yer verildi. Liderler bunun bir soykırım olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Kampların dışında da dini özgürlüklerin tamamen kısıtlandığı belirtilerek Uygur kadınların yüzde 80’ine  zorla doğum kontrölü ve kısırlaştırma yapıldığı bilgisi yer aldı.

Dini Liderlerden Açık Mektup 

Mektubu, İngiltere Kilisesi’nden 5 piskopos, Dünya Budistlerinin Tibetli ruhanı Lideri Dalai Lama’nın Avrupa temsilcisi, Uluslararası Hoşgörü Merkezi’nden İmam Nabel Rafi ve İngiliz Lordlar Kamarası Üyesi Haham Julia Neuberger gibi çok sayıda isim imzaladı..

Dünya savaşı esnasında Yahudilere uygulanan Toplu Soykırımın (Holokost’un) ardından dünya “BİR DAHA ASLA !” dedi. Bugün ise biz bu sözü tekrar ediyoruz.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi karşıtı tutumuyla bilinen ve bir toplama kampında hayatını kaybeden Hristiyan rahip Dietrich Bonhoeffer’in “Kötülüğün karşısında sessizlik, kötülüğün ta kendisidir… Konuşmamak bir beyandır. Hareket etmemek bir tepkidir” sözlerine yer verilen mektupta şöyle denildi:

Holokost’un ardından dünya ‘bir daha asla’ dedi. Bugün biz ‘bir daha asla’ sözünü tekrar ediyoruz. Uygurların yanındayız. Kültürel Devrim’den bu yana Çin’de inanç ve din özgürlüğü kısıtlanan Tibetli Budistlerin, Falun Gong dindarlarının ve Hristiyanların da yanındayız. Her yerdeki inançlı ve bilinçli insanları, bu zalimliğin son bulması için dualarımıza, birliğimize ve eylemlerimize katılmaya davet ediyoruz. Adalet için çağrıda bulunuyor, bu suçların araştırılmasını, sorumlulardan hesap sorulmasını ve insan onurunun yeniden doğrultulması için bir yolun çizilmesini talep ediyoruz.

İngiltere'de 44 vekilden çağrı: 'Çin baskısı altındaki Uygurlara doğrudan mülteci statüsü verilsin'

İngiliz Aydınlar Uluslararası Toplumun Çin’e Karşı Harekete Geçmesini İstiyor

Ortak deklerasyonu imza atan ve yayınlanan içlerinde çeşitli dinlere mensup din adamlarının de bulunduğu ingiliz etnellektüeller ve aydınlar , Uygur Soykırımı’na dikkati çekiyor ve uluslararası toplumdan Çin’in bu soykırımını durdurması için derhal harekete geçmeye çağırıyor. Ortak çağrıda ayrıca Çin’in Uygur kimliğini ortadan kaldırmaya çalıştığı konusu de dile getiriliyor

https://tr.euronews.com/2020/08/09/hristiyan-yahudi-ve-musluman-liderlerden-acik-mektup-uygurlar-icin-cin-den-hesap-sorulsun?utm_medium=Socia
Share
337 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ